Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

50 країн світу дізнаються про історичний бій УСС на Лисоні проти російської армії

2 серпня, 2016 - 17:56
Фото з відкритих джерел

Упродовж місяця, з 10 серпня по 10 вересня, радіоаматори з 50-ти країн світу отримають інформацію про героїчний бій Українських Січових Стрільців проти російської армії, що відбувся у 1916 році на горі Лисоня в Тернопільській області. Патріотичну акцію проведуть радіоаматори колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків з нагоди 100-річчя історичних боїв на Лисоні.

Такий проект започаткував на Тернопільщині керівник гуртків станції юних техніків Ігор Грицишин. Першу акцію провели у 1991 році з нагоди 75-річчя боїв на Лисоні. З того часу кількість контактів колективної радіостанції зросла до трьох тисяч, а кількість країн, куди передають інформацію – до 50.

“Такі заходи ми проводимо на коротких хвилях, які виділив Міжнародний союз електрозв’язку і які єдині для всіх радіоаматорів світу. Це інфопростір, в якому присутні багато людей з різних країн. Радіоаматори світу обмінюються позивними сигналами, які розповідають про культурну чи історичну подію, тобто подають інформацію, яка є важливою для держави”, – розповідає координатор проекту, керівник колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків Ігор Грицишин.  

Радіостанцію Бережанської станції юних техніків Ігор Грицишин створив у 1985 році. А коли він дізнався про спецпозивні, які видають під важливу культурну подію, вирішив задіяти цей ресурс для розповсюдження інформації про історичні події і постаті України.

“Працюють меморіальні радіостанції для того, щоб подію просунути в світ. Цим активно користуються різні країни. Наша станція вперше організувала таку акцію з нагоди першого святкування на Лисоні в 1991 році. Ми одні в області працюємо, більше радіоаматорів в це не включаються. Була віддрукована гарна відкритка, там була інформація українською і англійською мовами. Ми відправляли ці листівки людям, з якими контактували”.

Проведення такої акції потребує людського ресурсу і любові професіоналів до своєї роботи. Завдяки групі ентузіастів на чолі із Ігорем Степановичем Грицишиним колективна радіостанція Бережанської станції юних техніків цьогоріч проведе вже шосту патріотичну акцію з часів заснування проекту. Попередня була приурочена 200-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Цього року у світовому інфопросторі аматорських радіостанцій знову пролунає історія про бій на Лисоні. Для цього Український державний центр радіочастот видав ліцензію-дозвіл на роботу колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків – спеціальний позивний сигнал.

“Ми оформили спецпозивний сигнал. З 10 серпня по 10 вересня цілеспрямовано працюватимемо з цим позивним сигналом. У ньому закладені дані про бій за Лисоню. Інформацію передаватимемо різними формами спілкування. Є робота з мікрофоном, із азбукою Морзе, є цифрові види зв’язку через комп’ютер. Інформація про цьогорічний захід передаватиметься різними видами. Упродовж місяця я буду працювати разом з друзями. Потім ми підіб’ємо підсумки. Під час роботи ведемо апаратний журнал. Після проведення  акції до нас через радіоаматорську пошту надходять підтвердження від радіоаматорів з різних країн світу про те, що між нами відбувся контакт”, – каже Ігор Грицишин.

Спеціально для проведення цієї акції виробили QSL-картку за дизайном художниці Мар'яни Івасіків. Підтвердженням участі у радіозв'язках стане саме ця друкована картка, присвячена 100-річчю з часу боїв за гору Лисоня. Картку вирішили виготовити тиражем 4 тисячі. Їх організатори акції через QSL-пошту відправлять в різні країни радіоаматорам, які долучаться до проекту.

Колективна радіостанція Бережанської станції юних техніків на даний час є чи не єдиною в області радіоаматорською станцією. Тут упродовж року проводиться навчання дітей.

“У Чорткові станція закрилася, у Збаражі вже майже не працює. Тому активна станція в області тільки наша, яка теж потребує оновлення. Але на закупівлю обладнання необхідно біля п’яти тисяч доларів. В Україні є ще такі станції. Правда, більше їх є у промислових містах – в Донецьку, Запоріжжі, Харкові, Херсоні. Акції, присвячені історичним датам, проводимо час від часу. Адже вони потребують великого організаційного ресурсу. А так упродовж року до нас приходять діти, відвідують гурток і навчаються працювати на радіостанції. Наша робота охоплює не лише технічну складову, а також військово-патріотичне виховання молоді, її орієнтацію на одну з військових спеціальностей. Якщо частина хлопців, які ходять на наш гурток, в майбутньому вирішать вчитися на військового, вони можуть продовжити роботу по цій лінії. Радіоаматори є спеціалістами для армії і їх зараз у війську дуже бракує”, – каже Ігор Грицишин.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ