При майстрах якось легше. Вони — як Атланти, держать небо на плечах. Тому і є висота.
Ліна Костенко, українська письменниця-«шістдесятниця», поетеса

Високопоставлені жертви «Новичка»

Як видається, протистояння Росії й Заходу через отруєння російського опозиціонера тільки починається
15 жовтня, 2020 - 11:43

Отже, Євросоюз узгодив санкції проти Росії через отруєння Олексія Навального. Їх повинен формально затвердити саміт ЄС у Люксембурзі. «Нью-Йорк Таймс», посилаючись на власні джерела, стверджує, що до списку санкцій увійшли 6 осіб: перший заступник голови адміністрації президента Росії Сергій Кирієнко, голова ФСБ Олександр Бортніков, очільник управління внутрішньої політики адміністрації президента Андрій Ярін, два заступники міністра оборони Олексій Криворучко і Павло Попов, а також представник президента в Сибірському федеральному окрузі Сергій Меняйло. Крім того, санкції передбачається ввести проти Державного науково-дослідного інституту органічної хімії і технології, де, як вважають у державах Євросоюзу, розроблялася отруйна речовина «Новичок», сліди якої були виявлені в аналізах Навального.

Ну, щодо ДержНДІОХТу жодних питань не виникає. Ніхто з розсудливих експертів не сумнівається, що саме там виробляються всі різновиди «Новичка». А от щодо конкретних персоналій відразу ж виникають питання. Як вважають джерела «Нью-Йорк Таймс», особи, проти яких вводитимуться санкції, на думку представників ЄС, знали про підготовлюване отруєння або безпосередньо брали участь у його підготовці. Сергій Кирієнко потрапив у цей список за посадою. Оскільки мало хто сумнівається, що наказ про ліквідацію Навального віддав Путін, то Сергій Владиленович видається дуже придатною фігурою для передачі команди в ДержНДІОХТ на виготовлення конкретних «Новичков» (чи інших отрут) для конкретних замахів. Адже такі накази можуть передавати тільки особи, особливо наближені до Путіна і абсолютно лояльні до нього. Тобто такі люди, які з відходом Путіна втрачають будь-які кар'єрні перспективи, тому в жодному разі не зацікавлені в його усуненні.

До того ж у журналістських колах Росії давно поширюються чутки, що Кирієнко в адміністрації президента Росії якраз і займається отруєннями. Зрозуміло, достовірність цих чуток оцінити неможливо. Цілком імовірно, вони народилися внаслідок того, що Кирієнко, будучи представником президента Росії в Приволзькому федеральному окрузі, одночасно був головою державної комісії з хімічного роззброєння, займався знищенням запасів хімічної зброї (значною мірою - на американські гроші) і в цій ролі курирував нинішній ДержНДІОХТ. Здавалося б, йому і карти в руки! Однак з тим же успіхом накази про виготовлення отрут міг передавати і сам голова президентської адміністрації Антон Вайно. Ні Вайно, ні Кирієнко за освітою хіміками не є, але для того, щоб передати наказ, це і не потрібно. Адже схему замахів розробляють точно не вони, а справжні фахівці, зокрема і якийсь дуже кваліфікований фахівець (або фахівці) з отрут, цілком можливо - з того ж ДержНДІОХТу.

А передавати команду на виготовлення «Новичка», до речі, могли також глава Федеральної служби охорони генерал-полковник Дмитро Вікторович Кочнєв або очільник Служби безпеки президента генерал-полковник Олексій Олександрович Рубєжной, який змінив у 2016 році на цій посаді Кочнєва. Але Вайно, Кочнєва і Рубєжного до списку санкцій, судячи з усього, включати не збираються. Адже ці люди дійсно часом супроводжують Путіна під час зарубіжних візитів і санкції проти них викликали б низку дуже гучних міжнародних скандалів.

Включення в список причетного до отруєння Навального Бортнікова цілком зрозуміло. Оскільки офіцери ФСБ постійно стежили за лідером позасистемної опозиції, голова ФСБ повинен був віддати їм наказ зняти спостереження на той період часу, коли здійснювалося отруєння, і вочевидь був обізнаний, що Навального збираються отруїти. А ось здійснювали отруєння Навального теж підлеглі Бортнікова чи представники інших структур, сьогодні впевнено сказати не можна. Як відомо, Скрипалів намагалися отруїти різновидом «Новичка» працівники ГРУ, а Зелімхана Хангошвілі в Берліні вбив кілер, пов'язаний із ФСБ. Але не можна виключити, що ліквідацію противників режиму всередині Росії здійснює якась спеціально створена для цих цілей структура, яка підпорядковується або Адміністрації президента Росії, або ФСО.

Андрій Ярін потрапив до списку санкцій за посадою. Будучи начальником Управління Адміністрації Президента Росії з питань внутрішньої політики, він, мабуть, серед іншого, відповідав за нейтралізацію загрози владі з боку Навального, але далеко не факт, що Андрій Веніамінович брав участь у підготовці отруєння і взагалі знав про те, що воно готується.

Заступник міністра оборони Олексій Криворучко - людина цивільна, дійсний державний радник Російської Федерації 2 класу, що відповідає армійському генерал-лейтенанту. За посадою він курирує питання організації військово-технічного забезпечення Збройних сил, планування розвитку озброєння, військової та спеціальної техніки, контроль за виконанням державного оборонного замовлення та організацію в ЗС патентно-ліцензійної, винахідницької та раціоналізаторської роботи. Імовірно, до цього переліку входить і ДержНДІОХТ, чому проти Олексія Юрійовича і збираються ввести санкції. Хоча до отруєння Навального він навряд чи мав безпосередній стосунок.

Інший заступник міністра оборони Росії, генерал армії Павло Попов, курирує Головне управління науково-дослідницької діяльності та технологічного супроводу передових технологій (інноваційних досліджень) Міноборони Росії, Головне управління розвитку інформаційних і телекомунікаційних технологій Міноборони Росії і Головний науково-дослідний випробувальний центр робототехніки Міноборони Росії. Мабуть, до сфери його відповідальності також належить ДержНДІОХТ, і з цієї причини Павло Анатолійович опинився в списку санкцій. Проте туди не потрапив, якщо вірити «Нью-Йорк Таймс», начальник ГРУ віце-адмірал Ігор Костюков.

Нарешті, Сергій Меняйло, швидше за все, потрапив під санкції, що називається, за компанію. Терміново треба було знайти ще одного високопосадовця, який безпосередньо пов'язаний із Путіним і водночас міг бути так чи інакше причетний до подій, пов'язаних з отруєнням Навального. І тут представник президента в Сибірському федеральному окрузі підвернувся дуже вчасно. Віце-адмірал Сергій Іванович Меняйло, як відомо, зіграв важливу роль у російській анексії Севастополя, а потім був його не дуже вдалим губернатором. З губернаторства його зняли і відправили повпредом у Сибір. Не виключено, що саме через нього надходили вказівки омським лікарям щодо того, якої версії дотримуватися у випадку з Навальним і коли випускати пацієнта в Берлін. Але не менш імовірним видається припущення, що це могло безпосередньо передаватися каналами ФСБ без будь-якої участі Меняйла.

Зрозуміло, що ухвалені Євросоюзом санкції носять насамперед символічне значення і повинні вказувати на роль Путіна в отруєнні Навального, хоча сам він під санкції зі зрозумілих причин не потрапив. Сергій Лавров вже пригрозив, що через санкції у справі Навального Росія може перервати контакти з ЄС і відповісти симетричними санкціями. Як видається, протистояння Росії й Заходу через отруєння російського опозиціонера тільки починається.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів