Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

Росія і коронавірус: рятуйся хто і як може

8 квітня, 2020 - 13:50

У період пандемії коронавірусу за межами Росії до цього часу залишаються 25-30 тис. російських громадян, які прагнуть повернутися додому. Єдиний спосіб зробити це в умовах жорсткого карантину і припинення авіаційного та залізничного сполучення Росії з тими країнами, в яких застрягли росіяни, - це організувати спеціальні авіарейси для їх вивезення, що може зробити тільки уряд Росії. Однак цей уряд порадував своїх громадян, які перебувають за кордоном, у ніч на 4 квітня оголошенням про те, що їхня евакуація в Росію призупиняється з метою максимального захисту здоров'я громадян Росії і обмеження нової хвилі завезених випадків захворювання. Ініціатором цього рішення стала віце-прем'єр Тетяна Голікова, яку підтримав Росспоживнагляд, тоді як Мінтранс і Росавіція нібито виступали проти. Але ж іще зовсім недавно Володимир Путін та інші представники російської влади заявляли з високих трибун, що одним із найважливіших пріоритетів для них є захист прав російських громадян і співвітчизників, які перебувають за кордоном. Природно, обурилися не тільки самі кинуті напризволяще росіяни по всьому світу, але і їхні родичі та друзі. Все це миттєво знайшло відгук у соціальних мережах і в зарубіжних ЗМІ. Резонанс вийшов дуже нехороший, особливо для російського президента, і вже 5 квітня головного винуватця ухваленого непопулярного рішення Голікову відправили на пояснення з громадськістю. І вона негайно придумала відмазку. Мовляв, влада вирішила взяти тайм-аут на дві доби, щоб сформувати вивізні борти і списки тих, хто повинен повернутися в країну; тимчасове припинення вивезення потрібно «для чіткого розуміння, хто, в якій кількості і куди прилетить». І пафосно завершила свій виступ: «Ми нікого не кидаємо, ми зробимо цивілізований графік прильоту на територію Російської Федерації з однією лише метою - забезпечити здоров'я тих, хто тут сьогодні живе і дотримується всіх тих нових правил, які введені й указом президента і головними санітарними лікарями на території відповідних регіонів країни».

Тепер уявімо собі становище росіян, які залишаються за кордоном і прагнуть повернутися. Майже всі вони приїхали в закордонні країни як туристи або з діловими цілями на короткий термін, що не перевищує місяця, але не змогли вчасно вирушити у зворотний шлях через пандемію і пов'язане з нею припинення транспортного сполучення. У більшості з них давно скінчилися медичні страховки, а у багатьох навіть і гроші, які були з собою. Через карантин їх виселили з готелів та орендованих квартир, і для дуже багатьох щоденна проблема - знайти їжу та нічліг. Аргументи ж, висунуті Голіковою, викликають сміх. По-перше, переважна більшість туристів, що опинилися за кордоном, це жителі Москви, Московської області та Петербурга. На кожен із інших регіонів припаде, ймовірно, по декілька десятків «поверненців», що ніяк не зможе якось істотно погіршити епідеміологічну ситуацію в тому чи іншому регіоні. Тим більше, що на карантин їх усіх можна помістити в Москві, де повно спорожнілих через відсутність туристів готелів. Але, можливо, якраз напливу «поверненців» у столицю уряд боїться найбільше: як би не заразили ненароком когось із високопоставлених осіб. Що ж до необхідності складання списків тих, хто повертається, і збору інформації про те, хто, звідки і куди полетить, то це річ, безумовно, потрібна. Тільки для цього зовсім не потрібно припиняти евакуацію. Все одно Росавіація вивозить не більше 500 осіб на добу. І квоти на аркушах очікування вже заповнені на тижні вперед. Тому всі питання щодо того, хто саме хоче полетіти і куди, так само як і оновлення списків, цілком можна розв’язати в робочому порядку, поки будуть вивозити тих, хто вже твердо вирішив летіти в Росію. І, попри пафосні слова віце-прем'єра Голікової, у мене немає жодної впевненості в тому, що всі охочі повернутися додому росіяни опиняться в Росії вже через місяць-два. Навіть якщо регулярно вивозити їх літаками по 500 осіб на добу, на евакуацію 25 тис. людей знадобиться щонайменше 50 діб. Однак через неузгодженість у роботі різних відомств борти часто вже не прибувають зовсім або відлітають напівпорожніми. Тому, якщо в найближчі два місяці не відновиться регулярне авіасполучення Росії з іншими країнами, евакуація може розтягнутися і на півроку, і не факт, що всі росіяни до неї доживуть.

У Росії мало хто сумнівається, що в боротьбі з епідемією російська влада керуватиметься принципом: «Порятунок інфікованих і всіх інших - це їхня власна справа. Заважати ми їм особливо не будемо, але й допомагати не станемо». У більшості країн світу захисні маски роздають безкоштовно, як і засоби дезінфекції. У Росії людям пропонують або шити маски самим, або купувати їх в Інтернеті втридорога. Уряд у цей процес не втручається і додаткових замовлень на маски і засоби дезінфекції не розміщає. У багатьох країнах світу засуджених за малозначні злочини звільняють із в'язниць і СІЗО у спробі зменшити розмах епідемії, а решту ув'язнених безкоштовно забезпечують масками та іншими засобами гігієни. У Москві ФСВП пропонує ув'язненим СІЗО за свої гроші купувати маски і все інше, необхідне для боротьби з коронавірусом. Країни Євросоюзу виділили на боротьбу з епідемією і на компенсацію її наслідків для населення до третини сукупного ВВП. США, з урахуванням витрат штатів, - приблизно стільки ж. Росія поки обмежилася надскромними, за різними оцінками, від 1,2 до 2% ВВП (чи треба пояснювати, що ВВП Росії і ВВП Євросоюзу і США - це дві дуже великі різниці!). І уряд навіть знайшов такій скупості раціональне пояснення. При наявності резервів у 550 млрд доларів Кремль притримує їх у кубушці тому, мовляв, що на тривалий період часу можуть встановитися низькі ціни на енергоносії і потрібні будуть кошти на боротьбу з наслідками цього. Звичайно, треба ж на якісь кошти продовжувати військові авантюри на Донбасі і в Сирії! А апарати штучної вентиляції легенів і десятки мільйонів безробітних - це справа десята!

Тут іще телеведуча НТВ Ірада Зейналова в прямому ефірі приголомшила телеглядачів заявою, що в Росії більше 40 тис. померлих від коронавірусу. Експерти тепер гадають: чи то вона банально обмовилася, додавши до 40 неіснуючі тисячі, чи то діяла в межах урядової стратегії залякування населення коронавірусом, щоб воно залишалося вдома, чи то ненароком розповіла правду. Якщо правильні оцінки американських експертів, засновані на аналізі діяльності похоронних бюро Уханя, в цьому початковому центрі епідемії коронавірусу від covid-19 померли не 2500 осіб, як свідчить офіційна статистика, а 42 тисячі, тобто в 16,8 разу більше. Зауважу, що, за офіційними даними, рівень смертності в Китаї минулого року склав 0,7%. Отже, в 12-мільйонному Ухані в першому кварталі 2020 року мало б померти за звичайних умов близько 21 тисячі осіб, а з урахуванням 2500 померлих від коронавірусу - близько 23 500 осіб. Через епідемію на 1,5-2 місяці в Ухані були припинені похоронні церемонії. За цей час могло б зібратися до 16 500 урн із прахом, які не видали, по 2360 на кожне з 7 похоронних бюро міста. Якщо видавати ці урни протягом тижня, склавши відповідний розклад, за добу кожному бюро треба буде обслужити близько 340 осіб, що абсолютно не має створювати багатотисячних черг, які спостерігалися в Ухані, особливо, якщо б бюро залучили додатково добровольців для роботи. Якщо ж правдива цифра в 42 тисячі померлих від covid-19, то на кожне похоронне бюро на тиждень припало б по 6 тисяч урн, що вимагало б видачі 1430 урн щодня протягом тижня. Отже, в Ухані після зняття карантину за урнами з прахом щодня могло звертатися близько 10 тисяч осіб, що вочевидь створювало видимий ажіотаж. Якщо правдива американська оцінка, то в Китаї під час епідемії від коронавірусу померло не 3331 особа, як стверджує китайська влада, а приблизно 56 тисяч людей. Якщо припустити, що летальність коронавірусу становила в Китаї 5%, то загальне число заражених у Китаї мало становити 1120 тис. осіб на приблизно 1,6 млрд населення. У Росії при такому сценарії і тій же 5% летальності мало б померти до кінця епідемії близько 5,1 тис. осіб, а заразитися близько 102 тис. осіб. Якщо ж летальність у Росії ближче до показників Італії, Франції та Іспанії і становить близько 10%, то від коронавірусу в Росії, за китайським сценарієм, померло і ще помре близько 10,2 тис. осіб, але ніяк не 40 тис. осіб. Якщо ж реальний рівень зараження covid-19 у Росії близький до італійського рівня, де на 60,3 млн населення припадає 135 586 тих, що заразилися, то в Росії має бути близько 326 тисяч інфікованих, із яких при італійському рівні смертності в 12,6% помруть близько 41,2 тис. осіб, тобто практично та ж кількість хворих, яку назвала Ірада Зейналова. Невже вона вгадала або знає правду?

Президент Путін вже допускає скорочення карантину, оголошеного до 30 квітня, й інфекціоніст, якому він поставив запитання на засіданні уряду у віддаленому режимі, пропонує повернутися до цього питання через тиждень. З іншого боку, колишній міністр охорони здоров'я Вероніка Скворцова передрікає, теж посилаючись на опитування фахівців, що епідемія в Росії піде на спад не раніше 10-15 червня. Але за відсутності надійної статистики про динаміку епідемії в Росії все це - ворожіння на кавовій гущі.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ