Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

Епітафія «анфантеррібль» РПЦ

28 січня, 2020 - 17:50

Помер протоієрей Всеволод Чаплін - одна з найбільш пам'ятних осіб сучасної РПЦ. Згідно зі свідченнями парафіян храму святого Феодора Студита біля Нікітських воріт, настоятелем якого останні чотири роки був о. Всеволод, все відбулося на лавці біля храму. Чаплін присів на неї після Божественної Літургії, йому стало зле. Священик став задихатися, посинів і впав. «Швидка допомога», що прибула за 15 хвилин, вже нічим не могла йому допомогти. О. Всеволод страждав на астму і завжди носив з собою протиастматичні препарати. Припускають, що у нього раптово стався напад астми (а може - інфаркт?), а потрібних ліків під рукою не виявилося. Лікарі констатували смерть від зупинки серця. При бажанні можна поспекулювати на тему, що протоієрею допомогли піти в кращий зі світів. Адже останнім часом він дозволяв собі деяку легку фронду по відношенню до влади, говорив про неприпустимість підвищення пенсійного віку в Росії за нинішньої тривалості життя і безробіття, і вимагав, щоб пенсійний фонд наповнювався насамперед за рахунок надприбутків олігархів. Останнє, втім, зараз вже крамолою не вважається. Не так давно про це теперішній перший віце-прем'єр Андрій Бєлоусов говорив, коли ще був помічником президента. Втім, може, потрапивши в уряд, він свої погляди змінив?

Якщо ж говорити серйозно, то о. Всеволод Чаплін запам'ятався перш за все як мракобіс і ретроград (сам він, як здається, ці визначення дурними не вважав). Або, може бути, протоієрей був людиною, яка лише вдавала з себе мракобіса і православного фундаменталіста, відволікаючи на себе справжніх фундаменталістів, в яких патріарх і його оточення бачать справжніх ворогів. Це точно так само, як, з дозволу Кремля Володимир Жириновський зі своєю ЛДПР досі грає в ультраправу і ксенофобську політичну партію, щоб не виникла справжня, а не клоунська партія такого роду, яка могла б скласти справжню загрозу владі. О. Всеволод спочатку робив цілком успішну церковну кар'єру, шість років був головою Синодального відділу із взаємин Церкви і суспільства, але, як наслідок радикалізації його поглядів, вона перервалася.

Чаплін дуже любив публічність, постійно виступав в ЗМІ, благо, федеральні телеканали охоче запрошували його не тільки на релігійні програми, але і на різного роду ток-шоу. Згадаймо тільки найбільш відомі ініціативи о. Всеволода. Він був прихильником створення «православних народних дружин»; вважав, що жінки своїм зухвалим виглядом, в тому числі міні-спідницями, і манерами можуть спровокувати чоловіків до зґвалтування (хоча сам дотримувався целібату); вважав, що у російської інтелігенції є гріх русофобії; закликав уряд знизити вартість газу для України, але в той же час стверджував, що від «помаранчевої революції» в Росії ніхто не виграє. Крім того, о. Всеволод гаряче підтримував анексію Криму, ідею Новоросії і «право розділеного державними кордонами російського народу на возз'єднання». А військову операцію Росії в Сирії він назвав частиною «священної боротьби» проти світового тероризму, що викликало гнівну одповідь з боку сирійських християн, які побачили в «священній боротьбі» мусульманський джихад. Іноді протоієрея заносило більш серйозно, ніж Остапа Бендера під час сеансу одночасної гри в Васюках. Він говорив про необхідність вбивства ракетними ударами з повітря політичних емігрантів на території держав, куди ті поїхали, і створення спецпідрозділів, що будуть виконувати страти на території інших держав. Заявив, що подібні політичні вбивства є в межах справжнього християнства і хвалив вбивцю Троцького Рамона Меркадера. Ще Чаплін запевняв, що Третьої світової війни людству не уникнути, але вона була б тільки корисна російському народу. А людських жертв боятися не треба, тому що трагедії тільки підносять націю. Але сам не поспішав на фронт на Донбасі, щоб битися на боці сепаратистів.

О. Всеволод встиг відзначитися і на полі красного письменства. Під псевдонімом «Арон Шемайер» він встиг написати кілька фантастичних творів. Його оповідання «Машо і ведмеді» в 2015 році на конвенті письменників-фантастів «Басткон» було нагороджене премією «Бісобой» за «досягнення в містичній (сакральній) фантастиці», має кумедну анотацію: «Звірі-фашисти з так званої Вільної Росії, яких підтримують націонал-реваншисти України та ісламістські фанатики Кавказу, планують підступно напасти на останній прихисток  справжньої свободи і сексуал-демократії в Східній Європі - Московську Конфедерацію», і відрізняється нетрадиційною сексуальною орієнтацією героїв (Машо Бац, креативне створіння середньої статі, категорії 666). А ось сюжет шемайєрської повісті «Перша сутичка»: прикордонна з Росією Ісламська Держава запускає в Лондон цивільний «Боїнг» з атомною бомбою і вимагає перетворити ООН на Спільноту двох Ліг Націй, одна з яких буде працювати на основі принципів міжнародного права, а друга - на засадах Корану і шаріатського права. О. Всеволод сам себе називав юдофілом, тому і вибрав відповідний псевдонім.

Але він також був цілком закінченим ісламофобом, проте Америку не любив ще більше, ніж мусульман. Тому і в повісті США перетворюють на радіоактивний попіл Лондон і значну частину Азії. Невипадково навіть в одному досить апологетичному некролозі про померлого протоієрея висловилися в тому сенсі, що він був «алармістом і провокатором, тим, хто глузував з лукавого світу і його цінностей», а також був «анфан террібль», який послідовно створив собі такий імідж, який дозволяв йому говорити правду, ховаючись за маскою троля». Ось тільки «правда» о. Всеволода Чапліна була дуже специфічна і скидалася на кремлівську пропаганду. Він говорив, наприклад, що Росія покладе край світовій гегемонії США і зупинить глобальний американський ліберальний проєкт, як колись зупинила Гітлера, і що «Росія - це центр і, можливо, єдиний центр світу, який має більше підстав бути таким центром, ніж будь-яка з європейських столиць і Сполучені Штати». Але про все це і Лавров з Путіним люблять поміркувати, коли йдуть «в рознос». Так що у мене немає сумнівів, що о. Всеволод Чаплін помер природною смертю.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ