Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Серйозно про оселедець

19 лютого, 2019 - 12:43
ФОТО AARONCRIPPSBLOG.WORDPRESS.COM

В одній книжці з багатьма цікавими фактами, я натрапила на особливий, про оселедця. Вікінги, для яких риба була основою не лише раціону, а й життя, вірили, що північне сяйво то віддзеркалення величезних косяків оселедця, які блукають у північних водах. Поетично, погодьтеся. Виявляється, проста і дешева їжа, популярний швидкогриз з проспектів Амстердаму й автостанцій Ковеля має довгу й цікаву історію.

Оселедця у світі багато, навіть сьогодні, коли активна рибна промисловість виснажує здавалося б безмежні океани. У Середньовіччі його було іще більше, проте їсти хотіли не всі — хіба бідняки та монахи. Бідняки — бо дешево, а монахи — бо гірко. Поїдання несмачної гіркої риби було однією з форм самобичування, особливо у піст, поки голландський рибалка Віллем Якуб Бойкельзоон не здогадався вирізати їй зябра. За своє відкриття він отримав пам'ятник, а решта світу — дешеву і, відтоді, смачну їжу.

Голландія, які й сьогодні славляться своїми оселедцями, дуже довго тримали цей рецепт у секреті, заготовляли оселедця виключно у відкритому морі, а чоловікам, долученим у промисел, забороняли одружуватися, аби не виповіли секрет. Амстердам і Копенгаген, великою мірою, виникли завдяки оселедцю. Сьогодні кожна з північних країн пишається власними рецептами цієї риби — гірчичними й медовими, соленими й вудженими, або просто дуже-дуже соленими — як норвежці. Поїдати десятки сортів оселедця у напівтемряві північної ночі — заняття яке точно не суперечить принципам данського хюґе. Хоча, солені рибини у великих барелях давно знайомі й українцям. Бабця пригадувала, як на ярмаркувавши, родини купували кожному по госеленцю (Камінь-каширський діалект) на перекус.

Західний світ звик до оселедця, сьогодні барелями міряють не лише рибу, а й нафту. В зимовий час стіл українців теж не обходиться без цієї традиційної страви. Проте тепер, коли їстимете, задумайтеся про його давню історію і ще одну цікаву особливість, оселедці — нічні риби й генії синхронізації — океанськими просторами вони плавають косяками, що можуть налічувати до трьох мільярдів особин. Срібло морів — називали їх північні народи, вікінги бачили слід оселедців у холодному небі, голландці збудували міста заради їх лискучих спинок. Тож не соромтеся їсти та пригощати, бо не такий вже простий цей простий оселедець.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ