Мене вчили і я вчив, що сенс життя в творенні добра людям, у піднесенні матеріального та культурного рівня народу, у пошуках істини, у боротьбі за справедливість, національну гордість та людську гідність.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української Гельсінської групи

Тегеранська трагедія: висновки

10 січня, 2020 - 15:27

Тепер вже практично не залишилося сумнівів, що літак «Боїнг 737» «Міжнародних авіаліній України» був збитий над аеропортом Тегерана ракетою ППО Ірану. Канадський прем'єр-міністр Джастін Трюдо прямо звинуватив Іран в цьому ненавмисному злочині. За його словами, канадська розвідка повідомила, що «літак був збитий іранською ракетою земля-повітря. На це вказують експерти, те ж саме говорять союзники Канади». Трюдо обмовився: «Це, можливо, була випадковість. У світлі цієї інформації з великою гостротою постає питання проведення ретельного розслідування цієї події». У тому, що це була випадковість, теж мало хто сумнівається. Адже на борту загиблого «Боїнга» перебували 63 громадянина Канади, 82 громадянина Ірану, 10 громадян Швеції, 4 громадянина Афганістану, 3 громадянина Німеччини, 3 громадянина Сполученого Королівства, 2 громадянина України в якості пасажирів і ще 9 громадян України в якості членів екіпажу. Всі 176 людей загинули. Не став би Іран навмисно знищувати літак, майже половину пасажирів якого складали іранці. До того ж і у багатьох громадян Канади було друге іранське громадянство.

Уже й президент США Дональд Трамп обережно заявив, що він не вірить в технічну несправність літака як причину катастрофи і що мова повинна йти про чиюсь помилку, причому явно не пілотів «Боїнга». А американські ЗМІ, посилаючись на дані американських розвідслужб, прямо говорять про те, що «Боїнг» був збитий іранською ракетою. Також РНБО України припустила, що український літак в Ірані міг бути збитий ракетою російського, а точніше, ще радянського виробництва. Може йтися про ракету, яка була випущена з зенітно-ракетного комплексу «Тор-М1». Цей ЗРК виготовлявся ще в СРСР і перебуває на озброєнні Аерокосмічних сил Корпусу вартових ісламської революції. В інтернеті вже з'явилися фотографії, на яких уламки ракети зображені разом з уламками літака, причому стверджується, що мова йде саме про український «Боїнг». Також є відеозапис попадання ракети в літак. Хоча експерти і припускають, що доказів автентичності цих фото поки що немає, оскільки точно встановити місце, де був зроблений знімок, неможливо, і неясно, чи йде мова про Іран.

Іранська влада як і раніше заперечує свою причетність до катастрофи. Вони стверджують, що її причиною стало загоряння двигуна і невдала спроба пілота взяти лайнер під контроль. У звіті говориться, що перед зникненням з радарів літак знаходився на висоті близько 2500 метрів. Пілоти не повідомляли про нештатну ситуацію, однак, судячи з траєкторії польоту, намагалися повернутися в аеропорт вильоту. Причини такої впертості іранської сторони є зрозумілими. Вони полягають не тільки в тому, що в разі визнання провини іранської ППО Тегерану доведеться платити компенсацію сім'ям загиблих, а також українській авіакомпанії за літак. Ще важливіше те, що інцидент з Боїнгом суттєво підриває версію про «філігранність» іранського удару по американських базах в Іраку і свідчить про вкрай низький рівень підготовки іранський військ.

Однак з самого початку всі факти вказували, що мова йде не про технічну несправність, а, швидше за все, про зовнішній вплив у вигляді ракети ППО. В інтернеті навіть встигли з'явитися коментарі деяких патріотично налаштованих російських «експертів», які стверджували, що «Боїнг» міг бути збитий американською ракетою. Однак через явну безглуздість ця версія не отримала великої популярності. А ось  факти, які побічно свідчать про вину Ірану. Іранська влада занадто швидко після катастрофи безапеляційно оголосили, що мова йде саме про технічну несправність. За такий короткий проміжок часу навіть приблизно визначити основну версію катастрофи було неможливо. Іран з самого початку відмовився надати матеріали «чорних скриньок» компанії-виробнику. Це наводило на думку, що Тегерану є що приховувати. Також іранська влада заявила, що після зльоту екіпаж «Боїнга» не виходив на зв'язок з іранськими диспетчерами.

Ця заява могла бути зумовлена небажанням надавати міжнародній комісії з розслідування записи переговорів пілотів з диспетчерами, з яких, швидше за все, випливає, що зв'язок обірвався раптово, як буває під час вибуху на борту повітряного судна, а не в разі виникнення неполадок з двигуном, про які екіпаж, як правило, встигає повідомити на землю до загибелі. Судячи з відео катастрофи «Боїнга», ніяких спроб розвернути літак не було, і він відразу ж після загоряння двигуна став некерованим. Такий характер події може свідчити про те, що на борту літака вибухнула зенітна ракета або бомба, і вибух відразу ж вивів з ладу системи управління. Крім того, «Боїнг» може сісти і з одним справним двигуном, та й висота катастрофи була не 2500, а 3700 м, що давало набагато більше шансів зробити благополучну посадку. Не кажучи вже про те, що «Боїнг» був зовсім новий, 2016 року випуску, і ймовірність виникнення технічних неполадок, тим більше критичного рівня, на цій доволі надійній моделі вкрай мала. Не випадково ж після цієї катастрофи провідні авіакомпанії світу не повірили у версію технічної несправності і заборонили своїм літакам літати над територією Ірану і Іраку, щоб не стати жертвами непрофесіоналізму іранської ППО.

Катастрофа українського «Боїнга» в міжнародному аеропорту Тегерана, на мій погляд, свідчить про зовсім печерний рівні підготовки іранської ППО. Коли над Донбасом був збитий малайзійський «Боїнг», це свідчило, серед іншого, про вкрай низький рівень бойової підготовки російського розрахунку ЗРК «Бук», який не зумів відрізнити цивільний авіалайнер від військово-транспортного літака. У порівнянні ж зі своїми іранськими колегами росіяни взагалі виглядають справжніми майстрами своєї справи. Іранці не тільки не зуміли відрізнити військовий літак або крилату ракету від цивільного повітряного судна, але зробили цю помилку в небі над міжнародним аеропортом Тегерана, де тільки цивільні літаки і літають. При цьому у бійців і командирів ППО Ірану не вистачило розуму припустити, що в американської авіації є у своєму розпорядженні всі можливості провести ракетну атаку на Тегеран, навіть не входячи в зону дії іранських зенітних ракет і винищувачів. Тому американським бомбардувальникам немає ніякої потреби з'являтися в небі над Тегераном. Тому, при такому рівні бойової підготовки іранської армії в разі широкомасштабної військової конфронтації з США у Ірану немає не тільки жодних шансів встояти, але навіть завдати американцям будь-якого помітного збитку.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів