Великою нацією нас робить не наше багатство, а те, як ми його використовуємо.
Теодор Рузвельт, 26-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру

Як Кремль вирішуватиме «проблему Навального»

«Біологічний годинник Заходу», дійсно, наблизився до якоїсь фатальної позначки, після якої відносини з Росією можуть кардинально змінитися
12 жовтня, 2020 - 10:58

Після того, як отруєння Олексія Навального речовиною класу «Новачок» було доведено лабораторією ОЗХЗ, міністри закордонних справ Німеччини і Франції зробили спільну заяву про те, що «Франція і Німеччина направлять своїм європейським партнерам пропозиції про додаткові санкції. Ці пропозиції будуть націлені на людей, яких ми вважаємо відповідальними, в силу їх державних посад, за цей злочин і за порушення міжнародних стандартів, а також на осіб, які беруть участь в програмі «Новачок». Вони також підкреслили, що «Росія поки не дала ніяких переконливих пояснень. Таким чином, ми вважаємо, що для отруєння Навального немає ніякого правдоподібного пояснення, крім участі і відповідальності Росії». Неофіційно поширюється інформація, що до списку санкцій будуть включені дев'ять осіб. Рішення про санкції очікується на саміті Євросоюзу 15-16 жовтня.

МЗС РФ негайно в черговий раз зобразив ображену невинність. Спочатку офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що «санкції, обмежувальні заходи, стоп-листи завжди в міжнародних відносинах призводять до одного - до заходів у відповідь» і що по інциденту з Навальний нібито не надано жодних доказів, пропонується «повірити на слово». За її словами, Захід не прагне розібратися в ситуації, а використовує її як привід для введення санкцій. Мовляв, «біологічний годинник Заходу наблизився до того, щоб ввести нові санкції щодо нашої країни, потрібен був привід, мотив, якась історія». Згодом перший заступник міністра закордонних справ Володимир Титов в бесіді з французьким послом в Москві П'єром Леві відвів «безпідставні напади по «справі Навального» і висловив «здивування в зв'язку з неналежною за змістом і тональністю спільною заявою міністрів закордонних справ Франції і ФРН по ситуації з О. Навальним, що йде всупереч з реальним станом справ на тлі неготовності цих країн надавати інформацію російським структурам в рамках надання правової допомоги».

Тим часом, Росія мала би радіти, що мова поки що йде лише про персональні санкції, які зазвичай вводяться проти таких російських чиновників, які в Європу їздять рідко і значимих активів там не мають. Натомість про «Північний потік» мова начебто не йде. Тут на руку Росії грає одна важлива обставина, на яку вказав один з розробників «Новачка» Віл Мірзаянов: «Нарешті, ОЗХЗ оприлюднила в загальному вигляді результати аналізу проб, які взяли у О. Навального, отруєного хімічною отруйною речовиною. Ця організація практично підтвердила результати аналізів, виконаних лабораторіями Німеччини, Франції, Англії. О. Навального отруїли речовиною типу новачок, яку не включено до списку заборонених речовин Конвенції з заборони хімічної зброї. Точну формулу відкрито не повідомили. Можливо, вона є в секретному додатку заяви ОЗХЗ. Звідси висновок: оскільки речовини немає в списку, Росія не порушила Конвенцію. На жаль, так воно і є. Не причепишся. Виникає питання, чому до списку Конвенції внесли лише 6 речовин типу новачок, а не внесли всі 50 з гаком речовин, які свого часу синтезував покійний Петро Кірпічов? Відповідь примітивно проста: Віл Мірзаянов в своїй книзі «State Secrets: An Insiders Chronicle of the Russian Chemical Weapons Program» опублікував лише 6 формул новачків. Тобто, якби він оприлюднив всі 50 формул, ОЗХЗ було б змушене включити їх повністю. Чи знав я ці 50 формул? На це питання не буду відповідати. Нехай поставлять це питання В. Углєву, який в якості інженера працював у Кірпічова і претендує на авторство по багатьом новачкам. Додам, що дещо синтезував також Борис Олександрович Мартинов, який привласнив собі за допомогою батька-директора ДержНДІОХТу Олександра Васильовича Мартинова авторство на речовину А-232 і на цій справі захистив докторську дисертацію».

До речі, Навальний міг бути отруєний якимось новітнім різновидом «Новачка», про який і Мірзаянов ще не мав поняття. Таким чином, формально Росію не можна звинуватити в порушенні Конвенції про заборону хімічної зброї. Але сутності справи ця обставина не змінює. За межами Росії всі, а в самій Росії, крім безпосередньо причетних до отруєння Навального осіб, тільки прихильники позасистемної опозиції і найбільш чесні експерти і політологи, не сумніваються, що опозиціонер був отруєний бойовою отруйною речовиною, яка була створена в Росії, і це було зроблено з відома президента Росії. А через це розуміння західні держави вже не можуть мати з Росією «бізнес як зазвичай». Після випадку з Навальним кількість перейшла в якість. Адже до цього було смертельне отруєння Олександра Литвиненка і спроба отруєння Скрипалів. Не кажучи вже про цілу низку випадків підозрілих смертей на Заході емігрантів з Росії або пов'язаних з Росією бізнесменів, в причетності до загибелі яких підозрюються російські спецслужби. Наразі в ці дні в Берліні проходить суд над вбивцею чеченця Зелімхана Хангошвілі, росіянином Вадимом Соколовим-Красиковим, в діях якого за наказом Російської держави аніскільки не сумніваються німецькі прокурори. «Біологічний годинник Заходу», дійсно, наблизився до якоїсь фатальної позначки, після якої відносини з Росією можуть кардинально змінитися. Її остаточно стануть сприймати як Гангстерську державу, контакти з якою варто мінімізувати (те, що обіцяє Росія, не виконується). І якщо громадськість буде налаштована саме таким чином, Ангелі Меркель буде дуже важко добудувати «Північний потік».

У Кремлі ж, як здається, остаточно вирішили не визнавати сам факт отруєння Навального, відмовившись від альтернативної пропозиції спікера Державної Думи В'ячеслава Володіна визнати отруєння, але звинуватити в ньому найближче оточення самого Навального і західні спецслужби, перш за все, американські та німецькі. Очевидно. Путін розсудив, що на Заході в володінську версію все одно ніхто не повірить, а всередині Росії версія щодо того, що опозиціонер не був отруєний, а лише щось не те з'їв або випив, вже протягом місяця з гаком усіма засобами пропаганди успішно вбивається в голови населення Росії, і її зміна може підірвати довіру як до неї самої, так і до нової версії. До того ж доведеться визнавати Навального потерпілим і знайомити його з матеріалами явно сфальсифікованого слідства? Ні, вибачте!

Самого ж Олексія Анатолійовича намагатимуться будь-яку ціною не пустити в Росію. А для цього Дмитро Пєсков вже прямо озвучив тезу про зв'язки Навального з ЦРУ - це щоб прямо на кордоні його можна було б заарештувати як «запеклого американського шпигуна»!

Новини партнерів