Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Йде війна ментальна, гібридна війна!

25 березня, 2021 - 19:55
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Після того, як президент США Байден назвав президента РФ Путіна вбивцею, а той відповів у своєму стилі детсадовской дражнилки, в обмін думками долучилися й інші вищі посадові особи обох країн. Спочатку спікер палати представників США Ненсі Пелосі в ефірі італійського телеканалу погодилася з Байдер, сказавши про Путіна, що «він вбивця і є». Потім помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив в інтерв’ю телеканалу MSNBC, що у відносинах Росії і США «чекають важкі часи, тому що існує ряд питань, по яких наші позиції глибоко різняться».

У відповідь на це виповз з тіні секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, якого деякі аналітики вважають реальним тіньовим правителем Росії і пригрозив, що якщо США будуть створювати «важкі дні» у відносинах з Росією, вони повинні будуть відповісти за це. «Раз вони пророкують, значить, вони і планують. А якщо планують, то можуть і реалізувати. Але тоді і будуть нести відповідальність за ті дії, які вони можуть зробити», — лякав Патрушев.

Тут необхідно зазначити деяку асиметричність цій захоплюючій дискусії. Колективний Захід говорить конкретно: «Путін — вбивця». Путін відповідає кілька абстрактно, в стилістиці «бе-бе-бе». Генсек НАТО Йенс Столтенберг, виступаючи за підсумками саміту міністрів закордонних справ блоку, з жалем констатує про те, що в НАТО існують розбіжності по Північному потоку-2, йому вторить держсекретар США Ентоні Блінкен, який заявив на зустрічі з главою МЗС Німеччини Хайко Масом, що Північний потік-2 розділяє Європу:

«Цей трубопровід розділяє Європу, а також піддає Україну і Центральну Європу загрозу маніпуляції і примусу з боку Росії. Він також йде в розріз з проголошеними Європою цілями в сфері енергетичної безпеки»

Нищівну відповідь Ентоні Блінкеном прилетів 24.03.2021 зі студії «60 хвилин» від Ольги Скабеевой. Вона відкрила світові таємницю обурливою русофобії 71-го Держсекретаря США, яка полягає в тому, що: «Блінкен — українець!»

У порівнянні з цією сенсацією, автором якої стала проста російська дівчина Ольга Скабеева, тьмяніють всі розслідування Христо Грозєва і Навального разом узяті. Важко навіть уявити, яку гору архівних документів довелося їй перерити, щоб докопатися до істини. Виявляється, в пороках Ентоні Блінкена винен його прадід, єврейський письменник Б.Меер, що народився півтора століття назад в Переяславі. Дивно, що Скабеева не провела етнічних паралелей між Блінкеном і Соросом, адже батьки матері держсекретаря США були угорськими євреями, як і батьки американського фінансиста і благодійника, люто ненависного Кремлем і його обслугою...

Вивівши на чисту воду Блінкена, мешканці студії «60 хвилин» повернулися до Байдена і стали навперебій згадувати, як президент США спіткнувся на сходах трапа. «Демократи не зможуть подолати свою слабкість, якщо Байден буде продовжувати падати на сходах!» — радів депутат Костянтин Затулін. А член Громадської палати РФ Олександр Малькевич повністю присвятив свій виступ аналізу стану американського президента. Пояснюючи, чому Байден зробив щеплення від Covid під телекамери, а Путін відмовився, громадський палаточник Малькевич повідомив: «Байден сидить і не розуміє, куди його везуть і чим його колють. Байден посміхається, тому що вважає, що настав час вівсянку поїсти і потім змінити білизну».

Крім громадського палаточника Малькевича глибокі пізнання в геронтології та геріатрії виявили й інші мешканці «60 хвилин». Зокрема, Скабєєва, розмірковуючи про канцлера ФРН Ангелу Меркель, назвала її «старим політиком». Той факт, що Меркель на два роки молодша за Путіна, не може бути невідомим Скабєєвій, але, мабуть, голова цієї дами влаштована так, що в момент промововиділення якісь ділянки її свідомості блокуються й у підсумку дама несе повну нісенітницю...

Після того як Путін отримав від президента США клеймо вбивці, протистояння Росії із Заходом вийшло на інший рівень. Спробу «теоретичного» обгрунтування цього процесу дав радник міністра оборони РФ Андрій Ільницький, який в інтерв’ю журналу «Арсенал Отчизны» повідомив, що «Захід на чолі з США розв’язав проти Росії новий тип війни — ментальну, наслідки якої дадуться взнаки не одразу».

«Усе це веде до виникнення нового типу війн. Якщо в класичних війнах метою є знищення живої сили противника, в сучасних кібервійнах — знищення інфраструктури супротивника, то метою нової війни є знищення самосвідомості, зміна ментальної — цивілізаційної — основи суспільства противника. Я б назвав цей тип війни ментальним», — заявив Ільницький.

Після чого Ільницький повідомив, що якщо живу силу й інфраструктуру можна відновити, то «перебіг еволюції свідомості повернути назад неможливо, тим паче що наслідки цієї «ментальної» війни виявляються не одразу, а тільки як мінімум через покоління, коли зробити вже щось буде просто неможливо».

І тут же були запропоновані першочергові заходи протидії «ментальній» війні. «Суверенізація інтернету», «підготовка кадрів з інформаційної протидії для силової та громадянської сфер», «перезавантаження молодіжної політики», «відновлення активного й широкого діалогу з консервативною більшістю — опорним електоратом чинної влади».

Як і багато інших з кремлівської обслуги, Ільницький намагається на розгортанні великої міжнародної пожежі зварити свій персональний супчик. Справа в тому, що всім тим, що він пропонує як інструменти «ментальної» війни, він займався в першій половині «нульових». Тільки тоді Андрій Михайлович був топ-менеджером «Відкритої Росії» Михайла Ходорковського і курирував проєкти, цілі яких були прямо протилежні тим, які він виголошує нині. Тоді він брав участь в освіті громадян Росії, в русі країни в бік європейських цінностей, демократії та відкритості. Але Андрій Ільницький, мабуть, добре вивчив Талейрана і зрозумів, що «зрада — це питання дати; вчасно зрадити — це значить передбачити». Тому після арешту Ходорковського й розгрому «Відкритої Росії» Андрій Михайлович швиденько вступив до «Єдиної Росії», де зробив стрімку кар’єру.

Ідея «ментальної» війни, запропонована Ільницьким, звичайно, непогана з точки зору отримання додаткових бюджетів на обдурення підвідомчої популяції, але має один істотний недолік. Війна «ментальностей», тобто світоглядів, передбачає їх наявність з обох сторін. Що таке світогляд західного світу більш-менш зрозуміло, за всієї неоднорідності цієї цивілізації. Що може цьому протиставити Кремль і його обслуга, крім міфології «побєдобєсія» і погроз у дусі вуличної шпани? Для понтів усередині російського телевізора цього достатньо, для повноцінної «ментальної» війни — навряд.

Газета: 
Новини партнерів