...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

«Бізнесмен, як наслідок - бандит»

Протести на Далекому Сході Росії створюють умови для виникнення нової пугачовщини?
13 липня, 2020 - 14:43

Арешт губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала спровокував справжню політичну кризу в Росії. На захист губернатора, обвинуваченого в організації замовних вбивств і створенні злочинного співтовариства, виступило населення краю. У Хабаровську, Комсомольську-на-Амурі, Амурську і Ніколаєвську-на-Амурі пройшли масові демонстрації на підтримку Фургала. У крайовому центрі була зафіксована наймасовіша акція за всю історію міста, в якій взяло участь від 30 до 35 тис. осіб (місцеве МВС вважає, що демонстрантів було втричі менше - 10-12 тис., але в цьому випадку поліцейська статистика довіри не вселяє). Москва звинуватила в організації демонстрацій команду опального губернатора, але її представники наполягали на стихійному характері виступів, інформація про які поширювалася в соцмережах. Друге припущення здається більш близьким до дійсності, оскільки чиновники з команди Фургала чудово розуміють, що організацією масових акцій протесту вони анітрохи не полегшать його долю і тим більше - своє власне становище. Перший день протестів проходив без втручання поліції, але в неділю, коли в Хабаровську число учасників поменшало до 3 тис. осіб, почалися перші затримання. Було затримано четверо молодих людей, один із яких був явно нетверезий. Проте протестні настрої не вщухають.

Такої реакції на арешт губернатора Кремль явно не очікував. І не доводиться сумніватися, що в разі, якщо Володимир Путін, як очікується, найближчими днями звільнить Фургала через втрату довіри, то хвилювання тільки посиляться. При цьому протестувальники в принципі не заперечують можливість того, що Фургал дійсно міг здійснювати ті злочини, які йому інкримінують, але вимагають, щоб судили Сергія Івановича не в Москві, а в Хабаровську, де, очевидно, настрій присяжних і суддів буде зовсім іншим, ніж у російській столиці. Демонстранти не приховують, що Москва і «Єдина Росія» їх дістали - далі нікуди. І підтримують губернатора Фургала, який за два роки свого правління продемонстрував увагу до потреб людей і скасував низку марнотратних витрат адміністрації на яхти та автомобілі представницького класу. Ось економічне становище регіону-донора Фургал поліпшити не зміг. Але цього ніхто й не очікував, оскільки було добре відомо, що Москва оголосила губернатору справжню війну. Путін на прикладі Фургала хотів наочно продемонструвати всім губернаторам, що їхня вольниця, пов'язана з коронавірусом, закінчується, і господарем у Росії залишається президент. Але не врахував настрої народу, чиє терпіння було підірвано падінням рівня життя і тривалим періодом самоізоляції через епідемію.

У Держдумі зараз на повному серйозі обговорюють поправки до виборчого законодавства, покликані поширити практику, яку використовували при всенародному голосуванні щодо поправок до конституції, на вибори всіх рівнів. Це означало б, що спостерігачі за процесом голосування можуть призначатися тільки Громадською палатою, повністю підконтрольною владі, агітацію можна проводити навіть у день голосування, а саме голосування можна буде розтягувати на кілька днів, проводити в електронному вигляді, а також за межами виборчих дільниць. У Кремлі дуже сподіваються, що якщо не до майбутніх у вересні, то принаймні до наступних виборів відповідні поправки будуть ухвалені, після чого як регіональні, так і федеральні вибори перетворяться на справжнісінький фарс. Не врахували тільки одного - настрій народу. І тепер Кремль опинився у складному становищі. Якщо хвилювання в Хабаровському краї не тільки не припиняться, а поширяться на сусідні регіони, абсолютно не зрозуміло, як саме їх придушувати. Перед Москвою може всерйоз виникнути проблема відродження Далекосхідної Республіки.

А все через те, що Путін дуже рано повірив у свій самодержавний статус. Адже ЛДПР, до якої належить Фургал, якраз і створювалася, крум іншого, для того, аби залучати на свій бік і нейтралізовувати протестний електорат найбідніших регіонів, на кшталт Далекого Сходу. А справа Фургала вельми серйозно підриває цю функцію партії Жириновського. І незрозуміло, як вийти з кризи, пов'язаної з цією справою. Для Кремля, можливо, найкращим виходом було б, якби опальний губернатор наклав на себе руки у в'язниці або помер там від раптової зупинки серця або коронавірусу. Але зараз є реальна небезпека, що його смерть лише піділлє масла у вогонь. Тим більше, що сам Фургал аж ніяк не є лідером протестів. Перефразовуючи пушкінську «Історію Пугачова», можна сказати: «Не Фургал важливий, важливо загальне обурення». І зовсім незрозуміло, кого можна призначити замість заарештованого губернатора, оскільки призначення будь-якого губернатора від «Єдиної Росії» тільки спровокує нові протести.

Що характерно, люди схильні прощати опозиційним політикам минулі злочини. Тим більше, що «єдинороси» від них принципово не відрізняються. Згадаймо, що багаторічний губернатор Хабаровського краю і повпред президента в Далекосхідному Федеральному окрузі Віктор Ішаєв 2019 року був заарештований у справі про багатомільярдні розкрадання. Щоправда, він, на відміну від Фургала, перебуває під домашнім арештом. А поет і рок-музикант Сергій Шнуров, який нещодавно став членом нової дозволеної владою маріонеткової «Партії Роста», вже встиг написати присвячені Фургалу вірші:

Вышли люди маршем на природу,

Справедливости хотят и кличут.

Показалось нашему народу,

Что напрасно кинули на кичу

Губернатора с фамилией Фургал.

Он едросов вроде как ругал.

По политике — на правом фланге,

По понятиям — поэтому не бздит.

Нет, он далеко совсем не ангел,

Бизнесмен, как следствие — бандит.

Задымили по церквам кадила,

И менты вертелись как ужи.

Если власть кого-то посадила,

Видимо, хороший был мужик.

З точки зору поетичної вірші не найвидатніші. Проте стосовно політики вони влучили в яблучко і добре відбивають суть проблеми. Влада, яка відкрито виражає зневагу власному народові, довела його до такого стану, що він готовий підтримувати, як він уважає, «хороших» бандитів проти знову ж таки, згідно з народною думкою, «поганих» бандитів із партії влади. А це створює умови для виникнення нової пугачовщини.

Новини партнерів