Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Коронавірус: тест на готовність

Нова епідемія атипової пневмонії, що прийшла з Китаю, вже призвела до падіння як цін на нафту, так і біржових індексів
7 лютого, 2020 - 11:33
5 лютого 2020 року. Епідемія коронавірусу 2019 nCoV у Китаї забрала життя вже 492 осіб. Такі дані оприлюднили китайські органи охорони здоров’я. Як запевняють чиновники, за добу померло 65 осіб. Усі нові смертельні випадки зафіксовані в провінції Хубей, яка найбільше потерпає від хвороби. Згідно з актуалізованою статистикою, в КНР збільшилася й кількість підтверджених випадків захворювання, сягнувши 24 324 людей. Це число на 3887 перевищує показник, зафіксований напередодні. За межами Китаю виявлено вже 230 підтверджених випадків інфікування коронавірусом у більш ніж 20 країнах, із них 12 — у Німеччині, передає агенція новин dpa. Щодо смертності серед інфікованих за межами Китаю, досі зафіксовано два летальних випадки внаслідок спричинених інфекцією ускладнень — по одному на Філіппінах і в Гонконгу. 10 підтверджених випадків виявлено на круїзному лайнері в Японії / Фото Рейтер

Невдовзі світ може опинитися на межі нової економічної кризи глобального масштабу. Страх перед епідемією смертоносного коронавірусу (2019-нКоВ) призвів до різкого падіння ділової активності, особливо у сфері туризму і транспорту. Найбільш значущим буде гальмування зростання економіки Китаю, при тому що пік епідемії ще далеко не подолано. З’явилися версії, що коронавірус має штучне походження і став наслідком неумисного витоку з китайського центру розробки бактеріологічної зброї, що розташований саме в Ухані, звідки почалася епідемія. Коронавірус, дійсно, зазнав низки складних мутацій, які рідко відбуваються в природних умовах. Однак проти того, що коронавірус — це бойовий вірус, свідчить як його низька летальність — лише 2,1%, так і поведінка китайської влади.

Порівняємо обставини появи коронавірусу в Китаї з випадком добре документованого витоку суперечок сибірської виразки з радянського центру розробки бактеріологічної зброї Свердловськ-19. Там з 96 або трохи більше 100 хворих померло майже 100 осіб. Удалося врятувати лише 17 хворих. Летальність, в усякому разі, становила понад 80%, отже, йшлося про справжню бактеріологічну зброю. Трагедія сталася 30 березня. Тоді на підземному заводі з виробництва сухої форми (спори) сибірської виразки, що впливає на людину в другій половині дня, було тимчасово видалено фільтр, що засмітився. Через непорозуміння наступна робоча зміна не поставила новий фільтр, а продовжувала працювати в ніч на 31 березня вже без фільтра. Через декілька годин відсутність фільтра помітили, після чого було поставлено новий фільтр. Вже 2 квітня всіх співробітників Свердловська-19 перевели на казармений режим, а 3—4 квітня провели масову диспансеризацію і вакцинацію. Адже паралельно з розробкою бойових смертоносних вірусів і бактерій розробляють і вакцини проти них, аби уберегти свої війська і населення. І вже 4 квітня з Москви приїхали лікарі для боротьби з епідемією, хоча місцеві лікарі в Свердловську про неї ще нічого не знали.

У Китаї ж все було зовсім не так, як у Свердловську 1979 року. За останніми даними, першого пацієнта з атиповою пневмонією було виявлено в Китаї ще 1 грудня. Якщо прийняти версію неумисного витоку, з урахуванням двотижневого інкубаційного періоду, вона мала статися в середині грудня, причому влада дізналася би про неї максимум протягом доби. Оскільки епідемія загрожувала насамперед Китаю, китайський уряд запровадив би карантинні заходи і намагався б ізолювати Ухань вже в другій половині грудня, тим паче що коронавірус має надзвичайно високу швидкість поширення. Насправді, китайська влада тягнула з серйозними карантинними заходами до кінця грудня, сподіваючись на китайський «авось». І досі у них немає вакцини від коронавіруса, яка обов’язково мала бути, якби це був витік біологічної зброї.

Лише 31 грудня 2019 року спалах коронавіруса було підтверджено офіційно, а її джерелом назвали ринок в Ухані, де продавали морепродукти і диких тварин. Відтоді влада Китаю закрила на дуже жорсткий карантин провінцію Хубей з 60-мільйонним населенням (Ухань — столиця цієї провінції), а також приморські міста провінції Чжецзян Веньчжоу, Лішуй і Тайчжоу з майже 20-мільйонним населенням. До речі, провінція Хубей не межує з провінцією Чжецзян, і не дуже зрозуміло, чому в останній виник настільки ж високий рівень інфікування коронавірусом. Але поки що карантинні заходи в Китаї не дають помітного ефекту. На ранок 6 лютого в Китаї було зафіксовано 563 смерті, ще по одному смертному випадку зафіксовано в Гонконзі і на Філіппінах. Загалом у світі інфіковано вже понад 28,5 тисяч людей, в переважній більшості — в Китаї. Далі ідуть Таїланд — 25 інфікованих, Сінгапур — 24 і Японія — 22. Загалом коронавірус за межами Китаю виявлено вже у 27 країнах, так само як і в усіх провінціях і округах Китаю. Одужали після нього поки що 1153 людини.

Країни Євросоюзу визнали правильною офіційну китайську версію про те, що в своєму нинішньому вигляді коронавірус з’явився в результаті споживання китайцями диких тварин, і вимагають від Китаю приведення до європейських стандартів норм фітосанітарного контролю дикої фауни і флори, що вимагатиме його значного посилення. Але здатність китайських властей вжити таких заходів викликає сумніви, особливо, враховуючи популярність диких тварин у китайській кулінарії.

Росія ще далеко не в центрі епідемії коронавіруса — лише двоє хворих. Проте реакція російських властей на епідемію насторожує. Прем’єр-міністр Михайло Мішустін вже пригрозив негайно депортувати тих іноземців, у кого буде виявлено коронавірус. Ця заява свідчить про некомпетентність високопосадовця. Припустимо, захворіє хто-небудь із понад 2 млн китайців, що проживають на російському Далекому Сході. І хто погодиться конвоювати його до кордону, якщо взяти до уваги, що костюмів бактеріологічного захисту в Росії небагато, а якість їх не найкраща? І навряд чи на практиці депортуватимуть інфікованих і хворих поодинці, а намагатимуться приєднати до інших, неінфікованих депортованих. Пригадаємо, що перший хворий у Росії китаєць декілька днів без жодного карантину пересувався Челябінськом. Насправді, будь-якого хворого або інфікованого іноземця треба лікувати. В разі, якщо хворий іноземець помре, депортувати його буде неможливо. Ну, а якщо він видужає, депортувати його тим більше не буде сенсу. Адже той, хто видужав, отримує імунітет і жодної небезпеки не становитиме.

Дуже характерно, що 144 евакуйованих із Китаю до Росії у зв’язку з епідемією (серед них, окрім росіян, 10 громадян Білорусії, троє громадян Казахстану, а також по одному громадянинові Вірменії та України) в карантин помістили до... Тюменської області, хоча спочатку обіцяли в Підмосков’я. Буцімто в Тюменській області медицина найбільш розвинута і найбільш пристосована для боротьби з епідемічними захворюваннями. Правда, про те, що у них найкраща в Росії медицина, тюменці дізналися лише з повідомлень про те, що до них в область доправили евакуйованих з Китаю. І розмістили їх у тюменському санаторії «Містобудівник», який взагалі не пристосований для належної ізоляції інфекційних хворих і носіїв інфекцій. Тюменці вже дають у соцмережах похмурі прогнози щодо коронавіруса (недаремно китайська влада ввела абсолютну цензуру в соцмережах щодо дискусій на цю тему). «Це ось ці костюми з одноразових пелюшок, що майорять на вітру, — хімзахист?» — запитують вони з приводу захисних костюмів, у яких зустрічали прибулих співробітники санітарно-карантинного пункту.

Місцеві мешканці також влучно помітили, що їх регіон було обрано для карантину лише через свою віддаленість від Москви, де медицина все ж трохи краща за тюменську. У зв’язку з цим лунає галас народної душі: «Забирайте цю заразу до Москви!!! Не має чого в Тюмені їм робити!!!» Як зазначив користувач одного з тюменських телеграм-каналів, «згідно з виявленими нормами права, поміщати в санаторії не можна, возити в автобусах теж не можна. Спецмашин немає, стільки палат інфекційних відділень немає. Галузь просто зруйнована. При першій серйозній епідемії в Росії вимремо, як мухи від дихлофосу...» І боюся, що в цій думці чимало правди. Якщо в Росії і в Україні вибухне серйозна епідемія, швидко впоратися з нею, враховуючи стан медичного обслуговування в обох країнах, буде дуже важко. Дай Боже, аби минулося!

Газета: 
Новини партнерів