Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Отруєння Скрипалів: далі буде

16 лютого, 2019 - 16:55

Сага про отруєння Скрипалів триває. Розслідувачі з The Insider і The Bellingcat оприлюднили справжнє ім’я та біографію третього отруйника Скрипалів. Публікацію явно приурочено до планованого найближчими днями США та Євросоюзом введенням санкцій проти Росії у зв’язку з цим злочином. Третій отруйник прибув до Англії як Сергій Федотов. Справжні ж його ім’я, по батькові та прізвище Денис В’ячеславович Сергєєв. Він народився 17 вересня 1973 року в невеликому місті Ушарал у Казахстані на кордоні з Китаєм. 1970 року Ушарал фактично перетворився на військове містечко, тож батько Сергєєва, найпевніше, був військовослужбовцем. Військову службу Денис відбував у Новоросійську. Очевидно, він закінчив якесь військове училище, і між 2000 і 2002 роками переїхав до Москви, де закінчив Військово-Дипломатичну академію – кузню кадрів ГРУ. Офіційно він і сьогодні продовжує жити в Москві з дружиною та дочкою під цими паспортними даними. Сергєєв був акціонером або топ-менеджером не менше ніж 8 компаній, нині ліквідованих. Назви цих компаній (Метал груп лтд, Эксика) співзвучні з назвами відомих міжнародних компаній, в деякі інші їхні співвласники також були ідентифіковані як співробітники ГРУ. Схожість назв компаній із назвами відомих фірм мало допомогти Сергєєву та колегам у отриманні віз. 2009 року Сергєєв отримав кредит у 1 млн доларів у одному з російських банків, не володіючи взагалі жодним майном, але зате будучи співробітником міфічної компанії Loreven Style Ltd, що нібито базується в Ризі. А в 2010 році Денис В’ячеславович Сергєєв дивовижним чином перетворився на Сергія В’ячеславовича Федотова, який отримав закордонний паспорт в тому ж самому УФМС 770001, де обзавелися паспортами Чепіга та Мішкін. Дату народження Денис залишив попередню, але народитися цього разу зволів у Росії, у селі Апушка в Рязанській області. Адресу місця проживання він вибрав у Теплому Стані, де насправді проживали зовсім інші люди. А ось у адресі для медичної страховки, при отриманні однієї з віз, Денис зухвало назвав вулицю Зорге, поруч з якою, на паралельній вулиці Куусинена, розташовано «акваріум» - будівлю ГРУ.

У Федотова, на відміну від Сергєєва, виявилася досить бурхлива біографія. Він часто їздив за межі Росії. З 14 по 19 липня 2012 року він побував у Києві, 12-19 лютого та 14-24 квітня 2013 року – в Душанбе, з 26 січня по 2 лютого 2014 року – в чеській Празі, причому в цій подорожі його супроводжував Мішкін-Петров. 25 вересня 2014 року Федотов прибув до Мілана, а 10 жовтня відбув із Шенгенської зони через Женеву, а завершив цей насичений рік поїздкою до Парижа з 11 листопада по 1 грудня. 2015 року Федотов мандрував Балканами: з 15 по 22 лютого він із Софії дістався до Белграда, 24-28 квітня пересувався з Бургаса в Стамбул, з 23 по 28 травня знову подорожував із Софії до Белграда, а 23-28 серпня відвідав Стамбул. Наступного, 2016 року активність Федотова перемістилася в Західну Європу. З 23 березня по 1 квітня фіксується перше з відомих його відвідувань Лондона, з 14 по 17 квітня він подорожував із Лондона до Ліона, а з 5 по 11 листопада – за маршрутом Барселона – Цюрих. 2017 року Федотов побував у Лондоні (з 26 лютого по 4 березня), у Женеві (з 30 жовтня по 8 листопада) і в Єревані (з 26 грудня по 2 січня 2018 року), а в період між 29 вересня та 9 жовтня мандрував між Барселоною та Женевою. І, нарешті, 2018 рік, у якому, як здається, закордонні вояжі Сергєєва-Федотова закінчилися назавжди. 10 січня він прибув до Женеви, а 17 січня повернувся в Москву з Цюриха. 3 березня Федотов прилетів до Лондона та 4 березня повернувся в Москву з Риму. Зрозуміло, тут вказано лише міста, куди кілер прилітав і звідки відлітав. Насправді він, звичайно ж, у проміжках між прильотом і вильотом, відвідав набагато більше міст і країн, використовуючи інші види транспорту.

Візит Федотова до Болгарії розслідувачі безпосередньо пов’язують зі спробою отруєння болгарського бізнесмена-зброяра Омеляна Гебрева та його сина речовиною, що здогадно належить до класу «Новачок», але ті дивом залишилися живі. У той свій приїзд у Болгарію Федотов мав полетіти в Москву 30 квітня 2015 року, але спішно поміняв квиток і полетів у Стамбул о 20.20 28 квітня 2015 року, в день, коли батька та сина Гебревих було отруєно на прийомі, який давав сам Омелян. Зі Стамбула того ж вечора Федотов полетів у Москву. Ймовірною причиною отруєння називають те, що Гебрев продавав зброю Україні. Він зазначав, що розповів Bellingcat і The Insider, що в травні, вже після того, як він вийшов із двотижневої коми, його стан знову різко погіршився та він знову потрапив до лікарні. Так збіглося, що 23-29 травня Федотов знову побував у Болгарії. З Софії він знову полетів не зворотним рейсом, який було уже замовлено, а зробив гака через Сербію до Белграда на машині в супроводі двох інших російських громадян, і з Белграда 30 травня полетів у Москву. Згідно з джерелом видання Capital.bg, один із цих громадян був у Лондоні під час отруєння Скрипалів. Розслідувачі також звертають увагу на те, що подорож Федотова до Лондона 2016 року передувала референдуму про Brexit, а поїздка в Барселону 2017 року – референдуму про відокремлення Каталонії. Не виключено, що він передавав гроші тим, хто агітував за Brexit і за відокремлення Каталонії.

Мене ж зацікавила подорож Федотова до Києва в липні 2012 року. Через 13 днів після його відбуття, 1 серпня, під Дніпропетровськом (нині Дніпро) було здійснено напад на екологічного активіста Володимира Івановича Гончаренка, редактора газети «ЕКО Безпека». Його було жорстоко побито, він впав у кому та 3 серпня помер, не приходячи до пам’яті. Убивць так і не було знайдено. Не виключено, що він своєю природозахисною діяльністю перейшов дорогу комусь у Росії. Убивство ж було замасковано під помсту мафії, тому жодні отрути цього разу не застосовувалися. Федотов же міг приїжджати в Україну для підготовки замаху. Він мав можливість виїжджати з Києва до інших міст, у тому числі до Дніпра.

Сергєєв-Федотов, безсумнівно, був причетний до отруєння Скрипалів. Він прибув до Лондона рано вранці 2 березня 2018 року, за кілька годин до «солодкої парочки» Петрова і Боширова. Полетіти назад він мав удень 4 березня, у день отруєння Скрипалів, але на літак він не сів, хоча встиг зареєструватися на цей рейс «Аерофлоту». Очевидно, він залишив Англію тунелем під Ла-Маншем, а полетів до Москви з Риму 4 березня рейсом о 15.30. Перебування Федотова в Солсбері не було зафіксовано. Розслідувачі не знають точно військового звання Дениса-Сергія, але вважають, що він – або полковник, або генерал-майор ГРУ. Федотов старший за Боширова та Петрова відповідно на 5 і на 6 років і, безсумнівно, досвідченіший. Він набагато грамотніше покинув Британські острови, а якщо все-таки побував у Солсбері, то зумів не потрапити там під об’єктиви відеокамер. Не виключено, що він змінив зовнішність за допомогою гриму, оскільки про його пересування по території Сполученого Королівства наразі нічого не повідомляється.

Однак шанси на те, що Денис В’ячеславович ще живий, практично дорівнюють нулю. Він ніяк не міг пережити осені 2018 року, коли загинули причетні до справи Скрипалів заступник генерального прокурора Росії Саак Карапетян і глава ГРУ Ігор Коробов. Залишати після цього в живих Сергєєва-Федотова було б занадто ризиковано. Він би все зрозумів і спробував втекти за кордон, що в Кремлі допустити ніяк не могли. Втім, є невелика ймовірність, що Денис В’ячеславович все-таки живий. Це можливо лише в тому разі, якщо Сергєєв-Федотов якраз і є тим перебіжчиком із ГРУ на прізвисько «Аполло», колишнім співробітником російського посольства в Римі, якого було таємно перевезено до Англії в квітні 2018 року. Але ця версія – вкрай малоймовірна.

Розслідувачі пишуть, що вони зіткнулися з великими труднощами при ідентифікації Сергєєва-Федотова, оскільки пов’язані з ним матеріали стали цілеспрямовано забиратися з Інтернету. Тому багато деталей його біографії прояснити не вдалося (або їх поки не оприлюднили). Однак основні бази, що містять імена співробітників ГРУ, очевидно, опинилися в руках розслідувачів ще до того, як було вжито запобіжних заходів у Москві, і справжнє прізвище й ім’я Сергія Федотова вони, найімовірніше, дізналися від перебіжчика ще на початку розслідування. Цілком можливо, що у справі Скрипалів нас ще чекають нові сюрпризи.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ