Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

Як ти називаєшся?

10 червня, 2021 - 11:22

Іноді я повертаюся до біографій улюблених письменників, аби пригадати котрийсь момент чи детальніше поглянути на певний період їхнього життя. Проте, відкривши першу сторінки Вікіпедії, часто відволікаюся на роздуми іншого ґатунку. Як-от, наприклад, днями, коли після “Семи вечорів” з Борхесом* взялася читати його життєпис. Борхес, він же не просто Борхес, а Хорхе Франсіско Ісідоро Луїс Борхес Асеведо, Нобелівський лауреат і дотепник Льйоса — не просто Льйоса, а Хорхе Маріо Педро Варгас Льйоса, навіть такий близький Габріель Гарсія Маркес на додачу іще й Хосе де ла Конкордія. Так, я знаю про давню звичку багатьох іспаномовних народів (і не лише) давати дітям відразу кілька імен і два прізвища — батька і матері. Проте, знати — не означає усвідомити, обдумати й пофантазувати, для цього потрібен час і, бажано, поштовх. І як і належить кращим із кращих, ці троє письменників з довгими красивими іменами, підштовхнули мене до роздумів — чи все так просто у світі наших імен?

Отримуючи при народженні відразу кілька імен, та ще й прізвища двох різних родин, об’єднаних нею, людина іспаномовного світу, нехай і умовно, втрапляє на роздоріжжя. У пошуках власного шляху вона перевіряє стежки, кожна з яких веде до нового варіанта власного імені, не пориваючи, разом із тим, родинне коріння. І коли вірити в магію номінації, у такої людини — більше свободи й творчості у прояві власного Я. Східні народи — не люблять свободи в її європейському розумінні. І кожне ім’я — то ланцюжок складних родинних зв’язків від сина до батька, від діда до прадіда і так аж у сиву давнину. І тут уже в уяві постає єдиноможлива дорога, що веде новонародженого слідами його прабатьків.

Українці, як завше, поміж світами. Вільнолюбні, ще в часи Київської Русі мали кілька імен — одне, церковне, інше — мирське. Прізвища поєднували з прізвиськами, й тут я не омину розповісти, що мого батуринського прадіда, на ім'я Мефодій, усі звали Красивий, хоч то й не було його прізвище, радше естетичний факт. Проте, є в нас і щось східне, коли ввічливо згадуємо батька, іменуючи людину Петром Олександровичем чи Тетяною Василівною. Молодь все частіше відмовляється від таких форм, а я завжди відмовляюся від інших — коли співрозмовник, забуваючи про ім’я, просто гукає / жартує  чи й офіційно звертається самим лиш по батькові. Василівна і Петрівна, Миколайович і Петрович — це точно ані вияв поваги до предків, ані до самого адресата, назвати якого на ім'я якось і забули. Тож скільки б ви не гукали до мене — Леонардівна, не озирнуся.

Облишимо культурно зумовлені факти. Маркес, Борхес і Льйоса змусили мене задуматися над іншим. Власне, над тим моментом зрілості, коли сам обираєш, як ти називаєшся. Навіть прийнявши заготовлені родом варіанти, людина має свободу вибору. Хтось живе як Толік, хтось — як Анатолій Васильович, хтось взагалі стає Анатоль. Кілька літер, додаткових звуків і відразу зовсім інший портрет. Навіть те, як людина вимовляє власне ім'я, повільно й поважно, чи квапливо і голосно, скаже чимало про власника і його ментально-душевний стан.

Напевне, в дорослості, ми всі розуміємо — немає красивих і некрасивих імен. Є особистості, що своїм досвідом і характером перетворили власне ім’я на символ. Символ сили чи слабкості, перемоги чи підлості.

В дитинстві ви не раз чули, та й самі вимовляли питання — "як ти називаєшся?” Не поспішайте його виправляти на “як тебе звуть?” Бо то два різних питання. Останнє, усталене в дорослому суспільстві, де інші вирішують, як тебе звуть. А перше, дитяче і вільне, запитує суть — як ти сам називаєшся?  Тож усе, що я хочу сказати цим текстом, — не поспішаймо з власним ім’ям,  його варто відчути, тоді й інші відчують, як ти називаєшся і, головне, чому.

*“Сім вечорів” —  книга Хорхе Луїса Борхеса, що містить сім публічних лекцій, які він прочитав у театрі “Колізей” в Буенос-Айресі у травні – червні 1977 року.

Анна ДАНИЛЬЧУК, фото надано авторкою

Новини партнерів