…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Про патерни насильницької поведінки

На правах людини, яка аналізує статистику тероризму та конфліктів останні десять років
23 липня, 2020 - 12:12
ФОТО REUTERS

Кожне суспільство, в залежності від притаманних йому соціокультурних практик, продукує свої, цілком унікальні типи розподілів насильства. Більше того, навіть кожна спільнота, в залежності від своєї будови і функціонального устрою, продукує лише певні типи насильницьких практик і майже не здатна продукувати інші. Те саме зазвичай стосується і управлінських систем, тобто держав. Інакше кажучи, характерні типи насильства, їхні розподіли в часі і просторі та типова для них інструменталізація може слугувати таким собі відбитком, що за ним можна ідентифікувати спільноту, суспільство чи державу, яка це насильство згенерувала. Це також стосується і політичного насильства, що його ми зазвичай визначаємо як тероризм. Зокрема, тому я переважно обережно ставлюся до невибіркового застосування терміну «міжнародний тероризм»: занадто великою є небезпека хибного визначення цілі, та спокуса знехтувати різницею між терористами і соціальними рухами, та записати в терористи всіх, хто комусь не подобається. З тієї ж причини я скептично дивлюся на намагання росіян перекласти свої злочини на інших — занадто вже в них характерний патерн, щоб його можна було приховати з їхніми поточними інтелектуальними здібностями.

Так ось: той патерн насильницької поведінки, що ми його зараз бачимо у виконанні наших раптових «терористів», не був досі притаманним ані нашому суспільству загалом, ані жодній нашій спільноті зокрема. Аж до того моменту, допоки у нас не почали діяти ворожі диверсійні мережі. А потім до них приєдналися ще більш ворожі вітчизняні сценаристи розважальних шоу. Якщо ви розумієте, про що я...

Юрій КОСТЮЧЕНКО, науковець, фахівець з теорії ризиків і прикладних питань безпеки

Газета: 
Новини партнерів