Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

Скільки коштує клятва Гіппократа

Смерті двох омських лікарів можуть бути безпосередньо пов'язані з поверненням Навального в Росію і його подальшим взяттям під варту
1 квітня, 2021 - 15:24

Помер завідувач відділення травматології та ортопедії омської лікарні швидкої допомоги №1 Рустам Агішев. Нагадаю, що саме в цій лікарні лікарі врятували життя російського опозиціонера Олексія Навального після отруєння «Новичком». А потім керівництво лікарні протягом двох діб, категорично заперечуючи версію отруєння і придумуючи діагнози один безглуздіший за інший, перешкоджало транспортуванню Навального на лікування до Берліна. Цю затримку головлікар лікарні Олександр Мураховський влаштував явно за командою з Москви в надії, що за дві доби вдасться ліквідувати сліди отруєння. Надія, як відомо, не виправдалася, але Мураховського за порушення клятви Гіппократа і старанне виконання команд із Кремля заохотили призначенням міністром охорони здоров'я Омської області. Агішев же був якраз із тієї команди лікарів, що рятувала Навального, і вочевидь знав, що причиною коми, в яку впав опозиціонер, стало отруєння.

Агішеву було 63 роки. Офіційною причиною його смерті було названо інсульт. Можна було б беззастережно повірити в природний характер смерті лікаря, зокрема списавши інсульт на ускладнення після ковіду (хоча Агішев начебто на ковід не хворів). Тільки от не так давно, 4 лютого цього року, помер ще один лікар тієї ж лікарні, 55-річний Сергій Максимишин, заступник головного лікаря з анестезіології і реанімації, який безпосередньо керував порятунком Навального. Офіційна причина смерті Максимишина - серцевий напад. Але він, як і інсульт, міг бути наслідком застосування низки сучасних отрут. І є всі підстави підозрювати, що смерті Максимишина й Агішева - це одночасно і помста лікарям за те, що все-таки врятували Навального (не того, кого треба, рятували!), і ліквідація небезпечних свідків, які в разі серйозного розслідування, зокрема міжнародного, могли б підтвердити, що опозиційний політик дійсно був отруєний.

Цікаво, що ще один заступник головного лікаря омської лікарні швидкої допомоги, Анатолій Калініченко, звільнився з лікарні ще в жовтні 2020 року, заявивши, що перехід на нове місце роботи, в приватну клініку «Євромед», пов'язаний із тим, що він «остаточно зрозумів, що хірургію любить більше, ніж адміністрування». Під час перебування Навального в омській лікарні Калініченко відповідав за надання йому медичної допомоги і спілкування з лікарями з Німеччини. Крім того, в перший день госпіталізації Олексія Анатолійовича Калініченко спілкувався з пресою, а потім контролював транспортування Навального до борту німецького літака. Після того як опозиціонер був доставлений на лікування в берлінську клініку «Шаріте», Калініченко заявляв, що в соціальних мережах йому надходили погрози від прихильників Навального, які вимагали дозволити його негайне перевезення в Берлін. «Мені, як активному користувачеві соцмереж, надійшли десятки погроз особисто на мою адресу, особисто моїй сім'ї, моїм дітям», - розповідав Калініченко журналістам. Він додав, що погрози не вплинули на якість лікування Навального. «Ми лікували людину. Він (Навальний) у цьому не винен», - говорив лікар. Цікаво, якою буде доля лікаря Калініченка? З одного боку, під час спілкування з німецькими лікарями він про отруєння Навального нічого не говорив, а потім видав цілком прийнятну для російської влади версію про погрози, які нібито надходили йому від прихильників політика. Тому поки що Олексій Олександрович живий і здоровий. Але я б радив йому не розслаблятися. Все-таки знає Калініченко, як і його колишній начальник Мураховський, занадто багато. Зокрема вони знають, хто саме віддавав їм накази ставити певні діагнози Навальному, які не відповідали його істинному діагнозу. Згадаймо, як у зв'язку з отруєнням Скрипалів дивною смертю помирали люди, які лише виконували накази, що надходили з Кремля. Тому Мураховського і Калініченка ще можуть прибрати як небажаних свідків, якщо, звичайно, вони не здогадаються раніше втекти за кордон і розповісти там всю правду-матку про отруєння Навального.

Думаю, що смерті двох омських лікарів безпосередньо пов'язані з поверненням Навального в Росію і його подальшим взяттям під варту. Судячи з деяких ознак, зараз влада хоче прискореними темпами довести політика до смерті від природних причин у Покровській колонії Володимирської області, не вдаючись безпосередньо до допомоги отрут. За час, що минув після арешту, Олексій Анатолійович уже отримав 10 стягнень за порушення режиму, зокрема за те, що прокинувся на 10 хвилин раніше команди «Підйом!», а на зустріч з адвокатом вийшов у футболці. Безперечно, безглузді і численні стягнення накладаються з однією метою - не допустити умовно-дострокового звільнення опозиціонера. Для того, щоб претендувати на УДЗ, йому треба відсидіти ще близько року. Але, боюся, з Навальний спробують розправитися ще до цього терміну.

Тут мають значення два часових чинники. З одного боку, наближаються вересневі вибори до Державної Думи й регіональних органів влади, і дуже небажано, щоб у цей час лідер опозиції сидів у в'язниці і ставав прапором протестних виступів, які вочевидь почнуться через масові фальсифікації на виборах. З іншого боку, Навальний є одним із номінантів на Нобелівську премію миру, яка буде присуджуватися в листопаді, й у нього є реальні шанси її отримати. Звичайно, Москва вже задіяла всіх свої «агентів впливу», щоб Навальний премії не отримав, але передбачити рішення Нобелівського комітету буває неможливо, а померлим, як відомо, Нобелівські премії не присуджують. Влада ж колонії зробила позначку в справі Навального про його схильність до втечі, хоча людина добровільно повернулася з Німеччини, можна сказати, у в’язницю. І тепер опозиціонера вночі будять щогодини, перевіряючи, чи не втік, і фактично позбавляючи сну. А ще йому не надають необхідну медичну допомогу, включно з ліками, через сильні болі в хребті і правій нозі, які можуть бути віддаленими наслідками отруєння.

Думка деяких коментаторів, що фактично створений Навальному тортурний режим є ініціативою керівництва колонії, мені видається наївною. Безперечно, за станом Навального уважно стежать у Кремлі, і всі дії щодо нього чиняться тільки з санкції президентської адміністрації. Ну а якщо з природною смертю не вийде, цілком можуть використати і яку-небудь отруту, але не «Новичок», а щось простіше й надійніше. Адже міжнародної експертизи все одно не буде.

Крім підозрілої смерті лікаря в Омську, останніми днями сталася не менш підозріла смерть найбагатшої людини Чехії на Алясці. Чеський мільярдер, 56-річний Петро Келлнер, загинув під час катастрофи вертольота на Алясці, який перевозив любителів гірськолижного спорту. Здавалося б, такі люди дуже ретельно підходять до питань безпеки, зокрема й при виборі засобів пересування. Тому відразу напрошується версія диверсії, пов'язаної з умисним пошкодженням вертольота. А Келлнер, чиї статки оцінювалися журналом Forbes у 17,5 мільярда доларів, мав значні бізнес-інтереси в Росії. Його навіть називали «російським чехом». Мільярдер, зокрема, володів працюючим в Росії банком «Хоум Кредит», так само як і російською мережею магазинів побутової техніки «Ельдорадо». У Росії «Хоум Кредит» фінансує програму «Синій птах», в рамках якої обдаровані випускники шкіл, які перебувають у складних фінансових і соціальних умовах, можуть вступити до вишу. Заснована Келлнером PPF Group із капіталізацією в 52 мільярди доларів веде бізнес у 25 країнах, включно з Росією і Китаєм, зокрема в сфері фінансових послуг, телекомунікацій, медіа, біотехнологій, нерухомості та девелопменту, страхування, машинобудування і сільського господарства.

І якраз цими днями вирішується питання про модернізацію атомної електростанції «Дуковани» на півдні Чехії, на участь у якій, серед інших, претендує «Росатом». Не виключено, що Келлнер у цьому або інших проєктах діяв проти російських інтересів. Якщо ми дійсно маємо справу з російською диверсією, вона могла бути здійснена як за командою з Кремля, так і за командою з нижчого рівня, від керівництва ФСБ і СВР, чиї бізнес-інтереси міг зачепити чеський мільярдер. Тоді могла бути задіяна російська агентура «глибокого залягання» в Америці. Зрозуміло, все це лише версії, і дай Бог, щоб вони не знайшли підтвердження. Але у будь-якому разі владі США і Чехії необхідно самій ретельним чином перевірити версію диверсії при розслідуванні цього трагічного інциденту. При цьому представники курорту Tordrillo Mountain Lodge відзначають, що подібних катастроф жодного разу не було протягом усіх 17 років, протягом яких вони надають свої послуги. Трагедія трапилася, коли полетів «російський чех».

Новини партнерів