В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Стрий - вільне королівське місто

30 жовтня, 2019 - 14:12

Уявіть собі теплий осінній ранок жовтня — червоно-золоте листя бавиться у солоді сонця, легкий вітерець переносить аромати сніданкової кави між прочинені вікна квартир, вуличні пси радісно чимчикують у справах, а кольорові крамнички прочиняють двері першим відвідувачам. Навколо храмів стоять радісні містяни з маленькими дітьми й слухають проповіді, час від часу чутно дзвін. Зовсім поруч, у листі дерев, ховаються стадіони, повні галасу й азарту, і опісля служби хтось зі священників переодягається й стає до лав гравців. То все Стрий — вільне королівське місто, як називав його польський король Ян Собеський, що довгий час тут старостував.

Рівні лінії вулиць тримають напомаджені будинки пастельних кольорів із різьбленими дахами, фарбованими в зелене старими оградками й дверима-фігурами, що у кожних свій скрипучий характер. Старі віли не зрадили пишного минулого, а перетворилися на музеї — краєзнавчі й бджолярські, родинні й кооперативні. У тих обійстях давні меблі й поливані грубки, а посеред столу в музеї Ольги Бачинської розгорнуто книгу рецептів, записаних її рукою. Тут вам і омлет з уточненням — дуже добрий, і торт з яблуками, та головне — відчуття присутності господині, що увійшла в історію як видатна кооператорка, одна із засновниць низки галицьких підприємств і колекціонерка народної вишивки. Перші зразки Ольга Бачинська зібрала перебуваючи в австрійському концтаборі, в часи Першої Світової війни, разом із сотнями простих жінок із Галичини та Буковини. Є тут і музей родини Бандерів, і невеликі пам'ятники Степану Андрійовичу та Ярославу Стецьку — акуратні, не совітизовані, стоять посеред пішоходів та вулиці людяно.

Тут зародився легіон українських Січових Стрільців, а в Народному домі, споруді помпезній і наповненій, майже сорок років, з 1901 по 1939, працювали бібліотеки й музеї, виставки й спілки, каси й казино, гуртуючи українців усіх штибів. Місто вишуканої архітектури із готичним костелом 1425 року, конструктивістськими кварталами, школами й садочками в еклектичних будівлях та канцтоварною крамницею із філософською назвою - "Лис Микита". А навколо того шумить річка Стрий із гірським характером і кам'яними берегами. Уявіть собі місто Стрий, красиве і горде, варте бути тлом детективної історії у стилі Агати Крісті, уявіть собі Стрий, з давньою і важливою національною історією, або Стрий зі смачними рестораціями й секретними рецептами зупок* і чанахів**. Уявіть і врешті заплануйте мандрівку, щоб пізнати в реальності українські прекрасності Стрия.

*Зупка - так, на польський манір називають на Галичині суп.

**Чанахи - страва у горщику, в макітрі, печеня.

Новини партнерів