...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

Коронавірус в Росії: епідеміологія або політологія

11 липня, 2020 - 11:05

У Росії тривають пов'язані з коронавірусом статистичні чудеса. Згідно зі щойно опублікованими даними, в Петербурзі зафіксовано рекордний показник місячної смертності за 10 років. У червні в Петербурзі померли 7 106 осіб, в той час як за останні 10 років показник смертності за один місяць лише тричі піднімався вище 6 тисяч. Це на 2 531 людини, або на 55% більше, ніж в червні 2019 року, коли померли всього 4 575 осіб, і на 10,5% більше, ніж в попередньому місяці - травні 2020 року, коли померли 6 427 осіб, що, в свою чергу, на 1552 особи більше, ніж у травні 2019 року. У порівнянні із зимовими місяцями, в червні смертність в місті виросла на 2 тис. осіб. При цьому, за офіційними даними, за весь час епідемії, оголошеної в Росії лише в кінці березня, в Петербурзі від COVID-19 померло всього 1520 осіб. З цього числа у червні померло 987 осіб, або 13,9% від загальної смертності за місяць. Однак до числа 987 померлих входять і додаткові смерті в попередні місяці, виявлені в червні, так що реально частка офіційно померлих від коронавирусу в червні в загальній смертності за місяць ще нижче.

Згідно ж з даними за червень в цілому в восьми регіонах Росії, інформація з яких з'явилася першою, смертність перевищила показники минулого року на 3419 осіб, або на 24,8%. При цьому за офіційними даними Росспоживнагляду від коронавирусу в них за цей же термін померли всього 229 осіб. Рекордсменом тут є Республіка Інгушетія, де смертність в червні 2020 року зросла в порівнянні з червнем 2019-го на 167%, або на 175 осіб. А за даними Росспоживнагляду від COVID-19 в Інгушетії за весь час пандемії померла лише 71 особа. У Новосибірській області, якщо вірити даним ЗАГС, смертність в червні виросла в порівнянні з попереднім роком на 33%, або на 895 осіб, тоді як в червні, за офіційними даними, тут від коронавирусу померли лише 64 людини. Після публікації даних в цілому з 19 регіонів перевищення смертності в червні в порівнянні з аналогічним періодом минулого року склало вже 29,5%, або 9142 людини. Виходить, що для 8 регіонів, по яких є дані про смертність в червні від коронавирусу, загальний приріст смертності за цей місяць виявився в 14,9 рази більше, ніж офіційна кількість померлих від COVID-19. В даний час, за офіційними даними, в Росії всього інфіковано коронавірусом 707 592 особи (скромне 4-е місце в світі), з яких померло 10 871 особа (1,54% - один з найнижчих показників у світі, який не перестає дивувати як медиків, так і статистиків). Якщо ж припустити, що практично вся надлишкова смертність в Росії викликана коронавірусом, то реальне число померлих в Росії в результаті пандемії можна оцінити в 161 978 осіб, що дає відсоток смертності 22,9% - рекордний в світі. Однак цей рекорд отримано лише за рахунок очевидного заниження числа інфікованих в Росії, в тому числі через низьку якість російських тестів, що дають великий відсоток неправильних результатів. Треба також враховувати, що Росія стала другою країною в світі, після Китаю, куди ще восени 2019 року прийшла епідемія коронавирусу.

У Росії вся реальна статистика, пов'язана з коронавірусом, є питанням політичним і є державною таємницею. Вчений-демограф, співробітник Росстату Олексій Ракша, який одним з перших в Росії звернув увагу на недостовірність офіційної статистики поширення та смертності від коронавирусу, втратив свою роботу в Росстаті, звідки його звільнили з посади радника на початку липня, причому навіть не з ініціативи керівництва Росстату. В інтерв'ю радіо «Свобода» він розповів про щоденні зведення зі «справжньою» статистикою, яку Росстат відправляє в російський уряд. Згідно з оцінкою, зробленою Ракша, в Росії за час пандемії від COVID-19 померли не 10 тисяч, а від 30 до 40 тисяч осіб. Однак і ця оцінка представляється нам суттєво заниженою як за кількістю інфікованих, так і, особливо, за смертністю від коронавирусу. При таких величезних розбіжностях навіть між «справжньою» статистикою і реальністю, владі виявляється надзвичайно легко маніпулювати статистичними показниками. Так, в період перед проведенням параду Перемоги і всенародного голосування щодо поправок до конституції офіційна статистика щоденного числа як інфікованих так і померлих від коронавирусу, як по команді (цілком ймовірно, що саме по команді) стала падати як по Росії в цілому, так і по основних регіонах, включно з Москвою. Цими показниками обгрунтовувалося пом'якшення карантинних заходів, що дозволило провести парад і голосування.

Але ми не знаємо, як ця офіційна статистика співвідноситься навіть зі «справжньої» статистикою, наданою Росстатом центральному уряду і регіональній владі. А уряд у Москві і керівництво регіонів, в свою чергу, далеко не впевнені, що і «справжня» статистика адекватно відображає дійсність. Тому цілком ймовірно, що насправді в Росії щоденні показники інфікованості і смертності продовжують зростати, і масові скупчення людей в зв'язку з парадом і голосуванням могли прискорити цей зріст. Так, наприклад, вважає той же Ракша. І другу хвилю коронавирусу в Росії виключити не можна. Але, що характерно, про можливість повторного введення жорстких карантинних заходів в основних регіонах Росії, в тому числі в Москві та Петербурзі, в період з середини вересня до середини січня, зараз говорять не епідеміологи, а політологи, підкреслюючи при цьому, що, якщо таке рішення приймуть, то виключно за політичними, а не за медичними підставами. Називається навіть можлива дата введення нового жорсткого карантину - 20 вересня, рівно за тиждень після єдиного дня голосування. Таким чином, можна буде, по-перше, погасити протестні виступи, які напевно спалахнуть в регіонах у разі масштабної фальсифікації підсумків голосування. І, по-друге, проводити другі тури голосування, в яких представникам партії влади будуть протистояти ті чи інші опозиційні кандидати, доведеться в умовах жорстких обмежувальних заходів, або взагалі відкласти їх на невизначений термін, що надає широкі можливості для маніпуляцій.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів