Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Типова реакція на нетипову ситуацію

Оточення першої в Україні жертви коронавірусу не тестувалось на його наявність
17 березня, 2020 - 15:28

Минулої п’ятниці практично більшість ЗМІ, у тому числі телеканалів, газет та сайтів повідомила про перший смертельний випадок від зараження вірусом COVID-19 (більш загальновживана його назва «коронавірус»). Стався він у Житомирській області. Літня жінка з райцентру Радомишль, яка перед тим приїхала з Польщі, і у якої виявили цю небезпечну хворобу, померла в той день у Житомирській обласній лікарні. Ще перед тим, коментуючи ситуацію, представники медицини оголосили, що ця жінка занадто пізно звернулася до лікарів. Було також повідомлено, що до того вона мала численні контакти з рідними і знайомими.

Однак буквально увечері минулого понеділка в ефірі радіостанції «Житомирська хвиля» один із місцевих чиновників сказав, що найближче її оточення не тестувалось на наявність коронавірусу, а зараз знаходиться у добровільній самоізоляції (зауважте, самоізоляції, а не на карантині), і що лікарі підтримують з ними телефонний зв'язок. Щоб перевірити цю, прямо скажемо, дивну інформацію – згадаймо, пристрасті навколо направлення на карантин у Санжари на Полтавщині українських громадян з круїзного лайнеру «Diamond princess», який затримали в Китаї з приводу епідемії коронавірусу – автор цих рядків зателефонував на гарячу лінію Житомирського обласного лабораторного центру, якому доручено консультувати жителів області щодо питань захворюваності на коронавірусну інфекцію, за номером  068 982 47 81. Черговий лікар (він відразу сказав, що спеціалізується на вірусології) підтвердив інформацію про те, що в оточення першої в Україні жертви коронавірусу не брали тести, щоб установити, чи  не заразилися ці люди небезпечною хворобою. Із його слів, медики не вбачали в цьому необхідності, тому що не виявили у них ознак респіраторних інфекцій, а в області дуже обмежений запас відповідних тест-систем, і застосовують їх лише у випадках гострих випадків захворювань дихальних органів. (Чомусь думається, що місцевий керівний бомонд використав істотну частину зазначених тест-систем найперше на перевірку свого здоров’я). Зараз медики чекають від уряду допомоги у вирішенні проблеми з тест-системами, в тому числі розраховуючи на нові правила закупівель такої продукції, ухвалених сьогодні вранці нашим парламентом. До речі, буквально днями представники українського Центру протидії корупції публічно заявили, що спростити закупівлю необхідних для боротьби з пандемією коронавірусу тест-систем, препаратів, обладнання тощо можна було і на основі діючого на момент до 17 березня поточного року законодавства. І, мабуть, мають рацію ті експерти і політики, які вказують, що за сталою звичкою наші державні інституції з великим запізненням реагують на подібні загрози.

Наприклад, в низці європейських країн, зокрема, Іспанії, Німеччині, Нідерландах посилено тестують на коронавірус великі групи людей і виявляють його наявність навіть у тих, хто не мав жодних ознак хвороби і, як виявлялось, реально не захворіли.

До речі, на тлі достатньо складної ситуації з коронавірусом у Королівстві Нідерланди (перший і відразу летальний випадок цієї хвороби був виявлений 27 лютого цього року, а станом на 16 березня  кількість інфікованих, виявлених в результаті широкого застосування відповідних тестів, сягнула майже півтори тисячі) минулого понеділка, прем’єр-міністр країни Марк Рютте  виступив на загальнонаціональному каналі перед громадянами своєї країни (виклад є на англомовному нідерландському сайті). Він описав можливі сценарії розвитку подій і чітко окреслив загальнонаціональну стратегію боротьби з із коронавірусом. Закривати кордони вони не збираються, функціонування громадського транспорту радикально не обмежують, але намічена стратегія, на його переконання, дасть можливість пройти складний період у житті країни з невеликими втратами. Що у людському (станом на вчора в Нідерландах було зафіксовано 24 летальних випадки, спричинених коронавірусом), що в економічному вимірі. Не станемо стверджувати, що для України такий шлях прийнятний, але самі такі підходи демонструють не декларовану, а реальну турботу про здоров’я і життя жителів цієї країни з боку її керівництва.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, Житомир

Новини партнерів