Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Страшно далекий він від народу

21 червня, 2019 - 15:25

Чергова пряма лінія Володимира Путіна ще раз продемонструвала, наскільки президент Росії далекий від потреб і сподівань простого народу. Учитель вищої категорії з Орла написала президенту, що отримує 10 764 рублі. А пожежний із Калінінградської області поскаржився, що «на сьогодні заробітна плата пожежного становить 12-13 тисяч рублів, у мене як командира відділення - 16 тисяч рублів (до речі, це менше, ніж величина середньої пенсії в Москві. - Б. С. ). На таку зарплату зараз за нинішніми цінами прожити неможливо: нам доводиться працювати на двох, трьох роботах, не буваючи вдома. Через це руйнуються сім'ї». Путін, відповідаючи на його відчайдушні запитання: «Скажіть, будь ласка, коли піднімуть зарплату?» і «Коли наведуть порядок?», почав міркувати у своїй звичайній манері: «Те, що Ви говорили про 10 тисяч і так далі - це потрібно реально перевірити, що там відбувається. Чому? Тому що нами вперше прийнято рішення, ми довели мінімальний рівень оплати праці - МРОП (мінімальний розмір оплати праці. - Б. С.) до прожиткового мінімуму - це 11 280 рублів. І якщо людина працює на повну зарплату, їй не можуть, не мають права платити менше цієї суми. Я не розумію, звідки взялося 10 тисяч... Або людина працює просто на півставки». Чудова президентська логіка: на 10 764 рублі прожити не можна, а на 11 280 - можна.

Стан же в пожежних частинах президент охарактеризував так: «Так, дійсно, в МНС склалася ситуація, прямо скажемо, не найкраща. Чому? Тому що там є люди, які в погонах служать, і вони отримують приблизно, як цей колега говорив, я не знаю, він у погонах чи ні, думаю, що ні, тому що на його місці людина в погонах отримувала б приблизно 43 тисячі. А решта, які цивільний персонал так званий, 13 або, як він, 16... Рішення прийнято - в цьому році МНС буде виділено 4,3 мільярда рублів, що дозволить підняти заробітну плату тим співробітникам МНС, як людина, яка тут виступала, десь приблизно до 24 тисяч». Тут потрібні кілька застережень. Дуже сумнівно, щоб командиром розрахунку в пожежній частині служив чоловік без погонів. А підвищення зарплати з 16 до 24 тис. рублів навряд чи кардинально змінить ситуацію для калінінградського пожежного та змусить відмовитися від необхідності пошуку додаткових заробітків. І взагалі, пожежний - це професія підвищеного ризику, і платити йому трохи вище прожиткового мінімуму - формене знущання зі здорового глузду.

Гіпотеза ж Путіна, що люди, які отримують менше або трохи більше прожиткового мінімуму, працюють на півставки, мабуть, правильна. Тільки президент не уточнив, що росіяни працюють на півставки зовсім не тому, що вони такі ледарі і хочуть менше працювати. Просто для виконання «травневих указів» Путіна про подвоєння зарплат бюджетників начальство в наказовому порядку перевело своїх підлеглих на півставки. Додаткових же грошей на виконання указів не дали, оскільки гроші пішли на Крим, Донбас і Сирію. Ну і в цілком радянській манері Путін переконував своїх слухачів, що «генеральний спосіб» розв’язання проблеми росту зарплат - «підвищення продуктивності праці, розвиток економіки і на цій базі збільшення і поліпшення рівня життя громадян, саме на цій базі». Це як радянські генсеки любили повторювати: будете більше працювати, станете більше заробляти. Начебто саме путінське правління не створило таку економічну ситуацію, пов'язану з тотальним одержавленням бізнесу і поборами силовиків, коли переважна більшість росіян не має змоги заробляти більше тих жалюгідних крихт, які відпускає їм держава.

А ця епічна путінська фраза: «Я багато їжджу по країні - і повірте, що навіть через свіжопофарбовані траву і лавки видно, що насправді відбувається». Але якраз відповіді президента на запитання про зарплати показали, що Володимир Володимирович відірваний від російської реальності і, схоже, щиро вірить, що його укази про підвищення зарплат були виконані.

Або ось іще висловлювання, що показує ступінь відриву російського президента від реальності: «Не хочеться вживати таке слово - «змусити», - але треба мотивувати російські інтернет-компанії закуповувати вітчизняне обладнання і програмне забезпечення». Добре відомо, що Володимир Володимирович з інтернетом та й узагалі з комп'ютером не дружить, а спічрайтери побоялися сказати йому, що вітчизняного (російського) програмного забезпечення просто не існує.

Не маючи наміру підвищувати зарплату переважній більшості населення, Путін також не збирається знижувати надприбутки топ-менеджерів: «Адже що вийде, якщо ми знизимо зарплату чиновникам і керівникам держкомпаній? Вони всі розбіжаться або взагалі за кордон поїдуть». Так, не вірить Володимир Володимирович в патріотизм Ігоря Сєчіна або Олексія Міллера, оскільки добре їх знає. Може, боїться, що, якщо не давати їм красти як раніше, то вони палацовий переворот можуть організувати?

А про корупцію в російській владі Путін висловився гранично відверто: «Я відчуваю відповідальність за це неподобство. Якби я її не відчував, ви б про це нічого не знали». Можна не сумніватися, що якби державним ЗМІ (а інших у Росії практично не залишилося), було б дано відповідну команду, то про корупцію в рідній батьківщині росіянам довелося б дізнаватися з публікацій «Нью-Йорк Таймс» або «Вашингтон пост». Нинішня ж кампанія щодо боротьби з корупцією в середній ланці носить насамперед пропагандистський характер.

«У сучасній історії немає жодного прикладу, щоб подібні конфлікти (як на Донбасі. - Б. С.) розв’язувалися б без діалогу між зацікавленими сторонами». Але який можливий діалог, якщо в тій же прямій лінії Путін заявив: «Нас звинувачують, що ми Донбас окуповуємо, - що повна нісенітниця, брехня». Ясно, що жоден діалог неможливий в принципі до того часу, поки Росія щонайменше не визнає себе стороною в конфлікті на Донбасі. Вести діалог з російськими маріонетками з «ДНР» і «ЛНР» - заняття абсолютно безглузде. Та й щодо катастрофи «Боїнга» над Донбасом Путін продовжив гру в «несознанку»: «Те, що було представлено як докази винуватості Росії (в загибелі малайзійського «Боїнга». - Б. С.), нас абсолютно не влаштовує», - чесно зізнався він. І ще Володимир Володимирович нахвалював свій указ щодо спрощеного надання російського громадянства жителям Донбасу, а телебачення показувало щасливих біженців із «ДНР» і «ЛНР», які дякували Путіну за цей указ, що явно висловлює намір Росії анексувати сепаратистські республіки. Від Зеленського ж Путін зажадав припинення блокади Донбасу. А хвалив нинішнього українського президента тільки за колишні виступи в КВН. Для російського президента Володимир Зеленський, як і раніше, залишається коміком, а не президентом. Які вже тут переговори!

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ