Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Економічна диверсія проти України?

10 лютого, 2017 - 13:06

Численні дописувачі розкручують у соціальних мережах компанію з підтримки торговельних стосунків із окупованими територіями. Основне питання: «А ви собі уявляєте, у скільки обійдеться блокада ОРДЛО?». Насправді жодних досліджень та цифр, які б ґрунтовно доводили їхню або протилежну думку, нема. У скільки обійдеться заборона на перетин товарів? У скільки обходиться Україні торгівля з суб'єктами, які роблять бізнес за межами правового поля?

Нам говорять, що Україна не контролює кордон із Росією. Тож у разі припинення поставок товари зайдуть з російського боку. Мовляв, «ми втрачаємо ринок». Все так. Але тут у мене інше запитання. Україна не контролює кордон із Росією там, де він проходить на окупованих територіях. Економічні відносини з цією країною підпорядковуються національному законодавству. Товари, які Росія отримує з України або які слідують через Росію в країни Митного союзу, підлягають оподаткуванню, накладенню мита тощо. Ми говоримо про експорт як суттєву складову наповнення бюджету. З початком війни Росія заборонила ввезення величезного переліку товарів з України. Більше того, був заборонений транзит. Суперечки та шантаж щодо українського експорту тривають досі. Так от. Запитання: якщо кордон контролює Росія, а Україна здійснює поставки в окуповану зону так, наче нічого не сталося, чи не слідують українські товари в Росію та країни Митного союзу без належного контролю з боку України?

Нам часто говорять про досвід Молдови. Про те, що ПМР експортує товари, якщо її підприємства мають молдовську реєстрацію та сплачують податки в бюджет. Але чомусь забувають розказати, що кордон цього самопроголошеного утворення повністю контролює Молдова. Так, наприклад, Україна надала можливість молдовським прикордонникам стати на нашому боці. Все, що експортують підприємства ПМР, відбувається за наглядом країни-суверена. Наша ситуація інша якраз тому, що Росія не бажає передавати Україні контроль над державним кордоном, тому кожна пачка майонезу, яка заходить на окуповані території, може бути вивезена. Ми говоримо про величезний сегмент експорту у всьому східному напрямі. Чому хтось зараз докладає величезних зусиль, щоб вивести весь український східний експорт у тінь?

Експортні мита встановлюються не тільки для оподаткування, але й для регуляції цін на внутрішньому ринку. Якщо товар, який в Україні коштує 1 грн, можна продати за 3 грн у Росії, Білорусі та де інде, ціна для українців зросте. Мито урівнює різницю і робить так, щоб підприємцю, який торгує за кордоном, було байдуже, де продавати свій товар. Експорт – це розширення ринку, а не привід для спекуляції і гри на різниці. Якщо Росія контролює наш кордон та спонукає вітчизняних виробників або підвищувати ціну на товари всередині України, або співпрацювати саме з окупантами, а не з власною державою — то чи не є це економічною диверсією проти України?

Новини партнерів