Історію творять мученики, а не мучителі.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

Путінські «страшилки» йдуть в утиль

15 серпня, 2019 - 14:56

Аварія на полігоні під Сєвєродвінськом - імовірний вибух ядерного реактора на крилатій ракеті «Буревісник», що спричинив людські жертви і короткочасне підвищення радіаційного фону в Сєвєродвінську (слава Богу, серйозної радіаційної небезпеки немає), досить швидко вийшла на геополітичний рівень. Президент США Дональд Трамп присвятив цій події запис у своєму Твіттері: «Сполучені Штати багато дізналися через невдалий ракетний вибух у Росії. У нас є подібна, хоча і більш просунута технологія (дійсно, США в 50-ті і 60-ті роки минулого століття найбільше просунулися в розробці подібних ракет, довели експерименти до стендової розробки двигуна і переконалися в повній безперспективності цього класу озброєнь, більш небезпечних для їхніх власників, ніж для потенційних супротивників, вони зрозуміли, що набагато простіше будувати дешевші і надійні балістичні ракети. - Б. С.). Вибух російського Skyfall (кодова назва «Буревісника» в НАТО. - Б. С.) змусив людей стривожитися щодо (радіаційного фону) повітря поряд і (поширення) далі. Це погано!» Даруймо американському президенту деяку неохайність у термінології - він, зрештою, не технар, втім, як і його російський колега. Зрозуміло, випробування полягали аж ніяк не у вибуху ракети ( «Буревісник» же - не атомна бомба!), а, судячи з усього, саме в польоті ракети над морем за заданою траєкторією. І, як можна припускати, міні-реактор вибухнув ще до початку випробувань, тобто до старту, від чого і загинули люди, що перебували поруч. Ще гірше для російської сторони інше. Високопосадовець в оточенні Трампа заявив пресі, що в умовах, коли Росія збирається поставити на озброєння «Буревісник», продовження договору щодо обмеження стратегічних озброєнь СНО-3 втрачає сенс. Річ у тім, що, судячи з усього, за зовнішнім виглядом практично не відрізняється від звичайної крилатої ракети малої дальності - до 1000 км, які, природно, під дію СНО-3 не підпадають. Але, оскільки «Буревісник» матиме на борту ядерний міні-реактор (якщо, звичайно, ця ракета все-таки буде створена і пущена в серію, що само по собі є абсурдним), дальність його польоту буде практично необмеженою, і ця ракета фактично стане стратегічним озброєнням. Однак контролювати її в цій якості буде більш ніж важко, оскільки зовні вона практично не відрізнятиметься від ракети малої дальності. А таке руйнування контролю над стратегічними наступальними озброєннями насправді зовсім не в інтересах Росії. Адже у відповідь на голосно розрекламовану постановку на бойове чергування ублюдочного «Буревісника» США (а, можливо, й Китай) нарощуватимуть число повноцінних ядерних носіїв і ще більше перемістять стратегічний дисбаланс на свою користь. А підтримувати гонку стратегічних озброєнь Росія вже не в змозі через слабкість науково-технологічного потенціалу.

Попри те, що американські й міжнародні засоби об'єктивного контролю зафіксували аварію на морському полігоні під Сєвєродвінськом і нічого іншого з такими параметрами, крім «Буревісника», там випробовуватися не могло, російське Міністерство продовжує напускати туману. Зокрема, до цього часу не оприлюднено імена загиблих під час вибуху фахівців Міноборони. Військові спробували представити справу так, ніби спочатку повідомляли тільки про двох із п'яти загиблих в надії, що інші троє ще знайдуться живими. Однак всі п'ять загиблих, чиї імена відомі, належать до держкорпорації «Росатом» і Ядерного центру в Сарові. Але, як відомо, обидві ці поважні установи до складу Міноборони в жодному разі не входять, а в початковому повідомленні йшлося якраз про загибель під час випробувань двох і поранення трьох представників військового відомства. Та й у Москву, наскільки відомо, привезли шістьох поранених і опромінених; по троє від «Росатома» і Міністерства оборони. До речі, через ту ж секретність лікарів на місці не попередили, що треба вжити заходів обережності, бо вони мають справу з жертвами радіації, тому лікарі теж могли отримати свою дозу радіації. І, як і раніше, російська сторона не хоче повідомляти будь-які подробиці аварії, хоча, як показав досвід Чорнобиля, секретити те, що належить до ядерних катастроф, просто злочинно. Про брехню Міноборони і «Росатома» добре сказав російський військовий експерт Олександр Гольц: «При чому тут рідинний двигун, я абсолютно не розумію. Тому що багато разів було написано, що у "Буревісника" стартовим двигуном є твердопаливний двигун. По-моєму, це зопалу збрехали, а потім наполегливо зубами трималися за цю версію». Але принаймні одне зараз більш-менш зрозуміло. Проект «Буревісник» у будь-якому його вигляді швидше за все наказав довго жити. Навряд чи навіть сам Путін, з його презирством до життя підданих, ризикне тепер продовжувати випробування «чиво-ракети». Адже кожне нове випробування загрожуватиме новим Чорнобилем, нехай і в мініатюрі, і перетворенням північного узбережжя Росії на радіоактивну пустелю.

Характерно також, що один із загиблих вчених-випробувачів був у віці 71 року. Раз настільки літній чоловік змушений був вирушити на випробування, значить, нікого, настільки ж компетентного в його галузі, з більш молодих у Ядерному центрі в Сарові не знайшлося. Цей факт наочно демонструє кризу російського НДДКР навіть у настільки плеканих державою оборонних галузях. Якщо навіть пропагандистську пустушку «Буревісника» не можуть толком зробити, щоб він не вибухав, то що вже казати про речі дійсно серйозні. Якщо раніше путінських «страшилок» за межами Росії мало хто боявся, то тепер і зовсім ніхто не буде. Будуть тільки легко і невимушено сміятися з російського президента, який нічого не тямить у техніці. Одна втіха для росіян, але одночасно смуток для путінських друзів - десятки й сотні мільярдів бюджетних рублів не буде витрачено на абсолютно безперспективний і марний проект. А для Володимира Путіна - ще один болючий удар по самолюбству і подальше ослаблення його зовнішньополітичних позицій.

Новини партнерів