Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Корона і данайці

5 квітня, 2021 - 13:24

Навряд чи варто пояснювати значення першого слова в заголовку, тим не менше – під  такою назвою коронавірус фігурує  в низці мас-медіа європейських країн. А сісти за клавіатуру комп’ютера змусила інформація про прогресуючий марш цієї хвороби по Україні. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 3 квітня цього року у нас зафіксовано 20341 підтверджений її новий випадок (новий антирекорд), а напередодні, 2 квітня, була рекордна кількість летальних – 433. Щодо перебігу заходів з вакцинації, то минулої п’ятниці наводилися такі дані – від початку кампанії щеплено 267 833 особи, завершили вакцинацію (отримали 2 дози) – 2 особи. Тобто у співвідношенні до кількості населення в 43 млн  536 тис. (за даними сайту woldometers.info/coronavirus/) кількість тих, хто отримав першу дозу вакцини, становить усього 0,6%. В той час, коли найнижчий показник серед абсолютної більшості країн Європи перевищує 6% (сайт statista.com, за станом на 30 березня). А у Великій Британії перевищує 50%. Схожа картина в Ізраїлі. І саме в цих країнах спостерігається різке падіння як захворюваності, так  і летальності. Хоча в низці країн поки подібна тенденція не є чіткою і стійкою. А в сусідній Польщі (більше 16% вакцинації) ситуація дуже нагадує нашу. І постає питання, кому від кого «заноситься» коронавірус?

У «Дні» (№53-54 за 26-27 березня цього року) в матеріалі Інни Лиховид «Вакцинна пауза» вже розглядалася небезпечна невизначеність з подальшими закупівлями антиковідних вакцин Україною. За таких умов достатньо легко піддатися спокусі пристати на пропозиції Росії про постачання її «Спутника V». Звісно, якщо вірити нашим профільним керівникам, про це поки не йдеться. Поки. Але, якщо вона пройде сертифікацію у відповідних органах Європейського Союзу, ситуація може змінитися. Поки ж у Словаччині, наприклад, спроба застосувати «Спутник V» призвела до відставки прем’єр-міністра. В Угорщині, де керівництво прихильне до В.В.П., її, за інформацією мас-медіа, «колють», загалом досягнувши показника у понад 28% вакцинації (за даними того ж сайту statista.com). В основному мова йде про первинну фазу. Щоправда, там поки показники захворюваності, сягнувши рекордних і значних у співвідношенні до кількості населення величин, лише з кінця березня почали трохи зменшуватися, а летальність станом на 31 березня сягнула також рекордної позначки 302 особи (сайт woldometers. info/coronavirus/), що є дуже високим показником для країни з населенням трохи більшим за 9 млн 640 тис. чол.

Але головне, що навряд чи хто може точно сказати, який набір властивостей може мати «Спутник V». Запрограмований при розробці, чи на виході, чи при застосуванні. Щоправда, його автори можуть це знати. В якому об’ємі, це інше питання. Те, що РФ не відмовилася від застосування хімічної зброї, у світі, принаймні його цивілізованій частині, вже впевнилися – приклади Скрипалів і Навального перед очима. Із свого боку, автор як колишній офіцер хімвійськ мусить сказати – нервово-паралітичні композиції, а «Новачок», за висновками закордонних експертів, є похідним від речовини цього класу зарину, є жахливою смертоносною річчю. Думаю, що врятуватися Скрипалям і Навальному вдалося тільки тому, що дуже важко розрахувати кількість і спосіб застосування, щоб убезпечити тих, хто буде це робити, а ще те, що отруєні досить швидко потрапили до дуже кваліфікованих і відповідальних лікарів.

Звідси логічно постає питання – чи відмовилась РФ від бактеріологічної зброї? Висновок напрошується очевидний. Відтак є підстави остерігатися вірусно-антивірусних засобів, які мають походження з цієї країни. Чому? Адже там його активно застосовують. Але хто може бути впевненим точно, чи лише для боротьби з «короною» його розробили? До речі, з початку розповсюдження цієї пошесті саме певні аналітики походженням з РФ почали просувати ідею, що коронавірус «запустили» зі США. Зокрема, автор мав нагоду подивитися тоді в You Tube велике інтерв’ю відомого пана І., в якому він проводив таку думку. Його аргументи: штаб-квартира однієї з провідних компаній-розробників нинішніх вакцин розташована в Сполучених Штатах, і ця компанія заявила, що вакцина буде в певний час. Звідки вони могли знати терміни, якщо не були причетні до розповсюдження «корони», патетично запитував він. Зважаючи на те, що для розробки, випробувань, реєстрації і виробництва таких вакцин потрібен тривалий період. Факт – РФ запропонувала «Спутник V» практично одночасно з вакцинами, розробленими в США і певних країнах Європи. То ж звідки вони могли знати? Звісно, питання риторичне. Але чи випадково кампанія проти вакцин з західних країн почалася майже відразу після перших зафіксованих спалахів коронавірусу?

Автор не хотів би, щоб його зарахували до тих, кого вважають прихильниками «конспірологічних» теорій походження «корони». Але те, що авторитарні режими намагатимуться використати вельми складну ситуацію, що склалася у світі внаслідок цієї пандемії, є дуже ймовірним варіантом. Як і мафіозні угрупування. До речі, у моєму матеріалі «Мафіозний Інтернаціонал», опублікованому у «Дні» 22 вересня минулого року, вказувалося, що журналісти CNN провели масштабне дослідження, як мафія використовує ситуацію з коронавірусом. Отже, з великою часткою вірогідності можна припустити, що ситуація з поставками антиковідних вакцин до України обумовлена тим, що певні зацікавлені групи довго домовлялися, через кого будуть «освоюватися» мільярдні бюджетні суми, виділені на їх придбання.

До речі, вже зовсім недавно, а саме 31 березня, Інна Лиховид у «Дні» в матеріалі «Коаліція проти ковіду» абсолютно справедливо наголошувала на життєвій необхідності в співпраці з країнами Європейського Союзу щодо боротьби з «короною», а також  впровадження дієвих фахових і незалежних структур громадського здоров’я в Україні.

Повертаючись до «Спутника», висловлю думку, яку вочевидь багато хто сприйме і назве фантастичною. Я у цьому разі висловлюю власну версію. Повторюю – версію, а не твердження. Але її ймовірність вважаю достатньо високою. І подібних тверджень ніде не зустрічав.  Йдеться, як вже зазначалося, що «Спутник» може мати запрограмовані властивості. Які?  Впливати на мозок людини, блокуючи в ньому аналітичні і критичні центри. Це може бути розраховано на близький ефект, можливо, на генетичне накопичення в поколіннях. Очікуваний результат – легке сприйняття навіюваних ззовні цілеспрямованих наративів, простіше кажучи, уявлень, думок. Передбачаю, що «тролі» піднімуть ґвалт. Нехай. Але вже зараз ми бачимо, як часто і як легко великі групи людей вірять примітивній пропаганді. В авторитарних, диктаторських країнах, на жаль, в Україні теж, ми бачимо безсоромні маніпуляції інформацією, смислами, поняттями. Частина наших журналістів, у тому числі з іменем і вельми популярних, беруть в цьому участь. Мета проста – забезпечення влади вузьких груп, а відтак володіння ними ресурсами: природними, матеріальними, фінансовими etc. З відкиданням на межу виживання значної частини власних співгромадян.

У романі Станіслава Лема «Повернення з зірок» описана ситуація, коли людям ніби з благою метою позбавлення агресивності роблять спеціальні щеплення, так звану бетризацію. В результаті вони стають неактивними, безвольними, беззахисними перед нападами, в них пропадає жага до пізнання нового, дослідження далеких світів. Але мають життя тихе, сите, позбавлене справжньої боротьби і пригод (їх імітують на спеціальних атракціонах).

Навряд чи хто заперечить, що для верхівки РФ життя і сподівання більшості своїх підданих не дуже важать. Тому «Спутник» для них саме добре. З перспективою, яку я окреслив. Нам, українцям, таке потрібне? Точно ні! Не дарма і дуже давно сказано – «Бійтеся данайців, що дари приносять!»

Новини партнерів