Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

На море в Чорногорію чи Албанію?

27 серпня, 2021 - 11:42

Щойно закінчилася наша подорож до Албанії й Чорногорії, і оскільки чимало людей цікавилися враженнями про морський відпочинок у цих країнах, я спробую коротко підсумувати наш досвід.

Нашою головною точкою на морському узбережжі, де ми провели найбільше днів, був Ксаміл в Албанії. Ми «купилися» на розповіді про тамтешню смарагдову воду, що вкупі з білим піском на пляжах створює «мальдівський» ефект. Це виявилося правдою: море там справді неймовірне, спуск у воду пологий, у закритих бухтах хвиль майже немає. Для нас це було важливо, оскільки ми відпочивали з маленькою дитиною.

Але значним мінусом є кількість людей – у серпні пляжі там переповнені, а на нечисленних вулицях постійні автомобільні корки. До речі, це найбільш «український» з відвіданих нами курортів – часом взагалі складалося враження, що ми в Україні, бо скрізь українська мова і наші автомобільні номери на вулицях. Не знаю, це плюс чи мінус – вирішуйте самі.

Ще однією – можливо, найбільшою – проблемою Албанії є повсюдний хаос. Таке враження, ніби гроші з’явилися, інвестиції прийшли, а суспільство до нового рівня розвитку ще не дозріло. Тому будуються розкішні вілли, але до них ведуть брудні ґрунтові дороги,  а узбіччя всипані сміттям, по якому гуляють кози й вівці. Виглядає це екзотично, але не конче привабливо саме для відпочинку. Тротуарів у Ксамілі майже немає, рухатися треба в потоці машин і скутерів. Словом, вас не покидатиме враження певної дикуватості цього відпочинку, хоча, повторюся, самі пляжі чисті, а море пречудове.

Головною перевагою Албанії є її дешевизна. Мова не лише про оренду апартаментів, бо якщо ви захочете взяти собі не комірку, а простору, сучасну й обладнану кімнату з гарним виглядом, то це буде цілком «чорногорська» ціна (ми і в Албанії, і в Чорногорії платили в середньому 55 євро за добу). Дешево тут насамперед у ресторанах – ціни на страви з морепродуктами такі, що не «кусаються», і відповідають рівню середніх ужгородських закладів харчування (піца – 100 гривень, паста з морепродуктами – 150, різотто з морепродуктами й крабом – 200). Крім цього, майже ніде ви не платите за парковку авто, а набір лежаків з парасолькою десь на третину дешевший, ніж у Чорногорії (7-10 євро).

Головним мінусом, який засмутив особисто мене, було те, що на албанському узбережжі замало самої Албанії. Дуже важко знайти традиційну албанську кухню, а не просто морепродукти чи м’ясо на грилі, бракує пропозицій культурного, інтелектуального туризму. Албанські приморські міста архітектурно ніякі, якоїсь цікавої історичної спадщини там теж обмаль – за цим доведеться їхати у справді цікаві й варті відвідин Ґірокастру чи Берат.

Коли після Албанії ми заїхали в Чорногорію, то мали відчуття, що повернулися в Європу. Скрізь чисто, впорядковано, красиво й затишно. Так, трішки дорожче, але кожен куточок милує око, море чисте, а на пляжах значно менше людей. До того ж на узбережжі купа прекрасних міст з цікавими пам’ятками, музеями й атракціями на кожен смак. Особливо тішить наявність тротуарів і можливість нормально прогулятися до моря – але цю втіху розуміють лише ті люди, які приїхали з Албанії.

Словом, якщо ви хочете просто максимально комфортно відпочити й натішитися красою, то вам у Чорногорію. Якщо хочете більше мандрувати, ніж відпочивати, відкривати щось нове, але не конче привабливе, то вам в Албанію. Додам також, що албанці дуже стараються догодити туристу, у всьому допомагають і через це сервіс у них на високому рівні й приємний, натомість у Чорногорії до туриста більш прохолодне і «корисливе» ставлення. Можна також ці країни поєднати, але я б радив починати мандрівку з Албанії, щоб ваша подорож розвивалася від гіршого до кращого, а не навпаки. Приємного відпочинку!

Новини партнерів