Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Кілька слів про медицину - радянську і пострадянську

21 квітня, 2020 - 19:16
ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ ЛЕСЯ КОКОВСЬКА-РОМАНЧУК

Був собі в росії такий доктор - Микола Семашко. З 1918-го став наркомом охорони здоров'я в країні, яка потім називатиметься радянським союзом. 1918-тий - рік голоду, розрухи, епідемій. Система охорони здоров'я трудящіхся, яку потім назвуть системою Семашка, створювалася саме за цих умов. Створювалася мудро. Метою була загальнодоступність медичної допомоги.

Структура приблизно така: 1. в кожному селі - ФАП - фельдшерсько-акушерський пункт, допомогу надають фельдшер та акушерка. І серед них були дуже добрі знавці своєї справи. 2. в кожному районному центрі - ЦРБ - центральна районна лікарня, де надавалася (і зараз надається) фахова допомога - хірургічна, акушерська, терапевтична. В смт і більших населених пунктах були номерні лікарні. 3. В обласних центрах - обласні лікарні, куди стікалися важкі випадки з області. 4. В столиці та великих містах - науково-дослідні інститути та спеціалізовані клініки для лікування складної патології та рідкісних випадків.

Все це потребувало великої кількості лікарі та середнього медперсоналу - величезної! Найбільшої в світі. Кожному з них треба було платити. Але Микола Семашко, який виріс на грунті земської медицини вважав, що платити треба мінімально, йому приписують слова: "Добрий лікар сам себе прогодує!" Говорив він це чи ні, історія мовчить, але наслідки саме такі: лікарям завжди платили мінімально. В надії на те, що його прогодують хворі. Тобто те, що називають "подякою" чи "хабарем" закладено в самій основі оплати праці фахівців медичної галузі. У лікаря є два варіанти - перебиватися з хліба на воду чи дякувати за "подяку" - в грошовому чи натуральному еквіваленті. В жодній країні світу лікар не є бідним. Тільки в постсовку. Варіант вимагання грошей у хворого я не обговорюю - це до правоохоронців.

Вся ця радянська система з величезною кількістю лікарняних ліжок і фінансуванням на "ліжко-дні" жила досі. Але

ЖОДНА ЕКОНОМІКА СВІТУ НЕ СПРОМОЖНА УТРИМАТИ ЦЮ МЕДИЧНУ СИСТЕМУ, ЖОДНА!

Поки лікар мав на озброєнні стетоскоп і апарат Ріва-Роччі, воно ще якось трималося. Але сучасна медицина вимагає відповідного обладнання. Де взяти грошей? Варіанти - дасть держава або страхова медицина - хворий вкладає, потім отримує. Але це - не до мене, я про інше.

Я про те, що кожна медична реформа, які за роки Незалежності пропонували різні влади, кожна з них - це реформа скорочення і зменшення витрат. "В межах існуючого фінансування". Щойно ви чуєте цю фразу, знайте - будуть скорочення. Кому не подобається - геть з пляжу.

Останні варіанти медичної реформи полягали в закритті отих ЦРЛ, маленьких районних лікарень, на яких тримається й досі хоч якась загальнодоступність медицини в сільській місцевості. Реформа - це закриття і скорочення. Ви цього хотіли, люди? Переобладнати і наповнити сучасною апаратурою всі лікарні неможливо. Закрити і звільнити - вихід. Хто з цього радітиме? Хворий? Лікар? Ні, лише чиновник і держбюджет.

І з 1 квітня все це почалося - йди на мінімалку або звільняйся. Але вдарила епідемія, і тут всі згадали про ті маленькі лікарні в районах, куди й потекли хворі. А там, повірте, є досвідчені лікарі, які можуть допомогти. Якби ще мали чим..

Ліки. Вже понад 20 років і кожного разу пишу, що пацієнтка має купити. Бо в лікарнях вже давно немає ліків. Не виділяє коштів державонька рідна. А у вас винен лікар.. Додам, що список ліків - без мого прізвища і без порад щодо аптеки, це для тих, хто вважає, що ми наживаємося на відсотках. Хоч майже в усьому світі це норма.Фармацевти годують лікарів, так є. У нас - ні. Їм самим мало.

Та зрозумійте ж ви нарешті, люди, лікар вам - не ворог. Він вчився багато-багато років, вчився рятувати, допомагати. І робить це за копійки, які платить (або не платить) держава, і які доплачуєте в якості подяки ви.. Не хочете - не платіть, він звик, він і так працюватиме. Скажете, у вас є досвід? Смішно це слухати, особливо від домогосподарки, яка нічого ніколи не вчилася. Але все знає.. У мене теж є досвід. Про вас, люди. Читайте Софію, там все написано.

Це не наукова стаття і в жодному разі не аналіз реформи.

Це мій внутрішній досвід лікаря і те, що я бачу і знаю зсередини процесу.

Реформа. Хто вам сказав, що лікарям добре і вони проти реформи? Та ми за! Сімейний лікар більше не бігає по викликах, та це ж краса! Швидка не ганяє на кожен пчих і не працює як таксі. І вам краще, правда?

Мета реформи - перетворити медицину з галузі, яка потребує величезного державного фінансування, у галузь, що приносить прибуток. Завалити державну медицину, щоб процвітала приватна. Це все, що ви маєте зрозуміти. Бо саме цьому ви дурістю своєю сприяєте.

А епідемія послана нам, щоб зрозуміли, оцінили і навчилися.

Новини партнерів