…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

«Вакцинний детектив» триває

15 січня, 2021 - 15:06

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов 14 січня виступив на телеканалі «Україна 24». Він багато говорив, але, як на мене, мало сказав. Після його виступу питань щодо вакцинації від коронавірусу та щодо закупівлі ліків для населення за кордоном стало більше, ніж було до цього.

Утім, судіть самі.

Перша теза Степанова полягає в тому, що вакцинація українців від коронавірусу почнеться в першому кварталі цього року: «Ми відразу говорили, що почнемо в лютому або березні 2021 року. Це було відразу сказано, виходячи з наших переговорів. Я точно знаю, що ми почнемо вакцинуватися з лютого поточного року. Це те, що у нас точно є. Якщо ми орієнтуємося на те, що у нас вже підписано з компанією Sinovac, це 700 тис. доз, вони нам повинні поставити впродовж 30 календарних днів з дня реєстрації. Ми очікуємо, що вони закінчать реєстрацію в січні, і ми почнемо вакцинацію». Дуже добре, але перед цим звучала цифра 1,9 млн доз. Окрім того, у мас-медіа (причому не тих, що працюють на Москву) ефективність цієї вакцини оцінювалася в 50%-60%, крім того, стверджувалося, що вона не проходила клінічних випробувань на особах, старших за 60 років, на дітях і вагітних жінках. Якщо врахувати, що для вакцинування потрібно ввести дві дози з певним часовим проміжком, то навіть 1,9 млн – це майже ніщо.

Друга теза – що всі вакцини зараз використовуються в екстреному режимі: «Ми повинні знати, що жодна вакцина не закінчила третю стадію випробувань, найближчий термін закінчення однієї з вакцин – це кінець 2021 року, зараз йде екстрене використання вакцин». ОК. І тут же Степанов заявляє: «Що стосується вакцини "Супутник". Для того, щоб оцінити ефективність вакцини, є відповідні публікації, яким способом проведена третя стадія клінічних досліджень, як вона проводилася, на кому, це серйозний документ, який публікують всі фармкомпанії перед тим, як почати реєструвати вакцину… 6 січня компанія "Біолік" подала заяву в Державний експертний центр з реєстрації цієї вакцини. Крім цієї заяви, ніяких реєстраційних документів, досьє, - нічого немає». Так, добре відомо, що російська вакцина не пройшла третю стадію – директор Інституту імені Гамалії, де вона розроблена, академік РАН Олександр Гінцбург заявив, що цей етап починається у січні й у найкращому разі завершиться влітку (а ще він додав: на дітях, вагітних жінках і літніх людях вакцина не перевірена, хоча він собі її давно вколов). Ефективність же її, як стверджує Гінцбург, - аж 92%. Запитання: що робитиме МОЗ, якщо «Біолік» подасть необхідні досьє для реєстрації та виробництва цієї вакцини в Україні? Просто відмахнутися вже не вдасться – ОПЗЖ розгорнула широку кампанію на підтримку цієї вакцини, бо, мовляв, альтернативи їй для масової вакцинації немає (правда, експерти зазначали, що навіть у разі швидкої реєстрації «Супутника» для налагодження його промислового виробництва у Харкові потрібно десь півроку. Проте чи не доведеться йти на уклін до росіян? Адже альтернативи їхньому «Супутнику», цілком імовірно, Україна не матиме… Чому саме не матиме? Тут ми переходимо до наступних питань без відповідей.

Третя теза Степанова – що він не провалив доручення президента щодо закупівлі вакцини: «Переговори – складний процес. В результаті цих переговорів ми досягли результату, що в лютому почнемо її отримувати. Ми спочатку розраховували, що будемо отримувати в лютому. Ми зробили серйозні кроки з країнами, де виробляються вакцини». А от депутатка від партії «Голос» Олександра Устінова стверджує інше: «Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров’я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Саме з Serum Institute of India – найбільшим світовим виробником вакцин, вело перемовини державне підприємство "Медичні закупівлі", і було вже на фінальному етапі підписання договору, який скасував МОЗ. Вакцину саме цього виробника закуповували для COVAX – всесвітньої ініціативи по боротьбі з COVID-19». Нагадаю: від COVAX Україна одержить 8 млн доз. І ще одне: за китайський Sinovac платитимемо аж по $17,85 за дозу. Цікава арифметика, чи не так?

Й остання теза, що прозвучала в ефірі, - що нинішня система закупівлі ліків неефективна: «У нас є низка міжнародних організацій, через які ми поки продовжуємо закуповувати відповідні лікарські засоби – ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agency. Ці три організації поки залишаються. Я вважаю, що всі закупівлі повинні здійснюватися Україною через структуру Міністерства охорони здоров'я. На жаль, те підприємство, яке у нас зараз є, ДП "Медичні закупівлі", досить неефективно працювало у 2020 році. З 483 позицій, які вони повинні були закупити, вони 108 просто не купили». Не знаю, скільки не закупили і чому, проте знаю: ДП «Медичні закупівлі» було спеціально створене для того, щоб унеможливити корупційні дії МОЗ та закуповувати медикаменти за прозорим конкурсом, а не так, як було у часи Богатирьової. А на додачу ще запитання: чи не тому Максим Степанов заблокував роботу ДП «Медзакупівлі», що керівник цієї структури Арсен Жумаділов публічно звернув увагу на зупинення міністром перемовин із Serum Institute of India та його рішення закупити не надто ефективну вакцину, у шість разів дорожчу? І хто тепер закуповуватиме сотні найменувань ліків для українців?

Я далекий від того, щоб брати на себе вирішення суто медичних проблем, але ж наразі йдеться про соціальну й політичну проблематику, про підозру на корупцію і неефективне керування медичною галуззю. В кінцевому підсумку – про життя та здоров’я десятків мільйонів українців. Який бачиться вихід? Хіба що президент уклінно проситиме західні держави поділитися безумовно якісними вакцинами, адже вони нерідко закупили їх із великим запасом…

Новини партнерів