Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Свердло в голові

16 березня, 2021 - 19:23
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1997 р.

Логіка має метод узагальнення, який наші громадяни широко використовують, не підозрюючи про її існування. Це називається індукція з переліку. Його суть проста. Наприклад, якщо людина бачить 100 білих лебедів, то приходить до висновку, що всі лебеді можуть бути тільки білими. Часто зустрічаю перелік індукції на ринку Староконний в Одесі, де продають старі речі.  Радянські свердловини найкращі... — кажуть Семеновичі та Петровичі, які царювали над металевим непотребом, тоді знали, як робити, а не те, що зараз... Так недавно читала думки не старого в Інтернеті про колишнього досягнення у справі лайна, яку ми проміняли на ковбасу. Зараз ковбаси багато, але я не бачила, автор посту робить висновки.

Так, в СРСР робили свердловини на підприємствах жорсткої сталі. директорам було зручно реалізувати план споживчих товарів — неприємне зобов ‘ язання всіх виробництв групи А. Тому свердловини були хороші, якщо вони були в продажу або в зоні доступу для майстрів. Я не зміг купити правильний інструмент за копійки. Фабрики не виробляли турбін та електропилки, фуганки та перфоратори, все те, що сьогодні є будівельні ринки та супермаркети. Але, як ви розумієте, справа не в свердловинах, а в переліку індукційних характеристик життя в Союзі, на мою думку, єдина країна в світі, де владі байдуже на базові потреби людини в їжі Одяг, взуття, засоби гігієни та прагнення до різноманітних знань.

Я розумію, що неможливо переконати людей, які ностальгують за вчорашнім прекрасним. Саме через їх одержимість індукцією з переліку. Один мій друг з Шабо збагатився в радянські часи, «мотаясь на «жигулях», набитых свежими огурцами», в Ленінграді. Тому вірить, що тоді ще не було бідних, а сьогодні люди рояться у сміттєвих баках. І він правий про себе, хто не скористався шансом змінити своє життя без огірків і гвоздик на 8 березня. Єдине, в тому, що я згодна з ним і авторами постів на тему — це рідкісна перевага радянської системи, що дозволяє всім жити без грошей, турбот, роботи і заздрощів.

Газета: 
Новини партнерів