Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Ветерани спецслужб: Пол Уїлан не міг бути шпигуном

4 січня, 2019 - 14:30
Ксенія Кирилова з Джоном Сайфера (фото автора)
Фото: bbc.com

28 грудня минулого року в Москві було затримано американця канадського походження Пола Уїлана. За твердженням російської сторони, Уїлан був затриманий під час проведення «шпигунської операції», у зв'язку з чим ФСБ порушила стосовно американця кримінальну справу за статтею «Шпигунство», що передбачає до 20 років позбавлення волі. 3 січня стало відомо, що Мосміськсуд призначив Уілану запобіжний захід у вигляді арешту на два місяці.

За даними Росбалту, що посилається на свої джерела в спецслужбах, Уїлана було затримано на місці злочину після отримання флеш-карти зі списком співробітників одного з секретних відомств, що становить державну таємницю. При цьому сам американець свою провину не визнає, а його брат Девід Уїлан повідомив пресі, що Пол прибув до Москви на весілля свого колишнього товариша по службі у морській піхоті, яке відбулося в престижному готелі в центрі Москви 28 грудня, у день його затримання.

«Для мене немислимо, що він зробив щось, що порушує закон у Росії», - стверджує Девід Уїлан в інтерв'ю The Washington Post. Як вдалося дізнатися американському виданню, Уїлан почав служити в морській піхоті з 1994 року. У 2004 і 2006 роках він брав участь у кампаніях в Іраку, а в 2008-му був звільнений за неналежну поведінку в зв'язку з декількома звинуваченнями в розкраданнях. За повідомленнями преси, звинувачення було підтверджено рішенням військового суду. На момент затримання Уїлан посідав пост директора з безпеки в американській компанії Borg Warner, що виробляє і постачяє автозапчастини, і протягом останніх десяти років неодноразово бував у Росії.

Виходячи з біографії Уїлана та інших відомих фактів, ветерани як американської, так і радянської розвідок упевнені: затриманий у Москві американець не має жодного відношення до спецслужб, і його арешт можна розглядати як своєрідне «заручництво», тобто провокацію з метою майбутнього обміну на заарештовану в липні росіянку Марію Бутіну.

«Для мене немислимо навіть уявити, що містер Уїлан брав участь у розвідувальній діяльності в Москві. Російська служба безпеки - одна з кращих у світі, і вона виділяє величезні ресурси для моніторингу і виявлення активності Сполучених Штатів. Отже, розвідспільнота США проводить у Росії тільки найважливіші, найцінніші операції. Саме тому ЦРУ не використовує для такої роботи американців, що не володіють дипломатичним імунітетом. Ми не  збираємо інформацію на низовому рівні, і вже тим більше не використовуємо для її збору туристів. Російські спецслужби, наприклад, можуть використовувати подвійних агентів або інші шпигунські ігри, що призводять до арешту американців. Люди, які не мають недоторканності, можуть бути заарештовані і стати «торговою приманкою» для обміну таких в'язнів, як Олдрич Еймс, Роберт Ханссен або Марія Бутіна. Американська розвідка не дозволила б собі опинитися в такій ситуації», - повідомив в інтерв'ю автору колишній старший співробітник ЦРУ з майже 30-річним досвідом роботи в розвідці Джон Сайфер.

Ветеран американської спецслужби зазначає, що Володимир Путін сам був професійним офіцером КДБ, а потім директором ФСБ - служби, відповідальної за внутрішню контррозвідку, і останні майже 20 років є  президентом Росії.

«Він прекрасно знає довгу історію боротьби російської та американської розвідок. Путін особисто бачив арешти, перебіжчиків і зусилля, що застосовуються його стороною для розкриття розвіддіяльності США. Він дуже добре знає, як працюють Сполучені Штати, як і те, що ми не використовуємо людей, подібних до містера Уілана. Крім того, ЦРУ ніколи не стане наймати людину, звільнену з армії за злочинну поведінку. Я не можу собі уявити, що містер Уїлан брав участь у будь-яких скоординованих діях зі збору розвідданих», - упевнений Джон Сайфер.

За словами колишнього офіцера ЦРУ, ситуація ускладнюється тим, що російський закон про шпигунство дозволяє заарештовувати кого завгодно.

«У 2012 році росіяни змінили закон, і зрештою  він став настільки розпливчастим, що дозволяє Кремлю звинувачувати в шпигунстві кого їм заманеться. У першу чергу це позначається на некомерційних організаціях. Таким організаціям, як USAID, Amnesty International та деяким іншим довелося серйозно задуматися про припинення роботи в Росії через острах того, що людей, які співпрацюють з ними, можуть звинуватити в шпигунстві як «іноземних агентів», що займаються «політичною діяльністю», що завдає шкоди російській державі. Це настільки розмито і неточно, що держава може використовувати такі формулювання в будь-який момент, коли забажає», - пояснив він.

Джон Сайфер зазначає, що подібні випадки вже траплялися в історії російсько-американських відносин.

«Можна провести паралель зі справою Едмонда Поупа, однак більш доречний тут приклад Миколи Данилова. Він був репортером US News, заарештованим у СРСР за звинуваченням у шпигунстві через три дні після того, як ФБР заарештувало співробітника КДБ в ООН», - згадує він.

При цьому ветеран американської розвідки вважає: затримання американця в Москві - це пряма відплата за арешт Марії Бутіної.

«Якщо це так, це говорить про те, що Кремль серйозно ставиться до арешту Бутіної і боїться, що у неї є серйозна інформація, яку вона може повідомити ФБР. Кремль, імовірно, сподівається чинити тиск на адміністрацію Трампа, щоб змусити провести «обмін шпигунами» або хоча б почати переговори», - припускає Джон Сайфер.

Такої ж думки дотримується й інший ветеран ЦРУ, Майкл Селлерс.

«Той факт, що Уїлан був звільнений з армії за неналежну поведінку, означає, що він у жодному разі не може бути співробітником ЦРУ. Вибачте, це б його дискваліфікувало. Те, що його відвідав особисто посол США в Москві - саме по собі нечувано. Зазвичай посли не відвідують в'язниці. Це означає, що ми зіткнулися з серйозною справою. Зрештою, ясно, що це не що інше, як захоплення Путіним заручників. В кінцевому підсумку він буде висувати сфабриковані звинувачення - щось на кшталт того, що Уїлан намагався отримати секретні матеріали від громадянина Росії, які на практиці виявляться фактами, що їх будь-який росіянин міг повідомити будь-якому американцеві», - припускає він.

Оцінка ветеранів ЦРУ збігається з думкою колишнього підполковника КДБ Акіфа Гасанова, який прослужив близько 15 років у радянській розвідці.

«Швидше за все, ця людина потрапила в поле уваги російських спецслужб у зв'язку зі своїми активними контактами в Росії. Однак навряд чи він представляє якийсь інтерес. Росії потрібен був хтось рівня Бутіної, і зрештою помітили цього бідолаху. Я не знаю подробиць його розробки, але, на мій погляд, за своїм рівнем він не цікавить ні американців, як агент, ні росіян, як шпигун. Думаю, це просто фігура для обміну з американцями», - підсумовує він.

Таке припущення здається особливо ймовірним на тлі останніх подій. Як з'ясувалося, адвокатом Пола Уїлана став Володимир Жеребенков - за інформацією The Daily Beast, колишній радянський слідчий, який ніколи раніше не розглядав справи про шпигунство за участю іноземного громадянина. Російські незалежні спостерігачі за умовами в місцях позбавлення волі вважають, що, швидше за все, адвоката було підібрано тією ж ФСБ, що і заарештувала Уїлана. При цьому Жеребенков не приховує: його мета - організувати обмін американця на когось, хто зараз утримується в США.

При цьому Інтернет-користувачів у Сполучених Штатах насторожив ще один момент, а саме - характер зв'язків Пола Уїлана з Росією. Як виявилося, у заарештованого американця був акаунт у російській соціальній мережі Вконтакте, що імовірно перебуває під контролем ФСБ. У своїх постах (якщо вони дійсно належали йому) Уїлан вихваляв Дональда Трампа, а також ... російську армію! Він публікував привітання з Днем Перемоги та Днем захисника Вітчизни  російською мовою, ставлячи в записах зображення російського прапора, а одне з російськомовних відео на його сторінці прямо присвячене Дню захисника Вітчизни і називається «Армія - дзеркало держави». Ролик розповідає про те, як Володимир Путін відродив російську армію. До слова, Джон Сайфер передбачає, що відкрита симпатія до Трампа стала однією з причин того, що вибір російських спецслужб упав на Уїлана.

У зв'язку з цим деякі користувачі соціальних мереж висловлюють припущення, що Пол Уїлан міг бути «російським агентом», що навмисно здався ФСБ з метою імітувати затримання і допомогти Марії Бутіній повернутися додому. Інші блогери більш стримані, і лише натякають на те, що прихильникам Росії не варто сподіватися на поблажливість, а Кремлю не вперше зраджувати навіть найбільш лояльних до себе людей.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments