У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

ПАРЕ і провокатори

У путінських інформаційних військах загострилася внутрішньовидова конкуренція
11 жовтня, 2018 - 19:40
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Минулими вихідними на Першому каналі дебютувала програма Петра Толстого під назвою «Толстой. Воскресение». Судячи з дебюту, керівникові Першого каналу, Костянтину Ернсту набридло відсиджуватися в тіні телеканала «Россия-1» і він вирішив скласти йому конкуренцію за право називатися найоскаженілішим розпалювачем ненависті і підбурювачем війни.

Не встиг Толстой увійти до студії, як одразу ж повідомив, що «Україну поспіхом зліпили», «українська мова — штучна», а «за розмову російською мовою там ув’язнюють». Програма «Толстой. Воскресение» явно намагається конкурувати одночасно з «Вестями недели» Кисельова і з «Воскресным вечером» Соловйова, оскільки в цій програмі перемежовуються монологи ведучого, як у Кисельова, і ток-шоу, як у Соловйова. Навіть набір «експертів» повністю збігається з тими, яких запрошує Соловйов.

Ж. у Толстого кричав про Україну так само і точнісінько те ж саме, що й у Соловйова: «Це гірше, ніж фашистська Німеччина! Попри всі звірства німецьких фашистів, Німеччина — це європейська країна! Вони позакривали всі російські школи!!». Цієї миті українська журналістка Яніна Соколовська тихо сказала: «У мене донька навчається в російській школі». На що Ж. заволав, аби українська журналістка «заткнулася» і «мовчки слухала». Після чого продовжував кричати про необхідність «жорстких заходів», «військових дій» і вимагав від когось «відкрити вогонь».

Потім слово взяв Карен Шахназаров, і обстановка у студії почала геть нагадувати соловйовську. «Задум Америки — в Україні створити манкуртів без історії, без мови, без віри», — оскільки режисер Шахназаров виголошував цей текст вже кілька десятків разів з точнісінько таким же виразом втомленої мудрості, було видно, що він почувається наче на знімальному майданчику і сам собі командує: «Дубль 100-й. Мотор!».

Петро Толстой чесно намагався конкурувати з Кисельовим і Соловйовим, але виходило погано, оскільки весь час залишалося відчуття вторинності. Можливо, Толстой це розумів і тому, вирішивши перевершити конкурентів, перейшов на прямі образи на адресу українського народу: «Україна — це недодержава. Народ як повія. Народ як бомж. Вони — росіяни. Вам заплатили, вони тепер українці. Партизани на чолі з божевільним Порошенком. Україна як партизанський загін». Треба сказати, що якоюсь мірою тут Толстому справді вдалося переплюнути конкурентів з «Росії-1», оскільки тамтешні штрейхери, коли ллють помиї на Україну, завжди наголошують, що ці помиї не на народ, а на владу. Повертаючись до назви програми «Толстой. Воскресение», вважаю, що Костянтину Ернсту був би сенс клонувати такі програми. Нескладно в Росії знайти людину з прізвищем Достоєвський і зробити програму про російських політиків під назвою: «Достоєвський. Ідіот». Ряд такої аналітики є сенс продовжувати до нескінченності. Програми з аналізу російської економіки: «Купрін. Яма» і «Горький. На дні». Якщо добре пошукати, то можна знайти і ведучого для програми про майбутнє путінської імперії під назвою: «Герберт Веллс. Росія в імлі».

Та все ж Першому каналу поки що далеко до «Росії-1». Немає у Костянтина Ернста методів проти Попова і Скабєєвої. Ця мила пара сьогодні вийшла, мабуть, на провідні позиції в інформаційній війні проти всього світу і передусім проти власного народу.

Нещодавно у програмі «60 минут» Попов і Скабєєва вивісили карту поділу України, і «політолог» Сергій Марков повідомив, що «Угорщина повторить кримський сценарій у Закарпатті, ввівши туди війська і організувавши «референдум». Потім «політолог» Володимир Корнілов заявив, що «Росія не може втрутитися в українські вибори, оскільки в Україні ніяких виборів не проводять». На що ведучий Євген Попов дуже зраділо запропонував: «Так просто поставимо тоді когось!» Ця ідея надихнула Ольгу Скабєєву, і вона поділилася сокровенним: «А ми давно пропонуємо вступити Україні до складу Росії, проведемо референдум».

Ольга Скабєєва — головна ударна сила в цьому дуеті. Саме вона досить часто і створює ті сюжети, які потім сама ж і обговорює за участю всієї студії у програмі «60 минут». Саме так було у вечірньому випуску програми від 9.10.2018. Скабєєва приїхала до Страсбурга на засідання сесії Парламентської асамблеї Ради Європи і почала буквально по п’ятах переслідувати членів делегації України. Скабєєва бігала за кожним українським депутатом, тицяла їм в обличчя мікрофон, загороджувала дорогу, заважаючи пройти. Усі представники української делегації відповідали їй, що вони не дають інтерв’ю російським телеканалам. Але це працівницю ВДТРК зовсім не хвилювало, оскільки їй була потрібна лише провокація і картинка, на якій цю провокацію збережено, а слова представників України її абсолютно не цікавили. Це вона переконливо продемонструвала, коли Мустафа Джемілєв погодився відповісти на її запитання і почав щось говорити. Скабєєва одразу ж, буквально на першій фразі, перервала інтерв’ю і заявила, дивлячись прямо в обличчя людині, в якої щойно просила інтерв’ю: «У рамках свободи слова ми слухаємо всі ці дурниці». Сподіватимемося, що таке хамство Скабєєвої буде для відомого правозахисника і дисидента уроком і надалі Мустафа Джемілєв не бруднитиметься і не вступатиме в розмову з провокаторами з російських телеканалів, дотримуючись необхідної гігієни.

Саме так вчинила решта членів української делегації, а депутат Олексій Гончаренко, щойно до нього підскочила Скабєєва, демонстративно надягнув зелені рукавички костюма хімічного захисту. Оскільки Скабєєва не вгамовувалася і продовжувала брехати про Україну, стоячи на фоні української делегації, українські депутати почали співати Гімн України.

Усю цю провокацію Скабєєва влаштувала заради картинки. Картинка вийшла не дуже, тому довелося брехати у прямому ефірі. «Українські депутати стрибали, наче мавпи!» — брехав Євген Попов, коментуючи сюжет, в якому українські депутати абсолютно спокійно стоять і, посміхаючись, дивляться, як біснується в ефірі Скабєєва. Жодного «стрибка» когось із депутатів камера «Росії-1» зафіксувати не змогла. «Вони співають Гімн України!» — обурювався Попов. Тут українцям крити нічим. Що було, те було. Співали гімн своєї країни. «Кидали зіги!» — надривається Попов. І раз по раз у студії прокручують момент, коли один із депутатів України протягує у бік Скабєєвої руку, показуючи їй три пальці. Що означає цей жест, я не в курсі, але до нацистського вітання він явно не має жодного стосунку.

Український політолог Вадим Трюхан спробував пояснити Попову, що те, що вони зі Скабєєвою роблять, журналістикою не є. На що Попов почав кричати буквально як різаний: «Не вам оцінювати діяльність журналістів! Не вам учити нас журналістики!» Слід визнати, що, по суті, Попов має рацію: вчити його і Скабєєву журналістики абсолютно марно, оскільки вони віддані абсолютно іншій професії, суть якої — організація провокацій,  розпалювання ненависті і війни.

Саме це вони продемонстрували, надавши слово «політологу-міжнароднику» Миколі Платошкіну, який одразу закричав, що «цю тварюку (тобто Україну) «треба розчавити» і «що швидше ми розчавимо цю тварюку, що швидше повалимо цей нацистський режим, то краще».

У самому кінці передачі слово на хвилинку надали Леоніду Гозману, який за цю хвилину встиг запитати Попова і Скабєєву, чому вони весь час говорять про Україну і Америку, коли в самій Росії у столиці Інгушетії на площі вже яку добу стоять люди і протестують проти змови за їхніми спинами Кадирова і Євкурова щодо зміни кордонів республік. Договорити йому, звісно, не дали.

Логіка внутрішньовидової боротьби вимагає від співробітників різних каналів ненависті весь час підвищувати градус, вигадувати дедалі нові провокації для розпалювання. При цьому дедалі відчутнішим стає розрив між тим, що відбувається в телевізорі, і тим, що цікавить більшість населення Росії. Схоже, що час, коли країною можна було керувати за допомогою телевізора, минає. А інших інструментів Кремль не має.

 

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments