Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Володимир Путін: Старі казки на новий лад

22 листопада, 2019 - 13:13

Під час вручення державних нагород у Кремлі сім'ям тих, хто загинув під час випробування ракети біля Северодвінська (хоча що саме відчувалося, говорити досі заборонено, так само як і називати точну кількість загиблих), президент Росії Володимир Путін заявив: «Втратити найбільш близьку людину завжди боляче і важко. Важливо, щоб ви не просто отримали нагороду за своїх близьких, а почули слова щирого співчуття і співчуття від імені російської держави і оцінку того, що робили і зробили ваші близькі. Кожен з нагороджених посмертно був блискучим і талановитим фахівцем, випробувачем екстра-класу. Присвятити себе, своє життя такій справі - це мужній, серйозний вибір справжнього чоловіка, громадянина і патріота країни. Загиблі співробітники вибрали для себе особливу місію - захищати Росію, і вони до кінця з честю виконали свій обов'язок». І ще президент назвав нову ракетну рухову установку, при випробуваннях якої загинули співробітники "Росатома" і Міноборони біля Северодвінська, що немає світових аналогів, і пообіцяв, що Росія продовжить вдосконалення цієї зброї, оскільки «сам факт володіння такими унікальними технологіями є сьогодні найважливішою надійною гарантією миру на планеті». Він запевняв вдів і дітей загиблих, вручаючи їм ордени Мужності, що їхні чоловіки і батьки "вели складний, відповідальний і критично важливий напрямок», причому "мова йде про найбільш передові, які не мають світових аналогів, технічні ідеї і рішення, про зброю, яка покликана забезпечити суверенітет, безпеку для Росії на десятиліття вперед, світ для наших дітей, для ваших дітей, які ростуть у вас, пишаються по праву своїми батьками".

Ті ж думки про «унікальну зброю» Володимир Володимирович повторив на засіданні Ради безпеки Росії: «Не дивлячись на всі бурхливі технологічні зміни в світі, наші Збройні Сили повинні бути оснащені за останнім словом науки і техніки. І так, як нам вдалося це зараз - а це рідкісне явище і для нашої країни, і для світу в цілому в новітній історії: нам вдалося фактично зробити крок вперед у порівнянні з іншими провідними військовими країнами світу - звичайно, потрібно прагнути до того, щоб такий стан зберегти і в майбутньому на найважливіших напрямках розвитку». Загалом, як і в радянські часи, незважаючи на обмежені матеріально-технічні і фінансові ресурси, Росія нібито попереду всіх не тільки по балету, а й по стратегічному ядерному озброєнні! У світі, правда, в це не дуже вірять.

Путін лякає Захід: «Мова йде про сучасні і перспективні зразки високоточної зброї та засоби повітряно-космічної оборони, активне застосування технологій штучного інтелекту при створенні військової продукції. У тому числі має бути розширена лінійка безпілотних розвідувальних і ударних літальних апаратів, лазерних і гіперзвукових систем, зброї, заснованої на нових фізичних принципах, а також роботизованих комплексів, здатних виконувати різнопланові завдання на полі бою».

Ще російський президент з гордістю заявив: «В армії і на флоті частка сучасної зброї і техніки становить вже понад 68 відсотків. При цьому деякі зразки за своїми характеристиками випереджають зарубіжні аналоги на роки вперед». І ще зажадав в найближчі роки підвищити частку сучасної зброї аж на 2 відсотки - до 70. Ось тільки не дуже зрозуміло, як ці відсотки рахували. Можна ж скласти півмільйона новітніх автоматів і гвинтівок, два десятка застарілих ракет і десяток застарілих РЛС. Новітнього озброєння тоді буде набагато більше 99%, та що з того? Справа ж не в процентах, а в здатності військ за допомогою даного озброєння і бойової техніки успішно протистояти актуальному або ймовірному противнику. А розгром ПВК «Вагнер» в Сирії доводить, що адекватно протистояти американській військовій потужності російські конвенційні сили поки що не можуть. Але Путін, проте, визнав операцію Російських збройних сил «проти терористичних банд в Сирії» як доказ їх «професіоналізму», оскільки особовий склад російського контингенту в цій країні «діяв мужньо, грамотно, професійно». Наскільки професійно, доводить недавно оприлюднене відео, де вагнерівці вбивають полоненого сирийця (за деякими даними - дезертиром з урядової армії): спочатку спотворили тіло кувалдою, потім відпиляли голову, а труп спалили під музику. Навіть незворушний Дмитро Пєсков змушений був визнати, що Кремль шокований відео про розправу бійців ПВК над сирійським солдатом (хоча нещасний - в цивільному одязі, і немає доказів того, що він брав участь у бойових діях). Але тут же обмовився, що «ми не володіємо жодною інформацією і не маємо ніякого відношення до цих осіб». Загалом, коли вагнерівці Пальміру беруть, і Гергієв там з оркестром виступає, вони молодці, а от коли вони полоненого на строганину або на відбивну пускають, то це не наші хлопці.

В цілому ж всі ці мілітаристські «страшилки» Путін повторює не перший рік, і вони давно вже нікого не лякають. Експерти в Америці і Європі над ними відверто сміються, а іншій публіці «страшилки» «по цимбалах». Ті ж американські та ізраїльські військові чудово знають порівняльні переваги і недоліки своїх і російських безпілотників, як розвідувальних, так і ударних, і порівняння ці явно не є на користь Росії. Що ж стосується гіперзвукових ракет з ядерним двигуном, то американці створили стендовий зразок такої зброї майже 60 років тому. І переконалися, що це - безперспективний, шлях в нікуди в розвитку балістичних ракет. По-перше, в разі реальних полігонних випробувань ракети з ядерними двигунами залишали б радіоактивний слід на території, над якою пролітали. По-друге, що ще важливіше, система наведення ракети піддавалася б постійному радіоактивному опроміненню, а це загрожувало б тим, що ракета з термоядерною боєголовкою могла непередбачувано впасти в будь-якій точці Землі, в тому числі і на своїй території. Способу ж створення дешевого і простого захисту систем наведення від радіації не винайшли до цих пір. Гіперзвукові ракети, в разі якщо їх коли-небудь створять, будуть супердорогими і все одно ненадійними, непридатними для масового виробництва. Американці це зрозуміли і пішли іншим шляхом - створення масових (десятки і сотні примірників) балістичних ракет на неядерному паливі. Тим більше, що до сих пір не існує таких систем протиракетної оборони, для подолання яких потрібні були б гіперзвукові ракети. Тому лякати американців і їхніх союзників по НАТО подібною «страшилкою», щонайменше, не дуже розумно.

Що ж стосується рідних і близьких загиблих випробувачів, то доводиться сказати нехай гірку, але правду: їхні чоловіки і сини загинули під час безглуздої піар-акції з передбачуваним трагічним результатом. Залишається сподіватися, що слова Путіна про продовження роботи над відповідним видом стратегічних озброєнь - це теж всього лише піар. І в реальності ніяких нових випробувань гіперзвукової зброї більше не буде.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ