Хто забуває уроки історії, приречений на їх повторення
Джордж Сантаяна, американський філософ і письменник іспанського походження

Я не я і кобила не моя. Путін на NBC

14 березня, 2018 - 10:01

Інтерв'ю Володимира Путіна журналістці американського телеканалу NBC Мегін Келлі інакше як провальним для російського президента не назвеш. Володимир Володимирович звик, що йому ставлять тільки зручні запитання, на які у нього є заздалегідь підготовлені відповіді. Так було, наприклад, у відомому фільмі Олівера Стоуна. Але у Мегін Келлі підхід зовсім інший, набагато більшою мірою властивий американській журналістиці, - агресивний, у формі нападу, і Путіну повною мірою довелося відчути його на власній шкурі.

Всі його відповіді будувалися за нехитрим принципом «сам дурень!» І «знати не знаю, відати не відаю». На запитання, чи не означає послання Федеральним зборам фактичне оголошення Росією нової «холодної війни», Путін звично обізвав американських експертів пропагандистами, пам'ятаючи, що таким і є майже всі російські експерти, і заявив, що Америка сама ж у всьому і винна - не треба було виходити з договору по ПРО. А те, що США переглянули свою позицію щодо ПРО після терактів 11 вересня, назвав «повною нісенітницею». Хоча і змушений був визнати, що всі 4000 одиниць ядерного озброєння, які Росія має в своєму розпорядженні зараз, цілком здатні подолати існуючу американську систему ПРО. Фактично це означає, що всі казкові крилаті суперракети з ядерними двигунами і МБР, які, перш ніж вдарити, повинні щонайменше один раз обігнути земну кулю, - це не більше ніж дуже дорогі і непотрібні іграшки, придатні лише для розпилу між своїми військового бюджету, який, очевидно, приречений на неухильне зростання.

А ось чудове запитання: «Коли час від часу трапляються фото в західній і американській пресі, як ви, скажімо, скачете на коні, без сорочки, у цьому є якийсь сенс? Це навіщо?". Тут Володимир Володимирович трохи зніяковів (здогадується, напевно, що на Заході такі селфі - традиційний елемент гей-культури): «Ну, я відпочиваю. Є ваші російські колеги, є інтернет. Але так, щоб це зовсім вже цілеспрямовано, ми цього не робимо. Беруть те, що подобається. У мене дуже багато фотографій у робочій обстановці, з паперами, в кабінеті, але це нікому не цікаво». Тут вже він змусив свою співрозмовницю розсміятися вголос: «Ви хочете сказати, що людям подобається, коли ви сфотографовані без сорочки?». Путін дипломатично ухилився від відповіді: «Ви знаєте, я бачив свої фото, коли я скачу на ведмеді. Але я на ведмеді поки не скакав, але світлини такі є». Тобто, коли вдасться поскакати на ведмеді, тоді буду пропонувати публіці справжні фото з ведмедем, а поки що задовольняйтеся фото з голим торсом.

Але значно серйозніше довелося вивертатися Путіну, відповідаючи на запитання про російське втручання в американські вибори: «А чому ви вирішили, що влада Росії, і я зокрема, комусь дозволили це робити? (Втручатися в американські вибори. - Б. С.). Ви зараз назвали низку осіб, дехто з них мені відомий, дехто невідомий, але це просто фізичні особи, вони не представляють російську владу. І якщо навіть припустити, хоча я не впевнений на сто відсотків, робили вони щось під час президентської кампанії в США чи не робити - я просто про це нічого не знаю, - це не має нічого спільного з позицією Російської держави... З'явилися якісь то прізвища. Ну то й що? З таким же успіхом це могли бути прізвища якихось американців, які, сидячи тут, втручаються у ваші власні політичні процеси. Це нічого не змінило». На кшталт, ну, є в Росії якісь патріотично налаштовані жартівники-хакери, яких хлібом не годуй - дай американцям чимось нашкодити, зокрема у вибори втрутитися, але я ж бо тут при чому? Однак Келлі вчепилася намертво: «Але це були не американці, це були росіяни. Сотні людей, бюджет у розмірі 1,2 мільярда доларів було спрямовано на те, щоб здійснити напад на США в рамках кібервійни. Ви зараз готуєтеся до виборів. Чи повинні російські люди теж бути стурбовані щодо того, що ви не знаєте, що відбувається у вас у країні, у вашому рідному місті?»У відповідь Путін пробурмотів щось невиразне про «різноманіття світу», постійно повторюючи: «Я нічогісінько про це не знаю, це не мої проблеми» і «ми ж бо тут при чому?» Журналістка чимдуж знущалася: «Що ви зробили, щоб переконатися, що це були не росіяни? Ви сказали, можливо, це американці, можливо, це були французи. Що ви зробили, щоб зрозуміти, що насправді ці 13 осіб, включно з вашими друзями, що ви зробили, щоб переконатися, що вони не були пов'язані з цим, замішані в цьому?» Путін спробував відвести розмову від слизької теми друзів: «Я знаю, що вони не представляють російську державу і російську владу. А що вони робили конкретно, я не уявляю і не знаю, чим вони керувалися. Якщо вони навіть щось робили, нехай тоді наші американські колеги не просто там у пресі щось розповідають, нехай дадуть нам конкретні матеріали, з обґрунтуванням. Ми готові будемо розглянути і поговорити на цю тему».

Але Келлі одразу ж запропонувала екстрагувати друзів у США, на що Путін з почуттям відповів: «Ніколи». І тут же став переконувати глядачів, що ось Америка - та дійсно втручається в російські вибори, а Росія в американські - ні-ні, мовляв, «у нас немає такої кількості інструментів», щоб втручатися. І знову став об'єктом насмішок: «Не може бути. Ви тільки вчора мені говорили, що США розвивають ПРО, ви відповідаєте ядерною зброєю. А тепер ви говорите мені, що ми втручаємося в вибори в Росії, а ви говорите: ми не будемо цього робити, ми будемо слідувати жорстким моральним принципам». І Келлі підказала: «У вас є свої механізми військових дій в кіберпросторі». І процитувала лист однієї жінки-хакера: «У нас невелика проблема на роботі, ФБР застукало нас. Я не жартую. Тому я намагалася замести сліди разом із колегами. Я створила в мережі фотографії, опублікувала в мережі пости, щоб американці вірили, що це були їхні люди». Путін вкотре включив дурника: «Я навіть зараз не розумію, про що ви говорите. Ви розумієте, це якась дурниця... Це просто нісенітниця».

Й одразу зрікся свого друга - «кремлівського кухаря» Євгена Пригожина - «він не числиться в моїх друзях». І, мовляв, не може телефонувати в Кремль. Цей гумор цілком можна оцінити, якщо врахувати, що в зв'язку з провальною операцією ПВК Вагнера в Сирії Пригожин принаймні двічі зв'язувався з главою кремлівської адміністрації. А коли Келлі навела поширену думку, що реальне завдання Пригожина - «робити вашу брудну роботу», Путін у пориві обурення фактично це підтвердив: «І яку брудну роботу? Я не займаюся жодною брудною роботою». Та дійсно ж не займається, раз її виконують Пригожин і йому подібні. Ще Путін усіляко заперечував, що провальна атака вагнерівців на нафтові родовища могла бути особистою ініціативою Пригожина за погодженням із сирійською владою, а він, Путін, про це ні сном ні духом не відав.

А ще Келлі послалася на слова радника Кремля з питань кіберпростору Андрія Крутських: «Я попереджаю вас: ми зараз перебуваємо на порозі того моменту, коли будемо на рівних говорити з американцями в інформаційному просторі». І тут Путіну знову довелося самовикриватися: «Та я й гадки не маю, що він сказав... Невже ви думаєте, що я контролюю все?.. У нас дві тисячі працівників Адміністрації, невже ви думаєте, що я кожного контролюю? Он Пєсков сидить навпроти, мій прес-секретар, він несе іноді таку «пургу», я дивлюся по телевізору і думаю: що він там розповідає? Хто йому це доручив?»Так, президент, що не контролює свого прес-секретаря, - це по-справжньому круто.

У відповідь на пишномовну фразу Путіна «стримати Росію не вдалося і не вдасться ніколи», Келлі іронічно зауважила: «У кіберпросторі ми можемо стримати Росію?». «Я думаю, що Росію ніде неможливо стримати», - пишномовно продовжив Володимир Володимирович, тим самим спростувавши власний аргумент про відсутність інструментів втручання у вибори. На запитання «чи готові ви діяти проти російських громадян, які скоїли ці злочини», пов'язані з виборами, президент відповів, що ні, оскільки російські закони при цьому не порушуються. Гарні ж закони, які дозволяють хакерам безперешкодно зламувати все, що завгодно, за межами Росії. Справжній хакерський рай!

На запитання, як його друг, віолончеліст Сергій Ролдугін, заробив активів на 100 млрд доларів, Путін сказав: «Що, в США мало таких представників шоу-бізнесу і мистецтва, чи що?» Але одразу ж почав злякано виправдовуватися: «Це точно не мої гроші. Я навіть не рахував, скільки їх у пана Ролдугіна». І, як і раніше, так і не вимовив прізвище Навального, хоча журналістка провокувала його на це. Мабуть, це прізвище - як голка Кощія. А у відповідь на звинувачення в застосуванні Асадом хімічної зброї, від якої загинули діти, Путін заявив, що це все придумано. Але, мабуть, це він сам давно вже живе в ним же придуманій реальності.

Так, в інтерв'ю NBC Путін постав не крутим мачо, а жалюгідним і вертким суб'єктом, неначе вуж на пательні. В Америці президентом він би точно не став!

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments