Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

Послання на тлі протестів

Виставково-презентаційний продукт від Путіна до реального стану Росії та кремлівської політики має дуже слабке відношення
22 квітня, 2021 - 20:18

Володимир Путін оголосив своє послання Федеральним зборам у Центральному виставковому залі «Манеж». Зрештою, воно й було виставково-презентаційним продуктом, який до реального стану Росії і кремлівської політики має дуже слабке відношення. Оскільки 2021 рік  — це рік парламентських і регіональних виборів у Росії, то президент змушений був хоч щось пообіцяти електорату, особливо на тлі зростання цін і безробіття та падіння рівня реальних доходів населення у зв’язку з пандемією. Не випадково публікація даних про реальні доходи за перший квартал, яка традиційно відбувається 20 квітня, цього разу була перенесена на кінець квітня  — щоб не створювати негативного фону для президентського виступу. Путін не був особливо щедрим  — недарма напередодні оголошення послання він закликав дбайливо ставитися до державних фінансів, що на практиці означає  — не роздавати їх усяким там біднякам, бізнесменам та іншим нужденним, а продовжувати витрачати в першу чергу на війну в Сирії та на військові маневри навколо України (а всі ці перевезення військ і техніки на велику відстань влітає в копієчку).

Тому Путін пообіцяв тільки з 1 липня поточного року дітям у віці від 8 до 16 років включно, що ростуть у неповних сім’ях, буде призначено виплату, яка в середньому по країні становитиме 5650 рублів на місяць. Також для жінок, які стали на облік у ранні терміни вагітності і перебувають у важкій матеріальній ситуації, буде передбачено щомісячну виплату, що становитиме у середньому по країні 6350 рублів на місяць. Крім того, запропоновано в середині серпня здійснити одноразову виплату по 10 тисяч рублів сім’ям, де ростуть діти шкільного віку, а також діти, які підуть до 1-й класу 1 вересня. Все це  — лише копійки. Путін розраховує виграти вибори не за рахунок подачок, а за рахунок маніпуляцій, фальсифікацій, контролю за партіями системної опозиції, репресивних законів, а також недопущення до виборів справді популярних опозиційних кандидатів.

Президент Росії вкотре звернув увагу на викладання історії в школі: «У хлопців повинна бути можливість у передових форматах познайомитися з вітчизняною історією і багатонаціональною культурою, з нашими досягненнями в сфері науки і технологій, літератури та мистецтва. Досі ще, знаєте, відкриваю деякі шкільні підручники і з подивом дивлюся, що там написано, як ніби не про нас. Хто пише, хто пропускає такі навчальні посібники? Просто дивно! Все що завгодно там написано, і про «другий фронт», тільки про Сталінградську битву нічого не сказано  — буває й таке. Просто дивно! Просто не знаю, навіть не хочу коментувати». З урахуванням того, що зараз існує єдина і цілком патріотична лінійка підручників історії, уявити собі, що у відповідному підручнику немає згадки про Сталінградську битву, просто неможливо. Ймовірно, Володимир Володимирович зазирнув до якогось дуже старого підручника.

Путін нагадав, що 2021 рік оголошено в Росії Роком науки та технологій. Тут прийшла статистика, що за період з 2012 року еміграція вчених з Росії зросла у 5 разів. За таких умов сподіватися на якісь прориви в сфері науки і технологій та на скорочення російського відставання в цій галузі від передових держав не доводиться, так само, як і очікувати вільного розвитку науки в невільній країні. У зв’язку з цим у путінському посланні є цілком маніловські побажання: «В разі появи інфекції, такої ж небезпечної, як коронавірус, або, можливо, й більшої, не дай Боже, Росія має бути готова протягом чотирьох днів, саме протягом чотирьох днів, розробити власні тест-системи і в найкоротший термін створити ефективну вітчизняну вакцину, приступити до її масового виробництва». Зробити все це треба знову-таки до 2030 року. Думаю, що якщо Путін залишиться при владі, ближче до 2030 року всі ці завдання будуть перенесені на 2040 рік.

Про зовнішню політику Путін говорив мало, оскільки в умовах, коли проти Росії застосовують нові санкції і масово висилають російських дипломатів, похвалитися особливо нічим. Президент Росії заявив з прихованою загрозою: «Сенс і зміст політики Росії на міжнародній арені...  — забезпечити мир і безпеку для благополуччя наших громадян, для стабільного розвитку країни. У Росії є свої інтереси, є, звичайно, які ми захищаємо і будемо обстоювати в рамках міжнародного права, як це, власне, роблять інші держави світу. А якщо хтось відмовляється розуміти цю очевидну річ, не хоче вести діалог, вибирає егоїстичний і зарозумілий тон, Росія завжди знайде шлях захистити свою позицію». Мається на увазі, хто буде виступати проти російських інтересів. Ще Путін обурився тим, що на «колективному Заході» не звернули увагу на спробу перевороту в Білорусі та вбивства президента Олександра Лукашенка. Що ж, така заява  — це ознака того, що цю провокацію Мінськ підготував спільно з Москвою.

Путін поскаржився, що «в деяких країнах завели дуже ганебний звичай  — з будь-якого приводу, а найчастіше взагалі без жодного приводу чіпляти Росію. Спорт, якийсь новий вид спорту  — хто голосніше щось скаже... чіпляють Росію то тут, то там без жодних причин. І звичайно, навколо них відразу ж, як навколо Шерхана, крутяться всякі дрібні Табакі». Він не уточнив, що чіпляють Росію небезпідставно: за отруєння бойовими отруйними речовинами і за диверсії на військовому складі. А ось те, що про Україну Путін не сказав ані слова, може бути непрямим свідченням того, що Путін ще не ухвалив рішення, як Росії вийти з нинішньої кризи з Україною, не втративши обличчя.

Обіцянки домогтися до 2030 року збільшення середньої тривалості життя в Росії до 78 років і продовження до 2024 року траси Москва  — Казань до Єкатеринбургу самі по собі звучать оптимістично, але безпосереднього відношення до вересневих виборів не мають, а вже через рік забудуться, отож перевіряти їх виконання все одно ніхто, крім позасистемної опозиції, не буде. Демонстрації на підтримку Олексія Навального, які розпочалися після звернення, незважаючи на затримання низки керівників штабів Навального, виявилися досить масовими і пройшли в десятках міст. У Москві, за оцінкою спостерігачів, на вулиці вийшло понад 10 тисяч осіб (поліція відзвітувала про 6 тисяч). У Москві не було масових затримань, натомість затримали кілька знакових фігур, включаючи прес-секретаря Навального Кіру Ярмиш та колишнього депутата Державної Думи Володимира Рижкова. А ось у регіонах було затримано понад 1600 осіб. Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова заявила, що Навального відвідали медики не з ФСВП. За опозиціонера стає страшно: раптом це колеги доктора Петрова-Мишкіна прийшли  — закінчити роботу?

На пропозицію Володимира Зеленського Володимиру Путіну «зустрітися в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна», відреагував вже після оголошення послання прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Він заявив буквально наступне: «Президенту про це було оперативно повідомлено, але я поки що не впевнений, що у нього був час, щоб ознайомитися. Більшу частину цієї ночі він працював над текстом послання. Якщо у нього знайдеться час ознайомитися, то так чи інакше про це буде повідомлено». Зрозуміти цю абракадабру просто неможливо. Чи то президенту вже «було оперативно повідомлено» чи все-таки «буде повідомлено». А якщо дійсно вже було повідомлено, то незрозуміло, як Путін не міг з цією доповіддю ознайомитись. Адже пропозиція Зеленського складалася лише з одного короткого речення.

Газета: 
Новини партнерів