Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Щоб води вистачило в Криму...

Не треба мити танки, ракетні установки та кораблі
19 березня, 2021 - 10:37

Окупаційна влада Криму зараз багато робить для того, щоб успішно провести наступний курортний сезон і повернути втрати минулого року від того, що сезон практично не відбувся і галузь зазнала збитків. Уже з ранньої весни окупаційний уряд шукає потенційних курортників і всяк заманює їх їхати в Крим. Але вони натикаються на питання: «А вода?». І ось тут окупантам відповісти нічого.

Для поліпшення ситуації з водою окупанти чого тільки не робили — перерили весь Крим артезіанськими свердловинами, практично викачали прісну воду і викликали інтенсивний ріст солончаків і розширення непридатних для рослинництва земель. Навіть організовували колективні молитви і хресні ходи, але води від того не додалось. Розраховували також, чи не можна побудувати водогін і качати воду з Кубані чи Дону, але там регіони також запротестували, бо їм також бракує води. Тоді дотепники в соціальних мережах запропонували «провести водогін з Воркути чи з Дудінки». Або: «А ще можна створити замкнутий цикл використання води, як в космічних кораблях: попив — сходив в туалет — опріснив, знову попив, і так по колу». Ще інші запропонували установити на державному рівні обов’язкове роздільне здавання кожним фекалій і сечі. І тоді буде вже зовсім, як у «Москва 2040» у Войновича, або ж якщо хочете в «1984» у Орвелла.

Іншим разом уряд вже збирався будувати опріснювальні установки в різних регіонах Криму, однак виявилось, що російські технології врешті дають неякісну воду. З іншого боку, Крим не має куди виливати ропу, крутий розсіл,  який буде утворюватись після опріснення морської води, тому що завдасть великої екологічної шкоди — море втратить пляжі, і у воді вимре все жив: і риба, і водорості, і навіть дельфіни.

В одному інтерв’ю президент Росії Володимир Путін сказав, що в Криму води повно під Азовським морем, і хоч вслід йому геологи та гідрологи заперечили, що  підруслова вода може добуватись в Криму в промислових масштабах, але ж тепер треба рятувати честь президента і шукати воду. Для цього, як повідомляється, уряд Росії має намір виділити ще понад 3 млрд рублів на пошук родовищ питних підземних вод в Криму і Севастополі. Однак всі вже забули, що Сергій Аксьонов казав раніше, що лише одна опріснювальна установка коштуватиме більше 3 млрд рублів.

Тому катастрофічний дефіцит прісної води в останні місяці залишається найгострішою проблемою для жителів анексованого Росією Криму.  Водосховища спорожніли, річки пересохли, у всі міста вода подається за жорстким графіком, часто вона неприємного кольору і смаку. Дотепники назвали її «кримський кавас». Який там курорт!

Зараз, за даними кримських синоптиків, у водосховищах природного стоку на півострові залишалося всього лише 36 мільйонів кубометрів води, тоді як роком раніше було 85 мільйонів — в 2,5 разу більше.

Взимку окупанти сподівалися, що ріки і водосховища поповнять сніг та зимові дощі, однак ці сподівання не справдилися. Більшу частку опадів отримали річки в південно-західній частині півострова. Центральний і північний Крим як і раніше залишаються без запасів води. В деяких водосховищах запаси води піднялися на 30 відсотків, але і вони скоро були використані, і вода залишається на критично низькому рівні. Найгірше становище з Сімферопольським водосховищем, з якого постачається вода в так звану столицю Криму. В ньому залишилось лише 7 відсотків води від звичайного обсягу.  

Як повідомлялось ще у жовтні минулого року, уряд Росії розробив новий чотирирічний план реконструкції водопостачання Криму вартістю 48 мільярдів рублів. За ці кошти вже побудували комплекс гідротехнічних споруд на річці Бельбек. Комплекс монтували військові будівельники. Як їх називають в Криму, «водопровідні війська».  Це водоочисні споруди, насосні станції і водозабір. Як повідомив російський губернатор Севастополя Михайло Развожаев, це дасть додатково 50 тисяч кубометрів води на добу. З 1 березня на об’єкті йдуть пусконалагоджувальні роботи. А зараз Севастополь використовує залишки води  з джерел, які раніше не використовувалися через їх непридатність — з Гасфортовського озера, а також з Інкерманського і Кадиковського кар’єрів. Але і вони помітно обміліли.

Влада Севастополя також  мала намір перекинути до себе воду з річки Коккозка, однак уряд Криму, і головне влада Сімферополя, стали заперечувати і не віддали севастопольцям воду річки. Хоч баланс води на півострові вже давним-давно порушений безвідповідальними діями окупаційної влади.

Кримський політолог Олександр Севастьянов сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії, що «справа не у владі, а в реальних масштабах катастрофи. З 2014 року серйозних кроків для вирішення проблеми на місцевому рівні вжито не було. Більше того, на федеральному рівні проблема не ставилася кримським керівництвом як наріжна. Або комунікації з центром не вистачило, або була надія на те, що все вирішиться само, або на те, що федеральний центр поставлять перед фактом: проблема є, ми нічого не можемо зробити. Саме тому торішня посуха — найсильніша за 200 років — зробила свою справу. сьогодні рішення проблеми вже перенесено на федеральний рівень, тому що на місцевому рівні впоратися з нею неможливо».

Сьогодні нарешті до російських і кримських чиновників дійшло, що проблему води для Криму не можна вирішити без України, але шанси для цього вже втрачені, органи влади, а головне українська  громадськість вже заявили, що воду Крим може отримати тільки після деокупації. Отже, шлях один — спочатку виведення військ Росією і передача Криму Україні, а потім українська влада забезпечить Крим водою.

Хто винен у дефіциті води? На це питання відповідь знають усі кримчани. В одній з мереж хтось із них написав: «Щоб нам вистачило води, треба повернутися до ситуації 1961 року, коли нею забезпечувався 1 мільйон людей, і води всім вистачало з запасом. А зараз в Криму 3 мільйони споживачів води, а також прісною водою чистять кораблі на суднобудівних заводах і танки та ракетні установки миють. Хай брудні їдуть за Керченську протоку — тоді і води нам в Криму вистачить».

Газета: 
Новини партнерів