…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Зустріч по Донбасу: повний провал

4 грудня, 2020 - 16:42

Росія не залишає спроб легалізувати своїх маріонеток з «ДНР» і «ЛНР». І ось в Раді Безпеки ООН з ініціативи Російської Федерації пройшла зустріч за участю представників донецьких сепаратистів. Згідно із заявою російського представника, «мета зустрічі - надати сторонам Мінських угод, членам «нормандської четвірки» і всім зацікавленим членам Ради, можливість обговорити складності у виконанні резолюції РБ 2202». Ця резолюція включає комплекс заходів по виконанню Мінських угод. Зустріч носила неформальний, ніби то пропагандистський характер. Однак саме тут і була пастка. Якби українська делегація взяла участь в цій зустрічі, вона де-факто визнала би «ДНР» і «ЛНР» в якості сторони переговорів. А далі вже мало постати питання про визнання Києвом особливого статусу окупованої частини Донбасу і про її формальне включення до складу України при фактичному збереженні над нею російського контролю.

Однак в Україні усвідомили цю небезпеку, щойно був оголошений склад російської делегації - зустріч Радбезу ООН по Донбасу бойкотували. До України в цьому бойкоті приєдналися західні союзники - США, Великобританія, Франція, Німеччина, Естонія та Бельгія, які назвали російську ініціативу «явною спробою спотворити версію конфлікту в Україні». США, Англія і Естонія в зв'язку з цим заявили: «Росія провела сьогодні в ООН нараду з питання про те, що Росія називає статусом виконання Мінських угод. Ця зустріч була прозорою спробою представити фальшиве, і те що вводить в оману, визначення про конфлікт на сході України. Ми рішуче відкидаємо припущення Росії про те, що вона виступає в якості посередника в межах внутрішнього конфлікту. Росія є активним учасником, який навчає, озброює і очолює збройні формування в районах, непідконтрольних українському уряду, доповнюючи ці опосередковані сили військовим персоналом і технікою. Вона спровокувала і продовжує підживлювати конфлікт, який призвів до загибелі приблизно 13 000 осіб, жахливих порушень прав людини і погіршення гуманітарної ситуації для цивільного населення. Ми знову заявляємо про нашу підтримку Мінських угод і нашої твердої прихильності до мирного врегулювання конфлікту при повній повазі суверенітету і територіальної цілісності України. Ми вітаємо кроки, зроблені українським урядом для досягнення прогресу у врегулюванні конфлікту, і закликаємо Росію діяти аналогічним чином.

Ми будемо і надалі взаємодіяти з усіма ініціативами в ООН, які підтримують конструктивні цілі. Ця подія, що покликана лише спотворити реалії конфлікту на сході України, слугувала виключно російським інтересам».

В принципі в цій заяві є деякі неточності і протиріччя. Ймовірно, в конфлікті на Донбасі загинуло не 13 000 осіб, а в кілька разів більше, причому головним чином з боку Росії і сепаратистів. А буквальне виконання Мінських угод ніяк не можна поєднати з повагою до «суверенітету і територіальної цілісності України». Але головне, що можна винести з цієї заяви, - те, що провідні західні держави, які не пов'язані з нормандським форматом, підтвердили свою, по суті, беззастережну підтримку Україні і повне невизнання російських маріонеткових утворень, а також прямо назвали Росію не посередником, а стороною конфлікту. Франція і Німеччина, які приймають участь у «нормандському форматі», хоча і не робили таких гучних і різких заяв як американці, англійці і естонці, але зустріч за участю «ДНР» і «ЛНР» фактично теж бойкотували. Це викликало неприховане невдоволення Москви.

Перший заступник постпреда Росії при ООН Дмитро Полянський з цього приводу заявив, не приховуючи роздратування діями Лондона і Парижа: «Головне, чого вони хотіли уникнути - надання в РБ голосу представникам Донецька та Луганська. З самого початку нас намагалися переконати поміняти формат доповідачів на «нормандський»: Україна, Росія, Німеччина, Франція. Ми у відповідь заперечили, що без прямого діалогу з Донбасом ніякого врегулювання не відбудеться! Після чого німці і французи перейшли до дій і стали підбивати інших бойкотувати наш захід. Вони теж дали зрозуміти, що не братимуть участі. Ось такі у нас «посередники»! Більш того, вони пішли на багато в чому безпрецедентний крок - виступили проти трансляції та архівування даного заходу на сайті ООН. Таке право у них, безумовно, є, але це означає, що відповідно до принципу взаємності ми теж будемо виступати проти трансляції їх «Аррій» (тобто зустрічі за « формулою Арріа», коли захід проводиться неформально і за участі не тільки представників країн, але і неурядових організацій). Російські представники також наполягають на тому, що вони не стали ігнорувати аналогічну зустріч по Криму, ініційовану Україною і західними державами. Але ситуації з Кримом і Донбасом в даному випадку розрізняються кардинально. Участь Росії в заході по Криму жодним чином не мала бути інтерпретована як відмова Москви далі вважати Крим російським і не передбачала будь-яких перемовин з Україною про статус Криму. А участь України у зустрічі по Донбасу нарівні з делегаціями «ДНР» і «ЛНР» означає визнання можливості переговорів з російськими маріонетками.

Повпред Росії в ООН Олександр Небензя ще більш різко висловився про західних партнерів: «Те, що відбулося сьогодні, компрометує роль Берліна і Парижа як посередників у вирішенні української кризи. Вони більше переймаються тим, як покривати українську владу. Виникає питання про доцільність проведення нових самітів нормандського формату. Ми шоковані спробами наших французьких і німецьких колег, учасників нормандського формату, бойкотувати цю зустріч під смішним приводом, що її формат не відповідає нормандському формату. Більш того, ми знаємо, що вони невтомно працювали з іншими делегаціями, щоб переконати їх не брати участь у зустрічі». Але про відмову від нормандського формату сказано явно задля красного слівця. На такий радикальний крок, який може призвести до санкцій, Москва наразі навряд чи зважиться.

Насправді російським представникам довелося визнати провал зустрічі по Донбасу. Вона виродилася в «міжсобойчик» делегацій Росії і її маріонеток, так що навіть в якості пропагандистського заходу її можна використовувати тільки в Росії, де подібного добра і без неї вистачає. А задум був вселенським!

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів