Я переконаний, що економічний стан народу — се головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ, науку — пуста балаканка.
Іван Франко, український письменник, поет, публіцист, громадський діяч, перекладач

Два президента — дві політики

Чому Анджей Дуда відмовився брати участь у церемонії в Єрусалимі, присвяченій 75-річчю визволенню в’язнів Освенцима, а Володимир Зеленський відвідає цей захід
20 січня, 2020 - 18:57

22—24 січня в Єрусалимському меморіалі «Яд-Вашем» відбудеться меморіальна церемонія вшанування пам’яті в’язнів концтабору Освенцим, приурочена до 75-річчя звільнення його від нацистів. На заходи запрошені глави держав та урядів багатьох країн, зокрема Франції, Німеччини, Ізраїлю, Росії, України; анонсована також участь віце-президента США Майка Пенса.

Звертає на себе увагу, що Президент Польщі Анджей Дуда відмовився взяти участь у церемонії — його в Єрусалимі не буде. Мотиви? Як пише ізраїльська газета «Гаарец», Дуда пояснив свою відмову тим, що організатори відмовились дати йому можливість виступити з промовою й не надали одне з місць для іноземних високопосадовців, запрошених на церемонію. Крім того, на думку президента Польщі, схоже, що заходи в «Яд-Вашемі» свідомо чи несвідомо конкурують з церемонією, вже запланованою на території власне Освенцима, що відбудеться дещо пізніше.

Але є ще одна причина такого рішення глави польської держави, і вона, схоже, насправді є основною. Річ у тому, що однозначно буде виступати в «Яд-Вашемі» Володимир Путін. А в Польщі категорично відкидають його версію причин початку Другої світової війни.

Отже, цілком зрозуміло, що в таких умовах свою присутність в «Яд-Вашемі» Дуда розцінив як образливу для себе особисто і для Польщі як держави, яка поважає себе. І ось цікавий момент: підтвердив свій намір взяти участь у заходах Президент України Володимир Зеленський. Попри те, що йому там слово не нададуть, глава держави пояснив це так: «Наявна у нас статистична інформація показує, що кожен четвертий з євреїв, які загинули під час Голокосту, був українцем... Для українців дуже важливо вшанувати пам’ять жертв Голокосту. Тому я думаю, що було б справедливо, щоб Президент України виступив з промовою. Я знаю, що у ізраїльської сторони інший формат; нас не запросили говорити. Але в будь-якому випадку я буду присутній на цій церемонії».

Путін виступатиме (про що — більш-менш зрозуміло), Дуда не приїде, Зеленський сидітиме й мовчки слухатиме. Це — до питання про державу, яка поважає себе... Тим більше, що в Україні ще складніша ситуація, якщо порівнювати з Польщею: Путін практично неприховано заявив претензії на весь південь та схід держави, а офіційної реакції від вищих інстанцій (Офіс Президента, МЗС) — немає.

Окремого розгляду заслуговує позиція Ізраїлю: знаючи, що Путін свідомо спотворює історію війни, займається фальсифікаціями — запрошували його як спікера... Але Україні тим більше не варто піддаватись на подібні маніпуляції.

Газета: 
Новини партнерів