Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сьогодні - Всесвітній день свободи преси

3 травня, 2013 - 09:34
Фото з сайта freepress.net

3 травня щорічно святкується Всесвітній день свободи преси — один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй.

Всесвітній день свободи преси відзначається щорічно з 1992 року з ініціативи представників незалежної преси країн Африки, схвалений Організацією Об'єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО).

Дата 3 травня обрана не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», яка закликала уряди держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер.

У декларації наголошувалося, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюралістична й незалежна преса. 1993 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси

Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий.

«Цього дня варто говорити не лише про цензуру, а й про готовність суспільства підтримувати незалежні медіа. В Україні усвідомлення цього відбувається паралельно із процесом становлення громадянського суспільства. Тобто, все більше українців на разі відчувають необхідність підтримувати якісну пресу, в тому числі, гаманцем. Але, на жаль, в критичну масу вони ще не переросли. Думаю, що це питання часу, можливо, найближчих п’яти років, — відзначив у коментарі «Дню» голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій ЛУКАНОВ. — У нашій країні встановлено специфічний вид цензури. Віктор Янукович, прийшовши до влади, підпорядкував собі всі гілки влади, силовиків. Олігархи, які володіють переважною більшістю ЗМІ, мусять рахуватися з цим, вони не хочуть псувати стосунки з президентом через критичні матеріали, які можуть з’явитися в їхніх медіа. Тому вони займаються самоцензурою. Тим не менше, в країні існує певний дух вольності. Мабуть, завдяки здатності журналістів до опору. Варто згадати хоча б минулорічні протести проти «закону про наклеп», коли влада змушена була від нього відступитися», - зауважив Луканов.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ