Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Інфантильний україноцентризм

26 червня, 2016 - 22:22

Щоп'ятниці Савік Шустер задає людям, які приїхали зі всієї країни, питання — з яким почуттям вони прийшли в студію: надії, страху або приниження.

Можу сказати, з яким почуттям я вийшов зі студії минулої п'ятниці після обговорення результатів британського референдуму про членство в ЄС. З почуттям глибокої тривоги.

Різноманітні українські політики, як розслаблені, незважаючи на війну, на львівському джазовому фестивалі, так і напружені — в студії напередодні виборів, що невідворотно насуваються, транслювали схожий набір примітивних думок: британський Brexit не вплине на Україну, і, можливо, навіть в результаті виходу Великобританії в об'єднаній Європі виникне ажіотажний попит на тему входження України.

Насправді все значно складніше і далеко не так оптимістично для нас.

Ринки в усьому світі відгукнулися різким падінням.

У п'ятницю в Нью-Йорку торговий день на Уолл-стріт почалася з різкого падіння котирувань. Індекс Dow Jones на відкритті торгів втратив більше 2%. Індекс S&P 500 втратив відразу 48 пунктів, або 2,3%, що є найбільш різким падінням з січня цього року. Індекс високотехнологічних компаній Nasdaq обвалився на 2,7%.

Реакцію ринків на Brexit вже порівнюють з фінансовою кризою 2008 року.

На початку дня обвалилися європейські фондові майданчики.

Німецькі фондові біржі впали майже на 10%: індекс DAX 30 відкрився зниженням на 9,94%. Французький фондовий індекс CAC 40 впав на 9,63%. Британський фондовий ринок FTSE 100 після відкриття впав на 7,4%.

Курс фунта стерлінгів випробував найбільший обвал за останні тридцять років: його ціна впала на 7,5% по відношенню до долара і на 5% по відношенню до євро. Євро пішов вниз слідом за фунтом.

Звичайно, це паніка, і вона пройде, але важкі наслідки позначатимуться довгі роки.

На більш ніж 70% економіка Великобританії — це послуги, а не виробництво товарів.

Стрижнем всього є фінансовий сектор, який неминуче постраждає.

Лондон може втратити статус другого фінансового центру світу.

За прогнозами протягом трьох років тільки в фінансовому секторі в Лондоні зникне 100 тисяч робочих місць із середньорічною зарплатою в 100 тисяч фунтів стерлінгів.

Одночасно відбудуться скорочення в страхових, консалтингових, юридичних компаніях, впаде ринок оренди нерухомості, доходи бюджету і т.д.

Втратять право на роботу і почнуть повертатися додому 1,3 мільйона британців, які проживають в Європі.

У свою чергу 3 мільйони європейців, які працюють на території Великобританії, опинившись перед загрозою втрати права на роботу, почнуть повертатися додому в Польщу, Португалію, інші країни і почнуть претендувати на робочі місця, зайняті сьогодні українцями.

Для нашої країни, в якій вільна економіка представлена тільки «Рошен» та іншими бізнес-активами Порошенко, а все інше придушене монополіями і корупцією, потік грошей, зароблених українцями за кордоном, не тільки годує мільйони сімей, але і хоч якось підтримує внутрішній ринок і формує доходи бюджету.

В результаті Brexit Великобританію чекають не тільки економічні проблеми. Істотні суперечності обумовлені позицією Шотландії, готової швидше вийти зі складу Великобританії, ніж з ЄС.

Не менш складні процеси чекають британське суспільство, в зв'язку з тим, що вибір майбутнього країни, всупереч бажанню інтелектуальної еліти, середнього класу і молоді, які на три чверті проголосували за Великобританію в єдиній Європі, визначили люди з низьким рівнем освіти і доходів, а також пенсіонери.

Великобританія, як держава, що має всі види ядерної зброї, може зіткнутися з істотними труднощами в її базуванні і змісті.

Вторинний ефект британського референдуму може не кращим як для нашої країни, так і всього світу, образом позначитися на результатах майбутніх виборів президента США.

Україні, якій Великобританія і США в Будапешті давали гарантії безпеки і недоторканності, стан країн-гарантів не може бути байдужим.

Для відновлення миру і цілісності країни нам неминуче доведеться, з урахуванням остаточного банкрутства порочного за своєю суттю «мінського формату», наполягати на виконанні будапештських гарантій.

Не менш складні наслідки британського рішення можуть очікувати об'єднану Європу.

У багатьох країнах маргінальні партії правого спрямування, які часто отримують неофіційну фінансову підтримку путінської Росії, спробують використати ситуацію для ініціювання подібних референдумів і повного розвалу ЄС.

Такий розвиток подій може не тільки повністю відвернути наших європейських партнерів від проблеми російської агресії проти України на користь вирішення внутрішніх європейських проблем, істотно знизити можливість фінансової підтримки нашої країни, але і дезорієнтувати українське суспільство, яке обрало шлях до єдиної Європи.

Для реалістичної оцінки того, що відбувається і наслідків британського рішення важливо зрозуміти, що до Brexit привели не тільки острівна психологія британців, ностальгія по колишньому величі, освітній та матеріальний рівень підтримали це рішення.

Забюрократизованість і неефективність загальноєвропейських механізмів також далеко не головна причина того, що сталося.

Сьогодні все людство розплачується тисячами і тисячами жертв військових конфліктів в Україні, Сирії, інших країнах і життями біженців, які тонули в Середземному морі, за небажання бачити очевидне: створені після Другої світової війни механізми підтримання миру багато в чому зруйновані або не ефективні.

Особлива відповідальність в цих питаннях лежить на сильних світу цього — тих, хто, погоджуючись з роллю «великих», «локомотивів», «гарантів» брав на себе цю саму відповідальність.

У багатьох випадках локалізації найгостріших конфліктів, що тягнуть за собою масову загибель людей і переміщення по планеті мільйонів знедолених, заважає подвійна мораль тих самих «великих», що здатні, але не прагнуть невійськовими методами поставити агресивні режими на місце.

Великобританія, ЄС, США і, як наслідок, весь світ розплачуються за бажання відгородитися від проблем і обмежитися висловленням глибокої стурбованості.

Не виробивши єдиної загальноєвропейської відповіді на ключові виклики, багато хто став замислюватися над індивідуальними рецептами.

Очевидним вигодонабувачем Brexit став путінський режим, для якого дезінтеграція і послаблення ЄС і Великобританії і, як один з наслідків, нові проблеми України, є частиною цілеспрямованої політики.

Навіть на тлі відчутного для Росії нового падіння цін на нафту отримані від Brexit політичні дивіденди, помножені на імперські амбіції, тільки розпалюють апетит агресора і провокують як ескалацію конфлікту з Україною, так і подальші зусилля по розвалу об'єдналася Європи.

Наступна мета — розвал НАТО.

Звичайно світ, Європа і Британія в ситуації, що склалася знайдуть для себе вихід.

Важливо, щоб ми, українці, все разом знайшли для себе вхід в інший світ — без війни, злиднів і приниження.

Для цього українському суспільству і політикуму потрібна твереза оцінка ситуації і мобілізація всіх наших сил.

Схоже, що нинішня інфантильна українська політична еліта, яка прагне в Європу зі своїм принципом «моя хата з краю, але весь світ обертається навколо неї», нам в цьому не помічник.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ