Дипломатія є мистецтвом приборкувати силу.
Генрі Кіссінджер, американський державний діяч, дипломат і експерт в області міжнародних відносин

Як Путін і Медведєв під мундіаль росіян ощасливили

19 червня, 2018 - 12:29

Скориставшись драконівськими заходами щодо обмеження будь-яких мітингів та демонстрацій на період проведення футбольного чемпіонату світу в Москві, Петербурзі та інших найбільших російських містах, а також періодом літніх відпусток, уряд Путіна – Медведєва вирішив під шумок здійснити вкрай непопулярну реформу з підвищення пенсійного віку. При цьому президент Путін показав себе справжнім хазяїном свого слова. В тому сенсі, що хочу – даю слово, хочу – беру його назад.

Свого часу, в 2005 році, Володимир Володимирович зопалу пообіцяв: «Поки я президент, пенсійний вік не збільшиться». І досить тверезо пояснив тоді, чому підвищувати пенсійний вік недоцільно: «По-перше, у нас дійсно нижча тривалість життя, але не за рахунок тих, хто дожив до пенсії, «термін дожиття»у нас приблизно такий же, як у розвинених країнах, трохи нижче. Але загальний рівень і термін життя у нас набагато нижче за рахунок того, що багато людей у нас гине у працездатному віці – це п'янка, наркотики, загибель на виробництві. Все це разом створює такі проблеми. Хочу звернути увагу – я проти збільшення термінів пенсійного віку. І поки я президент, таке рішення ухвалено не буде. Треба просто стимулювати людей, які вважають, що після виходу на пенсію вони можуть продовжувати працювати. Але обмежувати пенсійні права не можна». 

Дійсно, середня тривалість життя в Росії й у розвинених країнах істотно відрізняється. У Росії вона – 70,6 (за іншою оцінкою – 71,2) року, в Туреччині – 75,4 року, в Китаї – 76,1 року, в Німеччині – 81,1 року, у Франції – 82,7 року. Тому в цих країнах виходять на пенсію в 65–67 років, причому вона становить близько 80% і більше від допенсійного заробітку, тоді як у Росії не дотягує і до 40%. Особливо кепсько буде російським чоловікам, середня тривалість життя яких зараз становить лише 66,5 року, а в багатьох регіонах Росії не перевищує 60 років. Так що при запропонованому урядом пенсійному віці для чоловіків у 65 років більшості російських чоловіків або зовсім не доведеться жирувати на пенсію, або доведеться всього нічого. Не кажучи вже про те, що ті війни, які веде путінська Росія сьогодні, багатьом чоловікам не дозволяють дожити до пенсії. Нагадаю, що тільки на Донбасі в 2014-2015 роках загинуло близько 32,5 тис. росіян, майже виключно – чоловіків. І з цими ж війнами виявляється безпосередньо пов'язане нинішнє підвищення пенсійного віку. Адже дефіцит Пенсійного фонду Росії, який збираються покрити нинішньою реформою, виник насамперед за рахунок витрат на війни на Донбасі і в Сирії, а також на утримання Криму та окупованих територій Донбасу.

А ось тепер прес-секретарю Пєскову доводиться викручуватися: мовляв, президент про неприпустимість підвищення пенсійного віку давно говорив. А зараз зовсім інший час. Словом, це було давно і неправда. І взагалі, за словами Пєскова, Путін безпосередньо питаннями пенсій не займається, тож звертайтеся в уряд. Мовляв, є добрий цар – Путін, а є злі бояри – Медведєв, Сілуянов, Голікова, Кудрін та інші лихі супостати. Хоча подібна аргументація розрахована зовсім вже на дурнів.

Путін же ще цілком зможе в недалекому майбутньому зіграти роль доброго царя. Законопроект, внесений урядом, як визнають у близьких до нього колах, – навмисно максимально жорсткий. Пенсійний вік чоловіків підвищується з 60 до 65 років, жінок – з 55 до 63. Перехід на цей вік для чоловіків здійснюється в 2019-2028 рр., для жінок - в 2019-2034 рр., по півроку надбавки за рік. Залежно від того, наскільки сильні будуть протести населення, президент завжди зможе оголосити про те, що пенсійний вік для жінок треба підвищити тільки до 60 років, а перехід на новий пенсійний вік слід почати не в 2019, а в 2020 році і завершити років на три пізніше. Що аж ніяк не змінить порочності проведеної реформи. Адже вже зараз навіть після 45 років дуже важко знайти роботу. А що буде, коли працювати, щоб вижити, доведеться до 65 років? Тим більше, що до 60 років і чоловіки, і жінки в Росії в більшості своїй обтяжені різними хронічними хворобами, що роблять їх мало здатними до інтенсивної фізичної праці. У Росії гарантовано з'явиться до 10 мільйонів жебраків, яким доведеться або жебракувати на паперті, або жити на утриманні дітей, у кого вони є.

У 2010 році в Росії налічувалося 31,7 млн осіб старше працездатного віку. Практично всі вони отримували пенсії. Тепер же, в разі здійснення пенсійної реформи, у недалекому майбутньому добра третина цього числа пенсії втратить, точніше, близько 3 млн 245 тис. чоловіків і більше 10 млн жінок. Про те, до яких це призведе соціальних наслідків, держава вважає за краще не думати, як і про те, що серед безробітних дідусів та бабусь смертність неминуче підвищиться і, відповідно, тривалість життя в Росії впаде.

Зараз пропаганда намагається переконати росіян, що пенсійний вік підвищують для їхнього ж блага. Мовляв, реформа дозволить вже наступного року підвищити середні пенсії на 12 тис. рублів у річному обчисленні, тобто аж на 1000 рублів (трохи більше 16 доларів) на місяць. При цьому держава знаходить мільярд доларів, щоб покрити борги мільярдера Віктора Вексельберга! А Міністерство охорони здоров'я на повному серйозі заявляє, що від того, що росіяни дуже рано виходять на пенсію, вони починають часто хворіти і прискорено старіти.

Звичайно, вся ця пропагандистська нісенітниця мало кого з росіян здатна переконати у доброчинності нинішньої пенсійної реформи. Петиція проти підвищення пенсійного віку вже набрала в Інтернеті понад мільйон підписів. Згідно з опитуваннями, проти реформи виступає 92% населення Росії. Очевидно, ті 8%, які не виступають проти підвищення пенсійного віку, – це чиновники і тісно пов'язані з ними бізнесмени, у яких із пенсіями усе гаразд. Хоч і виходять російські чиновники на пенсію в 65 років, але для них пенсія – це скоріше покарання, що позбавляє їх основної частини доходів.

Проте попри загальне невдоволення влада має реальні шанси здійснити підвищення пенсійного віку, нехай і в дещо пом'якшеному вигляді. Усе питання в тому, скільки росіян вийде протестувати на вулицю. Нинішні пенсіонери переважно робити цього вочевидь не будуть, оскільки реформа їх безпосередньо не зачіпає. Також навряд чи піде протестувати молодь, яка про пенсії ще не замислюється, а, з іншого боку, зайнята мундіалем.

Основний потенціал протестів – це люди середнього віку, яким виходити на пенсію через 15–20 років. Але ось біда, зараз майже не залишилося політичних сил, які вміють організовувати протести серед цієї частини населення. Той же Олексій Навальний звик більше працювати з молоддю. До того ж населення значною мірою залякане і обдурене пропагандою. Однак якщо зараз росіяни не будуть масово протестувати проти грабіжницької реформи, вони вочевидь програють і своє майбутнє, і майбутнє своїх дітей.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments