Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

Хто винен у тому, що Україна справді в огні?

22 квітня, 2020 - 12:03

Схоже, до тих, хто «нагорі», нарешті дійшло, що двічі по два дорівнює чотирьом. Іншими словами – що численні лісові пожежі є наслідком не лише чиїхось дурощів чи прикрих випадковостей, а й зумисних дій тих, кому ці підпали вигідні. Як із «шкурних» (щоб уникнути покарання за незаконну вирубку лісу, замаскувавши її пожежею), так і з політичних (щоб розхитати ситуацію в країні на користь іншої країни) міркувань.

І ось уже затримані двоє запідозрених у навмисних підпалах (які гасали на скутерах зі знятими номерами та «намалювалися» щонайменше у трьох точках, де раптом загорівся комиш і підлісок), і ось уже очільник МВС особисто контролює з вертольота ситуацію в Чорнобильській зоні й особисто (!!!) фіксує чотири точки зумисного підпалу лісу, емоційно висловившись на адресу паліїв («Какие же сссуки! Каким ублюдком надо быть, чтобы делать такое?»). І ось уже, за словами міністра, розпочалася на частині території Полісся антидиверсійна операція проти потенційних паліїв…

Але радіти з того всього зарано. Ба більше: як на мене, ані радіти, ані заспокоюватися взагалі не випадає.

По-перше, продемонстрована за останні тижні «швидкість» й «ефективність» реакції «верхів» на події в Україні (і тут ідеться не лише про пожежі, а і про демонстративне порушення приписів карантину керівництвом і кліром філії Московського патріархату в Україні вкупі з колишнім патріархом Філаретом) наочно доводить, що будь-яка серйозна проблема, не має великого значення, кимось спланована чи спонтанно виникла, здатна поставити Україну на межу національної катастрофи. Це бачать і в Брюсселі, і в Москві, й у Вашингтоні. Бачать – і роблять висновки, кожен свої.

По-друге, на факт навмисних підпалів «нагорі» звернули увагу тільки після справжньої зливи дописів у соцмережах; дуже переконливим, як на мене, аргументом був знімок із космосу, де північна межа пожеж на теренах Житомирської та Київської областей обривалася на кордоні з Білоруссю; в останній пожежами був охоплений лише краєчок Чорнобильської зони. Втім, розказують, що причина цього – в суворості політики «бацьки Лукашенка», бо ж, мовляв, у сусідній державі не те що за умисний підпал – за недбалість, яка призвела до масштабної пожежі, суворо карають. Але недбалі дурні є всюди, в тому числі в Білорусі, чи не так? Отож тільки суворою політикою цей факт пояснити не виходить; а якщо головне сувора політика, то якого дідька треба стільки чекати, аж поки очільник МВС України не заявив: «Ух, попадетесь! А попадетесь точно! И штрафом уже не отделаетесь». Що ж, правильний висновок. Варто було самому політати на вертольоті, подивитися згори на Зону, побачити підпали… А не можна було це зробити на початку лісових пожеж? Чи встановити ефективне повітряне патрулювання? Втім, згадаймо, що двох вірогідних паліїв на Київщині поліція спіймала тільки після того, як небайдужий громадянин зняв їх на відео та переслав це відео поліції. А до цього поліція що робила?

По-третє, де звернення про допомогу до західних держав, до НАТО? Немає! Втім, і без нього Штаб оборони Великої Британії запропонував Україні допомогу у ліквідації лісових пожеж на території Зони. Про це сказав начальник Штабу оборони Британії генерал Нік Картер під час телефонної розмови з головнокомандувачем Збройних сил України генерал-полковником Русланом Хомчаком, написано у повідомленні Генштабу ЗСУ в Facebook: «Хомчак висловив подяку начальнику Штабу оборони Великої Британії генералу Ніку Картеру за його ініціативу надати допомогу у ліквідації лісових пожеж на території Зони відчуження, про що йшлося під час розмови, зазначивши, що військовослужбовці та техніка ЗСУ активно залучені до подолання цього лиха». Тобто – «ми бідні, але горді»? І нехай горять ліси, нехай гинуть екосистеми, проте нам допомога не потрібна?

Утім, - і це вже по-четверте, - таку допомогу має просити у держав НАТО, які мають відповідні підрозділи та техніку, не хтось із генералів, а Верховний головнокомандувач, він же президент України, він же голова РНБО. Така масштабна соціально-екологічна катастрофа, як нині, є сферою компетенції саме РНБО з її величезними повноваженнями, а не Кабміну чи МВС, тим більше, Офісу президента. За Конституцією, РНБО – і ніхто інший – є тим органом, який покликаний запроваджувати надзвичайні заходи, мобілізувати всі частини виконавчої влади й інтегрувати всі інші гілки влади воєдино для подолання лиха. З самого початку пожеж (а вони охопили не тільки Зону, не тільки лісові райони, а й деякі заповідники та заказники, зокрема, Голосієве у Києві) слід було залучити до боротьби з вогнем і до обмеження доступу у ліси (передусім соснові та мішані, оскільки саме вони нині горять) та річкові заплави з їхнім сухим очеретом Національну гвардію та Збройні Сили. А ще РНБО мала стати центром мобілізації зусиль громадянського суспільства та структур місцевого самоврядування на подолання лиха. Проте… 18 квітня, коли Київ став містом із найзабрудненішим у світі повітрям (і перед цим ситуація теж була критична), президент радісно повідомив народні маси у передвеликодньому телезверненні, що у нього сьогодні вихідний…

Утім, вогняну стихію крок за кроком долають і без президента. Але ж із великими труднощами, лише масштабом пожеж, а й організацією справи. Як розповів кореспондентові Радіо «Свобода» волонтер Дмитро Шибалов, «коли ти спілкуєшся із керівництвом ДСНС чи пожежних частин, звісно тобі всі кажуть, що нічого не треба, все є, все добре. А коли під’їжджаєш на місце і вже спілкуєшся із хлопцями, то розумієш, що інколи немає найпростішої техніки, і респіраторів, і навіть продуктів. Попросили продуктів купити хлопці, тому що закинули нову ротацію, привезли нових людей, а от продуктів нема в частині, тому що не розраховували на поповнення. Знову ж таки, ситуацію рятують місцеві та волонтери, але важко іноді навіть розговорити людей щодо того, яка допомога їм потрібна, тому що дуже бояться несхвалення начальства».

Що до цього додати? Живучий народ українці, хто б і як ними не правив…

Новини партнерів