Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

П'ять років «російській весні»

19 березня, 2019 - 10:42

Чим вона була? Перш за все - агресією, військовим походом, війною проти України. І такою вона залишається досі. «Російська весна» - проект швидкого обвалення Української держави, не тільки незалежної і проєвропейської, але і як такої. «Новоросія» повинна була відламати від України весь її схід, південний схід і південь, від Харкова до Одеси. Але результати виявилися набагато скромнішими. Харків, Маріуполь, Одеса, попри зусилля Москви, залишилися українськими містами. Україна зуміла дати відсіч: Росії довелося відступити на Донбасі, залишивши за собою Донецьк і Луганськ. У сухому залишку у Путіна тільки Крим – саме тому «російську весну» швиденько і непомітно перейменували на «кримську». Єдине, чого домігся Путін, - перетворив Донбас на гнійну, хронічну рану, що кровоточить, яка, звичайно, заважає нормальному становленню та розвитку України. Але при цьому парадокс - агонізуюча Московська імперія сама ж зробила все, щоб за п'ять років українська політична нація стала реальністю. Прагнучи знову зробити Україну колонією Москви, знову захопити її в орбіту Кремля, Путін тим самим нескінченно віддалив Київ, давши українцям стимул із новою силою і ясністю усвідомити себе тими, ким вони завжди і були - іншим народом.

Україну Путін не зруйнував, натомість зруйнував міжнародне право і зробив світ набагато менш безпечним і передбачуваним. Те, що зараз серйозно обговорюється можливість великої війни, причому навіть ядерної, - це «досягнення» товариша Путіна і його команди. Путін відкинув міжнародні відносини на 50, а то і на 100 років назад.

Далеко в минуле він відкинув і російське суспільство (якщо у нас взагалі можливо говорити про суспільство). «Російська весна» викликала з надр «глибинного народу» отруйні пари радянщини, імперського реваншизму і шовінізму, що не розвіялися до сьогодні, навіть на вітерцях соціального невдоволення. Саме «російська весна» як тріумф реакції остаточно покінчила з духом 90-х, із серпнем, і саме на її хвилі путінська влада набула рис явної диктатури. Коротше кажучи, за минулі п'ять років Путіну вдалося значно погіршити і Росію, і світ, в який увійшло щось катастрофічне, небезпечне, огидне розуму.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ