Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

У гостях у казки

Ще одне послання Путіна вирізнялося тим, що не мало жодного стосунку до реальності
22 квітня, 2021 - 21:05
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Спочатку Путін цілу годину розповідав про те, як у Росії усе нестримно розквітає та обіцяв роздати жалюгідні подачки, неначе ці крихти можуть розв’язати проблему бідності більшості населення Росії. Перейшовши до зовнішньої політики, Путін жодним словом не обмовився про ті броньовані орди, які він стягнув до кордонів України, і взагалі слово «Україна» вимовив один раз, закинувши Заходу, який, на думку Путіна, не думав про долю України, коли влаштовував там «державний переворот». Ну, ще згадав колишнього українського президента Януковича, якого, за його словами, «ледь не вбили».

Замість аналізу реальності й обнародування своїх планів на майбутнє — а саме це передбачає жанр президентського послання, — Путін розповів декілька казок.

Одна з них — казка-лякачка про страхітливу змову, яку влаштували професор-пушкінознавець і юрист. Ось ця казка в авторському викладі:

«Сегодня подобная практика перерождается в нечто гораздо более опасное, имею в виду ставшие недавно известными факты прямой попытки организации в Белоруссии государственного переворота и убийства президента этой страны. При этом характерно, что даже такие вопиющие действия не находят осуждения так называемого «коллективного Запада». Никто этого просто как бы и не замечает, все делают вид, что вообще ничего не происходит... Практика организации госпереворотов, планов политических убийств, в том числе и высших должностных лиц — это уже слишком. Все границы уже перешли. Чего только стоит признание задержанных участников заговора в том, что готовилась блокада Минска, включая городскую инфраструктуру и средства коммуникации, полное отключение всей энергосистемы столицы Белоруссии. Это значит, между прочим, что, по сути, велась подготовка к массированной кибератаке. А как иначе-то? Это так просто одним рубильником не сделаешь».

До цього цю казку розповідав білоруський диктатор Лукашенко, і там було безліч цікавих подробиць. Про те, як його дітей «змовники» збиралися викрасти і тримати в льосі. Про те, як лиходії мали намір украсти майно президента Лукашенка. Про деяких білоруських генералів-зрадників, які перебували під час змови в Москві, але потім ці генерали кудись випарувалися, і про них ніхто чомусь не згадує, а в центрі уваги опинилися професор-пушкінознавець Федута і юрист Зенкович. І, нарешті, про те, що нитки від цієї кривавої змови ведуть безпосередньо до Байдена.  Лукашенко в амплуа казкаря виступає давно: чого тільки варте його торішнє розкриття «змови» спецслужб Польщі та Німеччини з касетою розшифрування перемовин, над безглуздістю якої сміялися навіть у російському телевізорі.

І ось тепер у ролі казкаря виступає Путін. Більше того, судячи з того, що «змовників» Федуту і Зенковича арештували в Москві, можна припустити, що автором цієї казки був не Лукашенко, а саме Путін. Це і є та сама «асиметрична відповідь», якою Путін погрожує Заходу. Байден назвав Путіна вбивцею, ґрунтуючись на опублікованих даних розслідувань і експертиз, проведених за фактом отруєння Навального. Путін у відповідь розповів казку про те, що Захід готував замах на Лукашенка. Асиметрія в наявності.

Окрім того, що увесь цей «військовий переворот» і «замах» на Лукашенка є таким же фейком, як і розіпнутий хлопчик у трусиках із Слов’янська, є ще одна обставина, що засвідчує гротескне лицемірство Путіна. Заявляючи, що «практика держпереворотів — це вже занадто», Путін ніяк не засудив справжнісінький військовий переворот у М’янмі  та ще й відрядив делегацію Росії на військовий парад до столиці країни Найп’їдо.

Якщо сюжет для першої казки Путін придумав сам, то другу казку вигадав Кіплінг, а Путін спробував утиснути своїх політичних недругів у шкури героїв цієї казки:

«Цепляют Россию то тут, то там без всяких причин. И, конечно, вокруг них сразу же, как вокруг Шерхана, крутятся всякие мелкие табаки. Всё как у Киплинга. Подвывают для того, чтобы задобрить своего суверена. Киплинг был гениальный писатель».

Від цієї байки Путіна мешканці телевізора були в захваті, а всі учасники численних ток-шоу почали смакувати цей геополітичний ремейк «Казки джунглів», придуманий Путіним. «Шерхан — це США!» — здогадався «експерт» Ігор Коротченко, обсмоктуючи послання Путіна в програмі «60 хвилин» від 21.04.2021. «Але ж шакал Табакі — це не лише Україна, але і та ж Чехія»! — продовжила розгадувати путінську аналогію Скабєєва. Але глибше за усіх проник у сценарій Путіна «політолог» Олег Матвєйчев, який на основі «Казки джунглів» дав прогноз найближчого геополітичного розкладу:

«Конец Шерхана известен. Его загнали в ловушку и затоптали копытами буйволов. А потом сняли шкуру и прибили ее к скале. Сейчас на Шерхана — США есть управа в лице Китая и России».

«Політолог» Олег Матвєйчев був надзвичайно задоволений своїм творчим розвитком путінської казки за мотивами Кіплінга, і в принципі міг би вважати свою місію щодо обговорення президентського послання виконаною. Але тут йому подав слушний пас «ліберал за викликом» Борис Надєждін, який, коментуючи попередню казку про «замах» на Лукашенка скептично зауважив, що «ще і Білорусь Росія переварити не зможе». Сама думка про те, що Росія чогось «не зможе» викликала у «політолога» Матвєйчева напад люті, і він умить заволав: «Ми ще й Америку переваримо! Ось побачите!..»

Тим часом, поки Путін у Манежі розповідав своїй челяді казки, в реальному житті відбувалися абсолютно інші події. У Санкт-Петербурзі Росгвардія по-звірячому била громадян, що зібралися на акцію захисту Навального, а відомство Шойгу повідомило про подальше стягнення сил до кордонів України, а також про передислокацію частин із материкової Росії до Криму:

«Двадцять другого квітня 2021 року на полігоні Опук (Республіка Крим) відбудеться основний етап навчання військ Південного військового округу та Повітряно-десантних військ, які здійснювалися у рамках раптової перевірки боєготовності», — повідомили в Міноборони РФ. А ще напередодні угрупування кораблів ЧФ, частини сил Каспійської флотилії ПВО вийшли в район проведення навчань, а з’єднання ПДВ із технікою вирушило в призначений район на літаках військово-транспортної авіації. І ось це вже зовсім не казки.

Газета: 
Новини партнерів