Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Слова правди від Байдена

Вони мають миттєві та довготривалі наслідки
18 березня, 2021 - 20:02
ФОТО REUTERS

Відповідаючи на запитання кореспондента ABC Джорджа Стефанопулоса: «Ви знаєте Володимира Путіна, як ви думаєте, він — убивця?», — президент США Байден відповів: «Так, я так думаю». На відміну від Трампа, який на аналогічне запитання почав вертітися дзиґою, мовляв, усі ми вбивці, Байден сказав правду, відповівши, нарешті, відверто і чесно на запитання «ху із містер Путін?»

Ці слова Байдена мають миттєві та довготривалі наслідки.

Із миттєвих — падіння рубля та пароксизми щастя, в яких забилася кремлівська інформаційна та політична обслуга. Обидва ці наслідки прийшли нестримно й одночасно разом із відкликанням посла Росії у Вашингтоні до Москви для консультацій.

«Заява Байдена — це просто тріумф політичного маразму США та вікової деменції їх керівника», — миттєво поділився своєю експертною думкою секретар генради партії «Єдина Росія» і перший віце-спікер Ради Федерації Андрій Турчак.

«Байден знову забув ужити пігулки, або був збуджений», — так почала вечірню програму «60 хвилин» 17.03.2021 Ольга Скабєєва. Її напарник Євген Попов вирішив процитувати Турчака про «тріумф політичного маразму» та «деменцію».

Після цього всі в студії зійшлися на тому, що це «червона лінія» та почали думати, чим повинна відповісти Росія.

«Військовий експерт» Ігор Коротченко пояснив, що «помста —  це така страва, яку потрібно подавати холодною», і запропонував «збільшити кількість російських резидентур у США». Відповідаючи на запитання про сенс цього заходу, «експерт» Коротченко відрубав із усією солдатською відвертістю: «Щоб ми їх тримали за вим’я!» Можливо, «експерт» Коротченко, більш пильно придивившись,  не зміг виявити молочні залози у Сполучених Штатів, можливо, йому здалася така відповідь недостатньо радикальною, але, зваживши, він забажав, аби «Росія здійснювала спільне з Китаєм ядерне планерування проти США». На що ведучий Попов запитав: «Аляску не простіше забрати?»

Незвичайна легкість  думок, завжди властива російським депутатам, після слів Байдена зросла надзвичайно. Їхні думки миттєво перетворилися на пушинки, а точніше, на мильні бульбашки, що геть мимохіть вилітають з їхніх ротів і настільки ж несподівано зникають із тихим шелестом. Депутат Держдуми Журавльов розпочав із того, що повідомив усім громадянам США, що «якщо у вас дебіл у владі, то це означає, що ви всі дебіли». Після чого поцікавився у американського народу: «Ви що, дурні, правда, думаєте, що з нами так можна, і ми не відповімо?» На що єхидний ведучий Попов тут же  запитав: «Але як? Ракети на Кубі?» На що депутат Журавльов миттєво відповів: «Чому б ні?»

Але найвищу легкість думок засвідчив віце-спікер Держдуми Петро Толстой. Він категорично відкинув усілякі дрібниці,  як наприклад,  економічні санкції проти США. «Росія завжди відповідає по-великому», — оголосив депутат-антисеміт Толстой. І уточнив: «Двічі вони на нас поперли, і один раз ми закінчили відповідати в Парижі, інший раз — у Берліні».

Мрії про світову ядерну війну, яка у трактуванні Путіна для росіян закінчиться чомусь потраплянням до раю, а в хворій уяві кремлівської обслуги завершиться якимсь чарівним тріумфом у Вашингтоні, вже досить давно є одним з центральних сюжетів російського державного телебачення, але після слів Байдена це марення перетворилося на хворобливу манію.

«Це означає — війна!» — радісно заволав Соловйов, починаючи свій «Вечір» 17.03.2021. І тут же погрозливо пообіцяв: «Нам належить відповісти і відповісти дуже і дуже жорстко!»

До обговорення долучився режисер Карен Шахназаров і негайно змалював сценарій антиутопії: «Що можна уявити, якщо вони вкотре виграють холодну війну? Та тут концтабори будуть! З вівчарками!»

«Це означає, що вони на нашій країні малюють мішень!» — додав остраху Соловйов.

Світлана Журова, ковзанярка і за сумісництвом депутат Держдуми повідомила, що слова Байдена, який назвав Путіна вбивцею, є «бездоказовими», і за це президентові США «загрожує кримінальне переслідування». Не варто нехтувати, що який-небудь Басманний суд заочно засудить Байдена за статтею 128 КК РФ і призначить президентові США «п’ятірочку», звинувативши його в «наклепі». Правда, при цьому важко буде уникнути того, що хто-небудь із адвокатів візьме на себе захист Байдена й оголосить увесь список убивств, до яких Путін має безпосередній стосунок, поміж яких убивства в Чечні, Грузії, Україні, Сирії, вибухи будинків у Росії, вбивства заручників в Норд-Ості та Беслані, вбивства політичних опонентів у Росії та за кордоном, збитий пасажирський «Боїнг» і багато чого іншого.

75 років тому, 5 березня 1946 року Вінстон Черчилль виголосив свою Фултонську промову, що стала початком Холодної війни. Черчилль виступав 15 хвилин, 48 секунд, і його промова містила розгорнутий аналіз причин, чому Радянський Союз, учорашній партнер у Антигітлерівській коаліції, перетворився на джерело загрози для вільного світу.

Байденівське «угу» як відповідь на запитання, чи вважає він Путіна вбивцею, тривало секунду, але, цілком можливо, матиме схожі наслідки.

Прямої аналогії з попередньою Холодною війною, певна річ, немає. Оскільки путінська Росія не може протиставити Заходу альтернативний проект майбутнього, загорнутий в альтернативну ідеологічну обгортку. Нічого цього ні сам Путін, ні його обслуга народити неспроможні, хоча вже давно намагаються і тужаться. Йдеться про початок своєрідної ціннісної Холодної війни, в якій, з одного боку, виступає Захід, у якого, незважаючи на чергову (вже яку за рахунком в історії!) кризу ідеології та цінностей, ця ідеологія і ці цінності є, а з іншого боку — путінська Росія, в якої немає ні того ні іншого, зате є міфологія, ядром якої є побєдобєсіє й антизахідництво.

Жодних шансів щось реальне протиставити Заходу як відповідь на слова Байдена в путінської Росії немає. Тавро вбивці поставлено. Дипломатія з убивцею тепер стала проблемою для будь-якої країни Заходу. Єдина відповідь — це удар по російській опозиції. У соціальних мережах уже пишуть, що у Воронежі оголошено червоний рівень небезпеки, а деякі російські міста планують вступити до НАТО. Втім, жартувати на теми, що відбувається в Росії, хочеться все менше і менше.

Газета: 
Новини партнерів