Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

І дощ змиває всі сліди мундіалю

19 липня, 2018 - 17:00

Не встиг відгриміти мундіаль, а побудовані до його відкриття стадіони почали сипатися один за іншим. Вистачило кількох хороших злив. 15 липня, якраз у день фінального матчу чемпіонату світу з футболу, жителі Волгограда і журналісти опублікували фотографії насипу в безпосередній близькості від «Волгоград-Арени», який повністю розмило. Не витримало берегоукріплення близько спортивного об'єкта. Зливи також розмили свіжозбудовану насипну дорогу від стадіону до Волги і пішохідну зону з боку річки, що викликало обвалення бруківки. На довершення всіх бід на щойно збудованому стадіоні протік дах, а деякі внутрішні приміщення арени виявилися затоплені і частково зруйновані. Були зруйновані і зливові труби стадіону. На місто в той день випало 70 міліметрів опадів, що більше місячної норми.

Ну, тут принаймні стадіон достояв до кінця заходу. Відзначимо, що «Волгоград-Арену» на 45,6 тис. глядачів будував «Стройтрансгаз» мільярдера Геннадія Тимченка, і обійшовся стадіон в 16,2 млрд (за іншими даними - в 17 млрд.) рублів. А ось у Нижньому Новгороді побудовані до чемпіонату світу об'єкти почали руйнуватися кількома днями раніше, ще 9 липня, разом з дощами, що прийшли туди. Ледь закінчилися ігри на стадіоні «Нижній Новгород», як почала сипатися плитка на навколишніх вулицях. Серед іншого, розмило прохід до стадіону і всю прилеглу дорожню інфраструктуру. Потоки води не тільки розмили ґрунт біля доріг, серйозно пошкодивши автомобільне полотно, але і зруйнували частину пішохідної зони, викладеної бруківкою. На думку мера Нижнього Новгорода Володимира Панова, «це дуже серйозна груба проектна помилка. Підрядник міг би все це передбачити... Були допущені помилки - бездумність з боку підрядника». Як виявилося, зокрема, всі зливи упиралися в бетонні стіни!

Стадіони, побудовані до мундіалю в інших регіонах, поки що не відчувають проблем, але треба враховувати, що там ще справжніх зливових дощів не було. Але ж відомо, наприклад, що будівництво стадіону в Калінінграді йшло настільки важко, що місто могло бути виключене зі списку приймаючих мундіаль. І в тому, що побудована навколо калінінградської арени інфраструктура витримає перший же природний катаклізм, існують серйозні сумніви, так само як і щодо здатності протистояти зливам побудованої просто на березі річки Інсар саранської «Мордовії Арени».

Складається таке враження, що будівельники спортивних об'єктів у Поволжі, та й в інших російських регіонах, були впевнені, що перебувають у місцевості, подібній африканській Сахарі, де ніколи не буває дощів. А можливо, вони російську середню смугу переплутали з Кувейтом, де пройде наступний футбольний чемпіонат світу. Треба думати, у всьому винні всеперемагаюча російська корупція, стислі терміни будівництва і повсякчасний російський тяп-ляп. Як пише волгоградський блогер Ілля Варламов, «так буває, якщо будувати з порушенням технологій, поспішати, красти, не думати». І привів за приклад будови радянського часу, зокрема меморіальний комплекс Мамаєв Курган, що розташовані поруч зі стадіоном, але нітрохи не постраждали від злив. Просто будувати потрібно, враховуючи топографію місцевості, на безпечній відстані від річки, на випадок дощів і повеней, в повній відповідності до проекту і передбачивши необхідні водостоки. Проект же будівництва теж слід готувати ретельно, а не поспіхом на коліні. Зараз же вочевидь будівельники якісь матеріали замінили більш дешевими, а якихось зовсім не поклали, сподіваючись, що пронесе. Але, що характерно, як виконавці робіт все точно розрахували. Побудовані на живу нитку об'єкти простояли рівно стільки, скільки потрібно, і жодного зайвого тижня довше, щоб зайвого не витратити. Ось це справжня майстерність! Саме час Абелівську премію з математики давати цим героям-корупціонерам, справжнім чемпіонам у своїй справі!

У зв'язку зі стадіонами, які попливли після перших же серйозних дощів, постає і більш широке запитання: які результати чемпіонату світу для Росії в суто фінансовому відношенні. За деякими оцінками, на підготовку футбольного чемпіонату світу 2018 року Росія витратила близько 1,2 трильйона рублів, що еквівалентно 13,2 млрд доларів (за середнім обмінним курсом за 2013-2017 роки). Це робить чемпіонат у Росії найдорожчим з усіх світових футбольних чемпіонатів в історії, думаю, що багато в чому завдяки солідній складовій, яку оголили зливові потоки в Поволжі.

Втім, тут є і загальна тенденція: кожен наступний мундіаль в останнє десятиліття обходиться дорожче за попередній, а кувейтський взагалі може поставити абсолютний рекорд завдяки процвітаючій в еміраті корупції і величезним витратам на нові стадіони. Більше половини від зазначеної суми - близько 630 млрд рублів пішло на будівництво та реконструкцію стадіонів і аеропортів. Теоретично вважається, що з часом ці вкладення окупляться, але практично шансів на це мало. Справа в тому, що, на відміну від Москви і Петербурга, більшості регіональних столиць Росії, на зразок того ж Волгограда або Саранська, не потрібні футбольні стадіони такої місткості і якості, які довелося побудувати до чемпіонату світу, і міжнародні аеропорти, розраховані на такий пасажиропотік, який був у період мундіалю. В майбутньому прибуток від їхньої роботи не тільки не буде приносити дохід, здатний «відбити» колосальні витрати на їхнє будівництво, а й, напевно, не покриватиме навіть витрати, пов'язані з їхньою поточною експлуатацією. Тим більше що в багатьох містах футбольні клуби небагаті, грають у другому-третьому дивізіоні і навіть не мають коштів на оренду стадіонів у власників, які задрали ціни в наївній надії, що вдасться швидко отримати назад кошти, витрачені на будівництво.

У результаті, як і у випадку з Олімпіадою в Сочі, за все в кінцевому підсумку заплатить держава, тобто платники податків. Швидше за все, будуть списані кредити, видані на будівництво об'єктів мундіалю, тим більше що отримали їх компанії, афілійовані з близьким оточенням Путіна. Звичайно, туристи, які приїхали на мундіаль, принесли Росії певний дохід. Тільки в Москві він оцінюється в 19 млрд рублів. Але навіть якщо припустити, що всі інші міста мундіалю разом узяті заробили приблизно стільки ж, це все одно буде краплею в морі в порівнянні з витратами на підготовку і проведення чемпіонату.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments