Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Пенсійна реформа: багатоходівка триває

9 серпня, 2018 - 15:07

Події в Росії навколо запропонованого урядом підвищення пенсійного віку цілком передбачувано розвиваються за сценарієм, написаним у Кремлі. Там найбільше бояться, що майбутня реформа викличе неконтрольовані масові вуличні протести, які може використовувати у своїх цілях позасистемна опозиція. Для того, щоб відвернути увагу народу від мітингів та демонстрацій, дві партії системної опозиції, комуністи та «Справедливая Россия», які у кризових ситуаціях завжди діють лише за командами з адміністрації президента, висунули гасло проведення референдуму щодо пенсійної реформи, що має відволікти народ від участі у вуличних протестних акціях, запланованих на 9 та 21 вересня, породивши в нього абсолютно помилкову надію, що запобігти підвищенню пенсійного віку можна за допомогою референдуму. І ЦВК, теж цілком передбачувано, зареєстрував ініціативні групи з проведення референдуму і від КПРФ, і від СР (об’єднуватися у цьому питанні псевдоопозиціонери категорично відмовляються, оскільки кремлівський задум якраз і полягає в тому, щоб було якомога більше незалежних одна від одної ініціативних груп із проведення референдуму, хороших і різних). Причому до двох зазначених партій додався ще й мало кому відомий Всеросійський союз громадських організацій щодо роботи з багатодітними сім’ями.

Кожна з трьох груп представила своє формулювання питання референдуму, і ЦВК покірно усі три затвердив. У «справедливороссов» питання звучить так: «Ви за те, щоб вік, встановлений законодавством РФ про пенсійне забезпечення станом на 1 липня 2018 року, після досягнення якого виникає право на призначення пенсії через старість, не змінювався?». У комуністів його сформульовано дещо конкретніше : «Чи згодні ви з тим, що встановлений законодавством Російської Федерації про пенсійне забезпечення станом на 1 червня 2018 року вік, досягнення якого дає право на призначення страхової пенсії через старість (для чоловіків — 60 років, для жінок — 55 років), підвищуватися не повинен?». Нарешті, Всеросійський союз громадських організацій щодо роботи з багатодітними сім’ями хоче дізнатися у виборців: «Чи підтримуєте ви, що встановлений законодавством РФ про пенсійне забезпечення станом на 1 липня 2018 року вік, після досягнення якого виникає право на пенсію через старість, не може бути підвищено?». Як то кажуть, відчуйте різницю!

Тепер три ініціативні групи мають два місяці на те, щоб зібрати 2 мільйони підписів у 43 регіонах, тобто у половині регіонів країни. Заради того, щоб допустити настільки невластивий путінській Росії політичний плюралізм, Центрвиборчком проігнорував той пункт виборчого законодавства, який передбачає, що не допускається винесення на референдум питань виняткового ведення Федеральних Зборів. Зрозуміло, така забудькуватість не випадкова. Тим самим Елла Памфілова з товаришами створюють останню лінію оборони проти референдуму, своєрідну тилову відсічну позицію. Якщо раптом станеться диво, і якась із ініціативних груп зможе зібрати необхідну кількість підписів у половині російських регіонів, і їх не вдасться забракувати, негайно надійде запит групи стурбованих депутатів будь-якого з регіональних законодавчих зборів до Конституційного суду, який оперативно визнає майбутній референдум таким, що не відповідає чинному законодавству, на чому справа й закінчиться. Бо влада абсолютно не зацікавлена ​​у проведенні референдуму щодо пенсійної реформи, результат якого за її 90-процентного неприйняття населенням буде вкрай важко фальсифікувати навіть за повного використання адміністративного ресурсу. Однак, повторюю, це лише на крайній випадок. Не годиться таким примітивним способом, за допомогою юридичного крутійства, ховати волю двох мільйонів прихильників референдуму. І насправді влада діє набагато хитріше. Зареєструвавши відразу три ініціативні групи, вони надійно гарантують, що необхідні 2 млн підписів у 43 регіонах на підтримку референдуму, та ще так, щоб на кожен регіон припадало не більше 50 тис. підписів, ніколи не буде зібрано.

Річ у тому, що, відповідно до російського законодавства, в одному регіоні дві ініціативні групи зі схожими питаннями референдуму не може бути зареєстровано, перевага віддається тій, яка подасть документи першою. Ось де притичина. Оскільки три ініціатори мають питання схожі й присвячені одній темі, зареєструвати групи у половині суб’єктів кожна з них не має жодних шансів. І у ЦВК це чудово розуміють. Секретар Центрвиборчкому Майя Гришина чесно визнає, що це «неможливо з математичного погляду». Це означає, що проведення референдуму буде навіть суто теоретично можливе лише в тому разі, якщо хоча б одна з груп відмовиться від боротьби. Але на той випадок, якщо раптом, наприклад, «справедливороссы» добровільно поступляться комуністам ініціативу в цьому питанні, в запасі завжди залишаться побрники інтересів багатодітних сімей. І в разі потреби вони, використовуючи наданий їм владою адміністративний ресурс, легко зареєструються першими у найбільш багатонаселених регіонах і позбавлять тим самим комуністів можливості виконати вимоги законодавства про референдуми, але самі жодні підписи збирати не будуть. Тому два місяці по тому ЦВК з легким серцем констатує, що жодна із зареєстрованих ініціативних груп не змогла в установлений законом термін зібрати необхідну кількість підписів на підтримку референдуму проти підвищення пенсійного віку. І кремлівські пропагандисти отримають законне право стверджувати, що більшість народу не настільки вже безумовно проти підвищення пенсійного віку. Те, що керівники КПРФ та «Справедливой ​России» досі не викрили цей відверто шулерський прийом влади і не заявили про відмову від референдуму в таких умовах, вчергове показує, що вони з владою заодно й лише імітують боротьбу проти пенсійної реформи.

Та найголовніше, що через два місяці, коли закінчиться термін подачі підписів за референдум до ЦВК, зміни до пенсійного законодавства вже буде ухвалено і Держдумою, і Радою Федерації. І після того, як буде оголошено, що референдум не відбудеться, будь-які подальші дії опозиції перетворяться на розмахування кулаками після бійки.

Попередити підвищення пенсійного віку можуть лише масові протести, якщо не тут і зараз, то хоча б із початком календарної осені. Це розуміє лідер позасистемної опозиції Олексій Навальний, а тому рішуче виступає проти референдуму щодо пенсійної реформи й закликає усіх її противників вийти 9 вересня на акції не за референдум, а проти підвищення пенсійного віку. Він резонно вважає, що в єдиний день голосування можливості поліції відловлювати протестувальників будуть сильно обмежені. Але питання в тому, чи почують його заклик.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments