Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

Русифікація на «монетному фронті»

12 жовтня, 2020 - 11:10

«Ви часом не знаєте, чому з обігу вилучили монети по 25 копійок, а по 10 залишили?» - запитала мене знайома продавчиня у продуктовому кіоску. «Не знаю» - щиросердно відповів я. «Уже у сорока з гаком покупців запитувала, і ніхто не знає, не має пояснень…»

А й справді, чому?

Запитання запам’яталося, але не більше – вистачало різних справ і до погуку відповіді на нього просто не доходили руки. Й от у суботній вечір, коли набридло займатися інтелектуальною гімнастикою, я вирішив відпочити на такій несерйозній проблемі. Й майже одразу побачив, що проблема насправді серйозна та заслужила, як на мене, на пильну увагу.

Згадаймо: від самого початку українська монетна система створювалася не за радянськими лекалами. Які монети були в СРСР після 1961 року, тобто хрущовської грошової реформи? 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20 та 50 копійок плюс 1 рубль і 5 рублів, але рублі ті були присвячені різного ґатунку ювілеям і знаковим подіям. Були ще і монети номіналом у 10, 15, 20 і 50 копійок, присвячені півстоліттю радянської влади. Українська монетна система була простішою і, як на мене, зручнішою: 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок і 1 гривня. Потім з’явилися гривні на честь пам’ятних дат і визначних діячів та почали випускатися монети різного номіналу для колекціонерів, але вони в обіг не надходили. Й от цього року розпочалася «зачистка» монетної системи та її переформатування. Що ж, справа зрозуміла: постійні девальвації знецінили монети, і вилучення з обігу 1, 2 і 5 копійок ні в кого запитань не викликало. Але вилучення 25 копійок, які залишалися «живим» елементом грошової системи? І випуск монет нового типу номіналом в 1, 2, 5 і 10 гривень, з приводу яких дружно лаються продавці (спробуй-но відрізни поспіхом, коли підпирає черга, 1 гривню від 2-х). Зміни настали, але чому вони саме такі?

Ви будете сміятися, але схоже, що хтось (іще за президентства Порошенка, бо нові гривневі монети викарбувані ще у 2018 році) вирішив «підігнати» українську монетні систему під російську. Це там були лише монети номіналом 1, 5, 10 і 50 копійок. А от 25 копійок ніколи не було… І металеві російські гроші номіналом 1, 2 і 5 рублів на вигляд дуже схожі на новітні українські, тільки 10 рублів відрізняються за кольором. А ще є монети у 25 рублів, але вони віднесені до категорії пам’ятних…

Не знаю, можливо, «все це дурниці, не варті уваги», як казав незабутній Карлсон (не експрем’єр Швеції, а герой книг Астрід Ліндґрен), але знайдіть самі інше раціональне пояснення вилучення монет номінально 25 копійок і залишення в обігу монет номіналом 10 копійок. І при цьому зважте на загальний контекст ситуації: на постійні спроби певних політичних кіл підігнати українські реалії під московські чи «прогнутися» перед Москвою. Згадайте: за 10 років до російської окупації Криму були вилучені купюри номіналом в одну гривню, де були зображені руїни Херсонесу. Випадковість? Не думаю. Головним було вилучити Античність з історії України та віддати цю добу на відкуп Москві. Не було випадковістю і повернення в 2010 році до 11-річного навчання у середній школі – так, як у Росії, а не у Євросоюзі, де нормою є 12-річна середня школа (а в Німеччині – навіть 13-річна). Після Революції Гідності відбулося повернення до 12-річки, але ж у скількох старшокласників навчання зіжмакали! З цього ж ряду і спроби запровадити «спільний підручник з історії» для Росії й України… А зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт щодо скасування переходу на зимовий і літній час. Доцільність такого переходу у Євросоюзі нині викликає великі сумніви, ймовірно, з 2021 чи 2022 він буде скасований, але якщо Україна здійснить це зараз, то ми знов-таки наслідуватимемо російський приклад (а якщо скасуємо такий перехід після повернення до літнього часу навесні, то й житимемо за московським часом). Але важливішим є інше – зламається вже давно усталена синхронна з ЄС робота транспортних комунікацій.

Безумовно, не у всіх випадках «підгонки» українських реалій під російський копил ідеться про свідомі диверсії, як-от це було з переходом до 11-річки. Як на мене, «монетні колізії» - це радше наслідок підсвідомого мавпування того, що є у «золотосяйній Москві», «столиці всесвіту», ніж антиукраїнських дій якихось клерків Нацбанку. Але… І ще раз але…

 

Новини партнерів