Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Де взяти в умовах пандемії "м’яз самостійності"?

26 червня, 2020 - 22:18

Прем’єр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну заявив, що, можливо, доведеться повернутися до жорстких заходів у боротьбі з пандемією COVID-19: «Від тижня до тижня продовжується зростання. Ми отримали хвилю коронавірусу, завантаженість лікарень значно збільшилась, є області, в яких вона перевищує 50%. На жаль, це надзвичайно негативний сигнал, це означає, що ми увійшли в серйозну хвилю захворюваності на коронавірус. В окремих регіонах доводиться розгортати лікарні «другої хвилі». Ми можемо констатувати, що ситуація значно погіршується. Українські медики та епідеміологи кажуть нам про одну головну причину: люди перестали дотримуватися обмежень. А місцева влада, щоб не втратити політичні бали, продовжує послаблювати обмеження, які залишались на місцевому рівні… В інших країнах захворюваність не росте при такій моделі. Єдиний шлях – продовжувати політику покарань за недотримання соціальної дистанції та заходів масочного режиму, заходів дезінфекції». Тобто, на думку голови уряду, якщо хочемо вберегти країну від провалу, економіку від падіння і не вводити повні карантинні обмеження, як у березні, є єдиний шлях – всім разом дотримуватись обмежень адаптивної моделі: маски, дезінфекція, соціальна дистанція та взаємна відповідальність.

І справді: 26 червня в Україні був встановлений новий антирекорд - за добу COVID-19 виявили у 1109 осіб. Антирекорд установив і Київ – 115 виявлених хворих. На ситуацію звернула увагу і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). За словами директора європейського відділення ВООЗ Ганса Анрі Клюге, нині 30 країн Європи опинилися перед новою загрозою у зв’язку зі збільшенням випадків нових інфікованих за останні кілька тижнів. «В 11 з них швидка передача призвела до значного зростання, яке, якщо його не зупинити, поставить систему охорони здоров’я на межу», – сказав Клюге. Йшлося про Вірменію, Швецію, Україну, Молдову, Північну Македонію, Азербайджан, Казахстан, Албанію, Боснію і Герцеговину, Киргизстан та Косово.

Констатації прем’єра стосовно того, що як пересічні особи, так і керівники підприємств перестали дотримуватися обмежень, мають під собою реальне підґрунтя. Автор цих рядків, хоча звів до мінімуму відвідини аптек і супермаркетів, змушений констатувати: приблизно половина покупців у магазинах дотримується маскового режиму чисто формально, зсуваючи ці маски на підборіддя або закриваючи ними тільки роти. Те саме робить і частина обслуговуючого персоналу, а охоронці та менеджери, які теоретично мають стежити за дотриманням порядку, ігнорують свої обов’язки. Ба більше: раніше, скажімо, в сусідньому АТБ можна було на вході взяти та вдягти одноразові рукавички, тепер на цьому менеджмент економить. У супермаркеті NOVUS раніше на вході стояли кремезні дядьки з відповідними приладами, вимірюючи температуру у клієнтів (майже миттєва операція, але ж важлива). Тепер цього немає, добре, що антисептик і рукавички залишили. У «Сільпо» з якогось дива з’явилося масове нехлюйство касирів, які гидують масками. Що ж казати про різні торгові павільйони і ятки, де маски та рукавички у продавців – велика рідкість. В аптеках справи дещо кращі, мабуть, тому, що там персонал має хоча б елементарні медичні знання. Ну, а на вулицях «соціальна дистанція» перетворилася на щось міфологічне…

І хто за цієї ситуації підтримуватиме порядок і накладатиме штрафи на ті підприємства та їхніх працівників, які порушують норми хай адаптивного, проте все ж карантину? Поліція? Її не видно. Якісь добровільні загони на кшталт Нацкорпусу? Як виявилося, вони здатні тільки зривати виборчі кампанії певних кандидатів. Та й не мають права такі загони вживати силові (у разі потреби) дії та складати протоколи щодо порушень. От і виходить – маємо погрози, за якими не стоїть реальна сила, здатна вгамувати воістину мільйони ідіотів, і реальний авторитет, який спонукає великі маси людей діяти розсудливо. Отож негативні тенденції мають шанси зростати.

Та і як їм не зростати, коли 25 червня предстоятель церкви Московського Патріархату в Україні, митрополит Онуфрій відсвяткував День ангела з усіма можливими порушення карантинного режиму. З цієї нагоди у Києво-Печерській лаврі відбулася Божественна Літургія, яка транслювалася у прямому ефірі на сторінці церкви у Facebook. На відео видно, що на це урочисте богослужіння зібралися десятки, якщо не сотні вірян, усі, як і священнослужителі, без засобів індивідуального захисту – без масок і рукавичок. Ба більше, всі цілували ікони…

Митрополит Онуфрій одягнув маску лише під час тісного спілкування з вірянами та ЗМІ перед літургією. Щоправда, вона у нього – як і у продавців торгових павільйонів і яток – була спущена нижче носа. А ще там був присутній народний депутат Вадим Новинський, якого у мас-медіа нерідко називають голосним спонсором і «куратором» Російської церкви в Україні. Він був в одязі та з відзнаками диякона – але, звісно, без маски. Цікаво, чи склала поліція протокол з цього приводу і чи будуть бодай оштрафовані Онуфрій, Новинський і всі учасники дійства з числа священнослужителів? Щодо цього є серйозні сумніви. Бо ж Українська держава демонстративно не захищає українців від неправильних і непродуманих (це найм’якіші терміни) дій РПЦ в Україні. Ви чули, щоб хтось був покараний за те, що коїлося під час жорсткого карантинного режиму у лаврах і багатьох церквах РПЦ? Я – ні.

І за численні польоти літаків олігархів із сановними пасажирами на борту в умовах «закритого неба» теж не покараний ніхто. Тим часом наземна обслуга цих літаків й аеропортів змушена була порушувати карантин, бо ж спробуй відмовся – матимеш відповідні наслідки, чи не так? А якщо закону немає, то все дозволено, тим більше, з точки зору тих людей, яких роками за допомогою олігархічного телебачення перетворювали на безвідповідальний «лохторат», позбавлений того, що філософ Мераб Мамардашвілі називав «м’язом самостійності». Тож і виходить, що самостійно та відповідально дотримуватися режиму адаптивного карантину значна частина українців не здатна, а сили, спроможні змусити їх робити елементарні речі, відсутні. Що далі? Колапс економіки, пов’язаний із колапсом медичної системи? Чи все ж знайдуться ті, хто спроможний загнати COVID-19 у припустимі межі?

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ

Новини партнерів