Нема свободи людини без свободи народу. І немає свободи народу без свободи людини
Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху

Чому 2018-й пройшов під егідою захисту прав дітей

У Києві протягом року повернули дітям понад 240 мільйонів гривень аліментів
28 грудня, 2018 - 13:47

Рік, що минає, став вирішальним щодо захисту прав дітей. Міністерство юстиції України запровадило зміни у законодавстві щодо посилення відповідальності за несплату аліментів. Новації одразу дали результати: протягом 2018 року державні виконавці столиці повернули понад 240 мільйонів гривень аліментів для українських дітей, що втричі більше, ніж у попередньому році. Так, за 2017 рік було стягнуто майже 81 мільйон гривень аліментів.

За кожним виконавчим провадженням стоїть окрема життєва історія.

Наприклад, у Печерському районі Києва батько не платив аліменти з 2015 року – майже 800 тисяч гривень. Проте, коли поїздка за кордон була на грані зриву через заборону виїздити за межі країни, чоловік перевів на рахунок дитини одразу всю суму.

У Дарницькому відділі державної виконавчої служби столиці ще з 2005 року перебувало виконавче провадження по стягненню аліментів на користь двох дітей. Чоловік не декларував жодних доходів, офіційно ніде не працював, не мав у власності майна. Проте, коли боржнику заборонили керувати транспортним засобом, він одразу сплатив всю суму заборгованості – 311 113,74 гривні. Двоє дітей, котрі роками не отримували грошей від горе-батька, тепер мають додаткові кошти на життя та розвиток.

Завдяки державним виконавцям столичної юстиції лише за останній тиждень діти отримали 5 176 639 гривень аліментів.

Окрім того, Мін’юстом запроваджено публічний реєстр боржників, так звана «дошка ганьби», де кожен може знайти боржника, знаючи його прізвище, ім’я та по батькові.

Активно працюють мобільні групи з ліквідації заборгованості по аліментах. Вони здійснюють постійні виїзди за місцем проживання боржників-неплатників аліментів для виявлення та опису майна, на яке може бути звернено стягнення для погашення заборгованості по аліментах. Для безробітних боржників запроваджено суспільно-корисні роботи. Батьки виконують корисну для міста справу: прибирають вулиці, кладовища, фарбують фасади тощо.

Чимало боржників займають топ-позиції у бізнесі, політиці, але не сплачували кошти на утримання дітей тільки тому, щоб таким чином покарати колишніх дружин. У зв’язку з цим Міністерство юстиції на чолі з Павлом Петренком ініціювало новації, згідно з якими українці, які хочуть увійти до складу Кабінету міністрів, зайняти посаду заступника міністра чи посади категорії «А» та «Б», стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК, повинні будуть подати довідку про те, що не мають боргів перед дітьми. Якщо борг становить більше шести місяців, державні посади вищого рівня закриті для таких горе-батьків.

Санкції, які застосовувалися за цей рік до боржників:

- тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

-              тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

-              тимчасове обмеження боржника у праві полювання та користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

-              запровадження арешту майна, коштів боржника та оголошення заборони на його відчуження. Божники, які переховуються, оголошуються у розшук.

Більшість боржників зрозуміли, що від сплати аліментів дітись нікуди. Проте для того, щоб не стикатись із посиленою відповідальністю за несплату аліментів, батьки-боржники повинні самостійно контролювати чітку та постійну сплату коштів, про що обов’язково повідомляти державних виконавців.

Піклуйтесь про своїх дітей та не забувайте, що їхнє виховання – це ваша відповідальність!

Станіслав КУЦЕНКО, очільник юстиції Києва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ