Демократія - це коли два вовки і ягня голосують щодо обіднього меню. Свобода - це коли добре озброєнне ягня оспорює результат такого голосування
Бенджамін Франклін, один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон

Вигнання бісів

Реакція Кремля та його обслуги на викриття щодо отруєння Скрипалів і особливо щодо надання автокефалії українському православ’ю найбільше схожа на екзорцизм
13 вересня, 2018 - 19:36
ФОТО РЕЙТЕР

Як людина невіруюча, я зазвичай прагну пояснювати події в політичному та медійному житті Росії раціональними причинами. Але спостерігаючи те, що відбувається в публічній сфері й особливо в телевізорі  останніми днями, неможливо обійтися без релігійного трактування подій. Бо реакція Кремля та його обслуги на викриття щодо отруєння Скрипалів та надання автокефалії українському православ’ю найбільше схожа на екзорцизм — поведінку бісів у момент їх вигнання.

Те, що відбувається в російському телевізорі останніми днями,  чітко збігається з описом обряду екзорцизму  в середньовічних джерелах. Біси, що виганяються, викрикують непристойності, несамовито витріщають очі, пророкують, б’ються в конвульсіях, корчаться, на їх щільно стулених вустах виступає піна.

Щось схоже могли спостерігати глядачі каналу «Росія-1» 12.09.2018 під час трансляції програми «Вечір із Володимиром Соловйовим». Спочатку, коли обговорювали отруєння Скрипалів, сталася сутичка двох бісів: Ж. та Хінштейна, якого Соловйов привітав із тим, що він знову став депутатом Держдуми. Лідер ЛДПР прийшов на ефір, ще не охолонувши від свого спілкування з учасниками протесту на Тверській, які хором повідомили йому, що він «лайно», а також «виродок». Ж. з цього приводу включив режим одержимості та став волати, що власті повинні були всіх заарештувати. «Ми внесли поправку до закону: за образу представника влади — 5 років», — злорадно повідомив Ж. А на запитання Соловйова, чи можна буде ображати всіх інших, у тому числі журналістів, Ж. радісно пояснив, що журналістів можна і потрібно ображати. «А ви нічого не можете, лише заплакати та піти».

ЗДАЄТЬСЯ, ЩО ПРИХОВАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДВОХ РОСІЙСЬКИХ ГРОМАДЯН — РУСЛАНА БОШИРОВА ТА ОЛЕКСАНДРА ПЕТРОВА, ЯКИХ У БРИТАНІЇ ПІДОЗРЮЮТЬ В ОТРУЄННІ СКРИПАЛІВ «НОВАЧКОМ», НАМАГАЮТЬСЯ НЕ ЛИШЕ ПРОПАГАНДИСТСЬКІ РОСІЙСЬКІ ЗМІ, А Й ПРЕЗИДЕНТ РФ, ЯКИЙ НАЗВАВ ЦИХ ЧОЛОВІКІВ «ЦИВІЛЬНИМИ» І ДОДАВ: «НІЧОГО ТАМ ОСОБЛИВОГО ТА КРИМІНАЛЬНОГО НЕМАЄ». УЖЕ Й САМІ ПІДОЗРЮВАНІ ДАЛИ ІНТЕРВ’Ю РОСІЙСЬКОМУ ТЕЛЕКАНАЛУ RT І ЗАЯВИЛИ, ЩО ЇЗДИЛИ У БРИТАНІЮ ЯК ТУРИСТИ / ФОТО РЕЙТЕР

Після цього Ж. ще дужче розперезався, почав звинувачувати в усіх гріхах пресу, а водночас і владу. «У нас до цих пір кріпацтво, але в демократичній оболонці!» — «вольтер’янствував» Ж. А потім почав розвінчувати російські спецслужби. «Російських шпигунів ловлять біля туалетів, коли вони виходять і застібають ширінки», — зі знанням справи повідомив Ж. І тут же додав: «У нас усі так роблять, і я так роблю!» Перейшовши від деталей свого туалету до політики, Ж. обурювався тим, що в Росії до цих пір стоять пам’ятники Карлу Марксу та Дзержинському.

Новоспечений депутат Хінштейн, звичайно, не міг стерпіти нападки Ж. на своїх колег та їхнього ідола, і проголосив, що «Росія може пишатися своїми розвідниками і взагалі нашими спецслужбами». На що Ж. цілком резонно запитав: «Чому в Лондоні повно наших генералів спецслужб, які повтікали, а де британські генерали в Москві?» Після цього перейшов до персональної справи Хінштейна. «Це все леніни й троцькі воду каламутили. Це все євреї. Євреї, євреї! Такі, як Хінштейн», — повідомив Ж. і визвірився на Хінштейна: «Ось ви — єврей, чому до Ізраїлю не їдете?» Соловйов спробував нагадати Ж., що він тієї ж національності, на що Ж.  так само, як у середньовічних описах про біса, що виганяється, несамовито витріщивши очі, заволав: «Я — росіянин!» — і почав випльовувати лайки на адресу Хінштейна. «Негідник! Їдь до Ізраїлю! Це хінштейни нам кров псують! Тобі дали мандат за те, що ти всіх зливав, людей садив!» Хінштейн крізь це волання встиг лише повідомити Ж., що він відповість за «негідника». Соловйов намагався всіх заспокоїти, але поле битви все-таки залишилося за Ж., оскільки в битві бісів завжди перемагає найбільш злісний, галасливий  і навіжений. Завершуючи цю частину «Вечора», Ж. пояснив, як Росія повинна відповісти на викриття Терези Мей. «Ми повинні провести спецоперацію. Вночі біля британських берегів зринають підводні човни. Диверсійні операції. Щоб там усе горіло. Але це не ми. Треба все робити чужими руками».

При всій відразі до Соловйова хочу віддати належне  його таланту щодо підбору кадрів «експертів» для передач. Одна з таких кадрових знахідок — британський «політолог» Олександр Некрасов. Не знаю, де його відкопав Соловйов, але цей «експерт» викликає у мене напади ностальгії. Це кінець 1960-х — початок 1970 х років, коли відлига закінчилася і було вирішено посилити контрпропаганду, надати їй масовості та домогтися всеохоплення. Фахівців не вистачало, і на підприємства відряджали долдонів-промовців, які повторювали завчені тексти про «загнивання імперіалізму», про кошмарне життя «простих американців», а також французів, британців та інших шведів. Сьогодні, наприкінці другого десятиріччя XXI століття, цей музейний експонат виступає на головному державному каналі країни.

Кажучи про причини скандалу з отруєнням Скрипалів, «політолог» Некрасов повідомив: «Зарплатня тут (у Великобританії) — просто жах. Зарплатня тут дуже маленька. Люди не можуть виживати». Мені завжди хотілося, щоб, коли російські «експерти» несуть таку нісенітницю в ефірі, на екрані з’являлися б цифри, що порівнюють стан справ у Росії та в тій же Великобританії. Щодо цього, то мінімальна зарплатня у Великобританії складає понад 120 тисяч рублів на місяць, у Росії — 11 тисяч рублів, тобто розбіжність майже в 11 разів. Середня зарплатня у британців — близько 200 тисяч рублів, у росіян — 30 тисяч. Розбіжність — в 6,6 разу. «Політолог» Некрасов ще довго розказував про зубожіння англійського народу, про нездатне управління економікою, про брехливість британської преси. Промову «політолога» постійно супроводжували оплески в студії, а в кінці Соловйов подякував йому «за чудовий аналіз» і перейшов до свого улюбленого предмету — України.

Розмовляли, звичайно, про прийдешню автокефалію. І ось тут, прямо в студії «Росії-1», розгорнувся сюжет, який багато разів зображувався на середньовічних гравюрах, присвячених вигнанню бісів. Оскільки вся ця автокефалія і є вигнання бісів «русского мира» з України.

«На Мишка Денисенка накладена анафема!» — надривався Соловйов, кажучи про патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета. — «Він не лише не православний, він — не хрещений! Він — сатана!» І переходячи до долі українського народу, Соловйов повідомив, що «їх веде сатана!», а повертаючись до персональної справи патріарха Філарета, компетентно пояснив: «Філарет — це біс!»

Коли йдеться про ситуацію з Київським патріархатом, на главу якого, Філарета, накладена анафема Московським патріархатом, є сенс пригадати історію знаменитої анафеми. На Антиохійському соборі  341 року анафема була накладена на архієпископа Афанасія Великого, який зі свого боку наклав анафему на всіх прелатів, які його відлучили від церкви. Потім вони з папою Ліберієм відлучили один одного від церкви. Згодом і Афанасій Великий і папа Ліберій були проголошені святими. Анафема була накладена на Іоанна Дамаскіна, одного з отців церкви, який також проголошений святим. Під час великого церковного розколу 1054 року патріарх Константинопольський Михаїл Кируларій і папський легат кардинал Гумбарт обмінялися анафемами, що не перешкодило обом продовжити свою церковну діяльність.

Вигнання бісів «русского мира» з України та з інших країн не може не супроводжуватися відчайдушним опором бісів. Екзорцизм узагалі — вкрай неприємна і не естетична процедура. А якщо повернутися зі світу релігійних метафор у реальність, то слід визнати, що процес загибелі російської імперії, який почався 1917 року, а потім продовжився 1991-го, займе ще деякий час і буде, вочевидь, вельми хворобливим. Але у людства немає іншої альтернативи, окрім позбавлення від цього вкрай небезпечного анахронізму.

Рубрика: 
Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments