Не міць армії, не якість зброї, а сила духу забезпечує перемогу.
Йоганн Фіхте, німецький філософ, педагог, громадський діяч

Час змін у Вірменії

19 червня, 2018 - 13:29

Хоча у Вірменії та Росії всіляко підкреслюють принципові відмінності подій у Єревані навесні від українського Майдану і взагалі від кольорових революцій, насправді різниця носить суто технічний характер. За винятком двох найважливіших чинників.

По-перше. Вірменська влада не зважилася або не змогла використати силу повною мірою, тому події розвивалися досить мирно. Без ексцесів не обійшлося, але вони були короткочасними і не вплинули на загальну ситуацію.

По-друге. Москва утрималася від відкритого втручання, хоча в Росії багато хто до цього закликав, і зовні зберігала нейтральне ставлення до подій. За лаштунками кремлівські посланці всіх родів і мастей намагалися впливати на події, зокрема і напрямі силового розгону, але загалом Москва поводилася досить обережно.

Не останню роль у цьому зіграла впевненість, що в будь-якому разі Вірменія, яка перебуває в напівблокаді, нікуди не дінеться, до того ж гарантом від різких зовнішньополітичних рухів є російські війська, що перебувають у країні.

Начебто наступні події і візити в Першопрестольну прем'єр-міністра Нікола Пашиняна підтверджують це. Вірменія залишається у зовнішньополітичній сфері Росії, буде закуповувати російську зброю і літаки. Ще невідомо, за які гроші, але в цьому Кремль піде назустріч, і угоди відбудуться.

За всією цією, для Москви милостивою, картинкою проглядає не повною мірою оцінений, принаймні поки, дрейф Вірменії. Зокрема, всередині країни.

Відзначимо важливу обставину. До подій протягом досить тривалого часу країною керував так званий карабахський клан. Вихідці з невизнаної республіки на чолі з президентом-прем'єром Саргсяном захопили найважливіші пости не тільки в столиці, але і в провінції. Не стала винятком і духовна столиця Вірменії Ечміадзин.

Прем'єр-міністр Нікол Пашинян здійснив візит до Нагірного Карабаху і там обговорював політичні питання. Зокрема, глава уряду привітав готовність нинішнього президента Нагірного Карабаху (НКР) Бако Саакяна більше не балотуватися. «Я хотів би висловити підтримку колегам з Арцаху (вірменська назва НКР. - Авт.) і особисто президенту Бако Саакяну. Уряд Вірменії беззастережно підтримує ваш політичний курс».

Слід зазначити, що на початку місяця у НКР пройшла хвиля протестів проти свавілля місцевих силових структур. Вони не набули такого широкого масштабу, до речі, навесні у НКР зберігався показний спокій, але викликали дуже сильне хвилювання в структурах влади. Як у Степанакерті (Ханкенді), так і в Єревані.

Буквально напередодні візиту Пашиняна у НКР прохання про відставку подали начальник поліції Камо Агаджанян, директор Служби національної безпеки (СНБ) Аршавір Карамян і його заступник Гарік Саркісян. Пішов із посади і державний міністр (глава уряду НКР) Араїк Арутюнян. Він підкреслив, що відставка не пов'язана з гучної бійкою в Степанакерті між військовими і цивільними і протестами, що почалися після неї, але не став спростовувати, що на його рішення не вплинула зміна влади в Вірменії. За його словами, в суспільстві є вимога - почати новий етап реформ, що зміцнилася після подій у Єревані.

Поки прем'єр Нікол Пашинян розбирався з непорядками в армії НКР і обіцяв суворо карати військових казнокрадів, в Ечміадзині розгорнулися події, явно навіяні весняними протестами.

 Були заарештовані герой карабаської війни, депутат парламенту Манвел Григорян, прозваний «генерал Манвел» і кримінальний авторитет Артур Асатрян на прізвисько Дон Піпо, який увійшов із ним у клінч. Арешти проведені на тлі гучних акцій за відставку мера Ечміадзина - сина заарештованого Григоряна Карена.

В Ечміадзині в режимі нон-стоп проходить акція за відставку нинішнього мера. Одночасно з нею і протилежна - на його підтримку.

У місті виявилося два господарі - «генерал Манвел», що влаштував режим вседозволеності і всевладдя, посадив за допомогою адміністративного ресурсу і формальних виборів у крісло градоначальника свого сина, і Дон Піпо. Звичайно, два ведмеді в одному барлозі, даруйте, в місті, ужитися ніяк не можуть. Схоже, що вірменський криміналітет вирішив скористатися протестами, деякою хиткістю влади і отримати те, що давно хотів, але влада в особі карабахських не давала.

Асатрян, і не тільки він, не зовсім зрозумів демократичний потенціал оксамитової революції квітня-травня і вирішив звести давні рахунки з сімейством Григорянів. І тут він прорахувався.

В Ечміадзин прибули силовики і спецназ. Дон Піпо і «генерал Манвел» опинилися за ґратами. У приміщеннях, до яких вони мали стосунок, проведено обшук. Стала очевидною серйозна небезпека справжньої війни. Конфіскована зброя і боєприпаси.

Питанням Григоряна повинен терміново зайнятися парламент, бо для слідчих дій його потрібно позбавити недоторканності. Тут у республіканської партії, що володіє більшістю в парламенті, депутатом її фракції є Григорян, великі проблеми. Віддати його в руки слідства досить страшно, бо у багатьох є подібні проблеми з законом. Не віддати - є велика ймовірність серйозних протестів та істотного ослаблення позицій партії напередодні позачергових виборів, проведення яких домагалися учасники протесту і вимагає Нікол Пашинян.

Взагалі активізація криміналітету і зрощення його з політиками минулого режиму становить велику небезпеку і є серйозним випробуванням для нової влади.

Обидва фігуранти звернулися з листами до прем'єр-міністра із зізнаннями в лояльності «народній революції». Напевно сподівалися таким чином отримати його підтримку. Відповідь була досить жорсткою у вигляді арештів і допису прем'єра на сторінці в соціальній мережі. «Неприйнятно, щоб криміногенні елементи оскверняли і використовували ім'я революції в мафіозних війнах. Недопустимо!».

Одна ластівка весни не робить. Арешти в Ечміадзині можуть тільки позначити тренд. Поки зберігається інерція весняних протестів, влада може скористатися їхньою підтримкою і почати справжню боротьбу з корупцією.

Якщо це станеться, то внутрішньополітичний аспект обов'язково відіб'ється і в проведенні зовнішньополітичної лінії. Жертвами антикорупційної війни стануть не тільки кримінальні елементи, але також друзі Москви у владних структурах.

У такому випадку поки незначний зовнішньополітичний дрейф Вірменії при економічній і фінансовій підтримці західної вірменської діаспори набуде більш стійкого характеру.

Відповідно це призведе до істотної зміни геополітичної та військово-стратегічної ситуації не тільки на Південному Кавказі, але також на Північному Кавказі та прилеглих до нього регіонах Росії.

Ось чому в російській столиці з неприхованою тривогою стежать за подіями у Вірменії. Заперечувати проти боротьби з корупцією, принаймні відкрито, у Москві не будуть, але зроблять усе, щоб її вихолостити і захистити своїх людей. Зокрема і кримінальних авторитетів, з якими у Білокам'яній звикли мати справу.

У будь-якому випадку на Вірменію чекає гаряче не тільки літо, але й осінь.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments