Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Підготовка до війни чи звичайне свавілля

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
18 жовтня, 2019 - 17:51

Президент Росії Володимир Путін вніс до Державної Думи законопроект про вихід Росії з міжнародної угоди, яка визнає компетенції комісії з розслідування передбачуваних порушень гуманітарного права при збройних конфліктах. Йдеться про відкликання заяви, зробленої представником СРСР при ратифікації Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I). Цей протокол містить гарантії дотримання як прав цивільного населення в зоні бойових дій, так і гуманітарних норм поводження з військовополоненими, а також гарантії для медиків щодо збереження життєво важливої ​​інфраструктури на окупованих територіях і зобов'язання про безумовне співробітництво по кримінальному переслідуванню і видачі військових злочинців. Протокол I був ратифікований Верховною Радою СРСР, що прийняла 4 серпня 1989 року відповідну постанову. Як стверджується в тексті законопроекту, з 1991 року комісія, яка повинна захищати права жертв міжнародних конфліктів, «фактично не виконує своїх функцій». До того ж і «російського представника в її складі немає. При цьому Російська Федерація сплачує до бюджету комісії щорічний внесок". Путін вважає, що визнавати «компетенції комісії» в цій ситуації недоцільно. Крім того, в якості однієї з причин такого рішення він назвав те, що «в нинішній міжнародній обстановці ризики зловживання повноваженнями комісії в політичних цілях з боку несумлінних держав істотно зростають». Вихід з протоколу мотивується «винятковими обставинами, що зачіпають інтереси Російської Федерації і вимагають вживання невідкладних заходів». Навряд чи такими обставинами може бути названа необхідність сплачувати відповідний міжнародний внесок - вільно конвертована валюта в Росії ще далеко не закінчилася.

Відкликання заяви вже підтримав профільний Комітет Державної Думи з міжнародних справ. Можна не сумніватися, що найближчим часом цей законопроект буде прийнятий обома палатами Федеральних зборів. Однак тут є один нюанс. У 1993 році Рада Безпеки ООН включила конвенцію до складу звичайних норм міжнародного права. Це зробило документ обов'язковим для виконання всіма країнами, залученими в військові конфлікти, незалежно від наявності підпису під конвенцією. Все женевські конвенції діють під егідою Міжнародного комітету Червоного Хреста і зобов'язують сторони, що воюють, розділяти мирне населення від безпосередніх учасників бойових дій. Тому в принципі вихід Росії з протоколу від 12 серпня 1949 роки не звільняє її від відповідальності за недотримання його положень.

Що ж це за «виняткові обставини» і зростаючі «ризики зловживання повноваженнями комісії в політичних цілях з боку несумлінних держав»? Деякі українські експерти побачили в ініціативі Путіна як підготовку до російського відходу з Донбасу, так і підготовку до можливої ​​ескалації бойових дій проти України. Перша гіпотеза ґрунтується на тому припущенні, що в разі переходу окупованих територій Донбасу під контроль міжнародних сил теоретично з'явиться можливість розслідувати порушення окупантами Женевських конвенцій і Додатки I, а в подальшому вимагати видачі військових злочинців. У разі ж початку великої війни проти України російські війська не будуть зв'язані ніякими гуманітарними нормами і правилами ведення війни. На це можна заперечити, що Росія досі не визнає і не збирається визнавати наявність своїх військ на Донбасі. Відповідно, і ніяких розслідувань вона не боїться, тим більше, що не збирається пускати на окуповану частину українського Донбасу ніякі міжнародні сили. У разі ж, якщо Путин раптом збереться почати проти України велику війну, він буде прагнути до бліцкригу і до повної перемоги в вигляді завоювання України і створення там маріонеткового проросійського уряду. У разі реалізації подібного сценарію притягувати до відповідальності за злочини російських військових буде просто нема кому. Інша справа, що реалізація подібного переможного для Росії сценарію вкрай малоймовірна. А при найменших сумнівах у своїй швидкій перемозі Путін на велику війну проти України навряд чи ризикне піти.

Скоріше за все можна припустити, що вихід з протоколу про захист прав цивільного населення під час збройних конфліктів знадобився Путіну в зв'язку з легальною, офіційно визнаною присутністю російських військовослужбовців в різних країнах світу, в першу чергу в Сирії. Якраз перед самим внесенням відповідного законопроекту до Держдуми, російські повітряно-космічні сили були звинувачені в бомбардуванні цивільних госпіталів в Сирії. Потім, можливо, доведеться виводити з-під дії міжнародних законів російських військових в Лівії, Центрально-Африканській Республіці, Демократичній Республіці Конго та інших країнах. До речі сказати, чи не з внесенням законопроекту про вихід Росії з міжнародного законодавства про захист цивільного населення під час збройних конфліктів пов'язано таємниче зникнення «кремлівського кухаря» Євгена Пригожина, власника «фабрики тролів» і ПВК Вагнера. Якщо він насправді не загинув під час катастрофи президентського літака в ДРК, то міг отримати від свого друга Путіна команду на якийсь час залягти на дно, щоб не муляти очі і зайвий раз не нагадувати світовій громадськості про вагнерівців, яких щойно в черговий раз розтрощили в Лівії. Нагадування про них виглядало б особливо зловісно на тлі зусиль Путіна з виведення Росії з міжнародного законодавства, що передбачає відповідальність за військові злочини проти мирного населення. Взагалі ж вихід Росії з угоди про визнання компетенції комісії з розслідування передбачуваних порушень гуманітарного права при збройних конфліктах є продовженням принципової лінії Володимира Путіна на вихід Росії з-під дії найбільш обтяжливих для неї норм міжнародного права. Свавілля для нього набагато більш звичне і зрозуміле. І не тільки по відношенню до України.

Новини партнерів