Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Соціологія: наочні показники суспільних недуг

30 червня, 2020 - 22:56

Зазвичай у мас-медіа коментують дані соціологічних опитувань, пов’язані з оцінками громадянами політичної ситуації та поточними рейтингами партій і політиків. Як на мене, не менш (а, можливо, ще більш) цікавими є й інші дані, які стосуються начебто неполітичних проблем. Адже вони здатні часом дуже й дуже чітко відповісти на сакраментальні питання, які так усіх цікавлять – що було, що буде і чим душа заспокоїться. А якщо серйозно – наочно показати глибинні процеси у масовій свідомості та підсвідомості.

От, скажімо, у розпал зростань показників інфікованих коронавірусом аж 18% опитаних українців заявили, що епідемію в нашій країні подолано, а 19% не мають власної думки щодо того, чи триватиме й далі епідемія, чи з нею вже впоралися. Цікава картина, чи не так? А отримана вона в ході чергового опитування, проведеного по всій Україні (крім окупованих Росією територій) Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) з 20 по 23 червня. З’ясувалося, що тільки 63% опитаних дотримується тверезої думки, що Україна ще не впоралася з епідемією COVID-19, і число нових хворих зростатиме. Можуть зауважити – чому це «тільки», 63% - це «аж». А ви екстраполюйте отримані цифри (опитування репрезентативне) на все доросле населення, й отримаєте мільйони й мільйони безпідставних оптимістів і безвідповідальних незнайків, які й поводитимуть себе відповідно до своїх поглядів і настанов…

У цьому опитуванні респондентам було запропоновано відповісти на ще одне начебто не дуже політичне запитання – стосовно доцільності співпраці нашої країни з МВФ. І ось який результат був отриманий: лише 24% опитаних українців дотримувалися думки, що зараз краще співпрацювати з МВФ, отримуючи нові кредити. Ось тут уже маємо беззастережне «тільки», чи не так? Ба більше: порівняно з аналогічним опитування у квітні, частка тих, хто так вважає, зменшилася на 8 відсоткових пунктів (с 32% до 24%). Натомість 61% респондентів у червні сказали, що зараз краще не співпрацювати з МВФ і не отримувати нові кредити; порівняно з квітнем, частка осіб, які так вважать, збільшилась на 15 відсоткових пунктів (с 46% до 61%) – інші не визначилися… Геніально! А де гроші державі взяти за умов неминучого під час епідемії падіння економіки? У тумбочці, як у популярному колись анекдоті? Чи до Росії поповзти на колінах? Так у останньої з ними теж не дуже добре… Крім того, опитані вочевидь просто не знають, що співпраця з МВФ – важливий позитивний маркер для зарубіжних інвесторів й інших міжнародних фінансових структур. Ясна річ, тут спрацювало олігархічно-проросійське телебачення, через яке просувається начебто рятівна ідея державного дефолту України. Та й сам тоді-ще-актор актор Зеленський у серіалі «Слуга народу» заклав міцне підґрунтя такого «розуміння» широкою публікою ситуації – пам’ятаєте, як він різко реагує у фільмі на вимоги МВФ до України, посилаючи міжнародних фінансистів на всі можливі літери, тоді як у реальності ніяких подібних вимог МВФ ні до кого не висуває і не може висувати, ці «вимоги» - російські пропагандистські кліше, озвучені в бесіді з «президентом Голобородьком», з яким значна частина масової аудиторії, схоже, досі ототожнює президента Зеленського… Цікава взагалі-то картина – «президент Голобородько» проти президента Зеленського, чи не так?

А у всеукраїнському опитуванні, проведеному так само методом CATI з 31 травня до 4 червня 2020 року, КМІС одержав цікаві результати щодо думки українців про походження коронавірусу і його поширення у світі. Були запропоновані на вибір три варіанти тверджень: (1) природне виникнення коронавірусу і згодом його поширення у світі; (2) штучна розробка в лабораторії, але випадкове поширення у світі; (3) спеціальна розробка і навмисне поширення у світі для зменшення чисельності населення та/або завдання шкоди окремим країнам. Крім цього, респонденти могли назвати свій варіант. Знов-таки, за умов домінування олігархічно-проросійського телебачення, 37% опитаних обрали варіант, згідно з яким коронавірус був «спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам». Ще 29% обрали варіант, що коронавірус «зроблений штучно у лабораторії, але його поширення у світі було випадковістю». Обрали варіант, що коронавірус з’явився природним шляхом і потім поширився на світ 18% опитаних. Тим респондентам, які обрали варіант «коронавірус був спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам», ставилося додаткове запитання: «А хто, на Вашу думку, відповідальний за розробку і навмисне поширення коронавірусу?». Половина опитаних (49%) не змогла відповісти на це запитання. 26% вважають, що Китай відповідальний за розробку і навмисне поширення коронавірусу, далі йдуть США (11%) і Росія (2%).

Як це все прокоментувати? Дві версії – природної генези коронавірусу і його «монтажу» в лабораторії – мають реальне обґрунтування, тому значне число прихильників цих варіантів не дивує. А от 37% адептів позиції, наче коронавірус був «спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам» - це вже повний капець, це яскрава характеристика рівня дебілізації нашого суспільства, чи не так? І не потрібно втішатися тим, що у США теж третина населення дотримується схожих поглядів – тамтешня публіка надто виразно засвідчила свій рівень у ході «мирних погромів» і «справедливого обурення нальотчиків» (я нічого не вигадую – це терміни американських медіа, зразки «передової» журналістики). Не забуваймо, що у Штатах у населення свої таргани в головах, а в Україні – свої, і з цими тарганами та з олігархічно-промосковським телебаченням нам іти на вибори…

І нарешті. У проведеному КМІС з 24 до 31 травня так само методом CATI всеукраїнському опитуванні року було засвідчено, що половина українців (50%) не шкодує про розпад СРСР, але кожен третій (33,5%) шкодує. Якщо на Заході України переважна більшість населення не шкодує (69% проти 15%), то в Центрі України співвідношення – 51% до 32%. На Півдні, Сході і Донбасі переважають ті, хто шкодує про розпад СРСР: 41,5-49% залежно від регіону проти 35-39% тих, хто не шкодує. Зверніть увагу: серед молоді у віці до 30 років – тобто тих, хто зростав уже в незалежній Україні та нічого сам не може сказати про «принади» радянського ладу, аж 14% шкодує про розпад СРСР. Ось вона, ефективність російської пропаганди та нікчемність системи української освіти! Так, в СРСР були досягнення, але ж і в Третьому Рейху створили систему автобанів і «народний автомобіль» - фольксваген. І при цьому німцям загалом удалося відокремити ці речі від Гітлера та Рейху… І ще одне свідчення ефективності російської пропаганди: серед тих опитаних, хто своєю етнічною належністю називає «українець», 30,5% шкодує про розпад СРСР, натомість такий настрій притаманний 67% серед тих, хто називає себе «росіянином». І взагалі якесь божевілля: серед опитаних осіб з вищою освітою 23% шкодує про розпад СРСР. Хоча… Серед цих осіб із вищою освітою різні люди, в тому числі номенклатура та діти номенклатури. От тільки самостійно думати ні перші, ані другі нездатні: звісно, багато кому з них хотілося б працювати у Москві чи на підприємствах радянського ВПК, де були і добрі зарплати, і відповідні «пайки». Та чи була би придатна наша земля для людського життя, якби СРСР із його агресивністю і дурнями-геронтократами на чолі продовжив свою існування, чи тут була би випалена радіоактивна пустеля, а чи може система відновленого ҐУЛАҐу?

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ

Новини партнерів