Тільки наука змінить світ. Наука в широкому розумінні: і як розщеплюється атом, і як виховувати дітей… І дорослих теж.
Микола Амосов, український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики

Українські арбористи рятували стародавні дуби біля готичної церкви

3 вересня, 2021 - 14:25

Українське село Крайниково відоме своєю готичною церквою св. Архангела Михаїла XVII століття та віковими дубами, що оточують будівлю. Деяким із них понад 600 років і зараз їм загрожує небезпека через брак захисту.

Ці дуби ростуть навколо дерев’яного храму, котрому вже понад 300 років. Всього в Українських Карпатах залишилося тільки чотири дерев'яні церкви готичного стилю, і їхнє збереження разом з віковими деревами навколо мають надзвичайно велике значення. Згадані дуби – не тільки природна окраса будівлі. Вони мають і практичне значення: оберігають церкву від блискавки, а також від замокання, адже церква знаходиться в болотистій місцевості, і могутня коренева система дерев тримає будівлю знизу, захищаючи від сповзання з місця.

За попередньою оцінкою, найстаршому дубу близько 600 років, вік інших – близько 350. Унікальні вікові дуби висотою 30 м, з розмахом крони в 20-25 метрів і 6 метрів в обхваті стовбура, потребують нашого захисту.

«На початку 2021 року у зв’язку з погодними умовами, на жаль, один із чотирьох унікальних вікових дубів даного комплексу упав. Після цього представники місцевої громади почали висловлюватися про те, що дерева несуть загрозу, і їх необхідно зрізати. Експерти Інститут еколого-релігійних студій (ІЕРС) не могли закрити на це очі і  взяли на себе місію із проведення непростих перемовин з органами влади, природоохоронних органів та місцевих органів влади задля спільних пошуків виходу із складної ситуації. Оскільки збереження і лікування дубів є надзвичайно важливою справою з точки зору відповідальності перед майбутніми поколіннями. Для збереження унікальної природної і культурної спадщини було залучено команду арбористів», - зазначає керівник Інституту еколого-релігійних студій Олександр Бокотей, який є одним із натхненників і організаторів кампанії.

Одним із перших відгукнувся місцевий арборист Роберт Альбрехт, через якого вдалося запросити до співпраці неймовірну команду арбористів з усієї України.  «Якщо можна щось зробити, щоб продовжити життя дереву, то маємо зробити усе, що від нас залежить, адже якщо дерева зараз вилікувати, то вони можуть пережити не тільки нас, а й наших дітей та онуків, очищаючи повітря та зберігаючи баланс недоторканої природи», - вважає Роберт Альбрехт.

Водночас це робота не проста, адже кожне живе дерево потребує індивідуального підходу, по суті, арбористи — це лікарі та інженери водночас. Серед основних проблем – ураження головної розвилки дубовим трутовиком. Крім того, дерева мають чимало сухих гілок (деякі з надзвичайно великою вагою), та, на жаль, часто саме вони тримають крону в певному балансі. Дуб, що є пам‘яткою природи місцевого значення, ще й має недобрий нахил і асиметричну крону в бік нахилу.

У процесі лікування вже було стабілізовано крону одного дуба, зв’язано найбільш аварійні гілки відповідними тросами, розчищено дупла дерев, знято і вкорочено сухі гілки, зроблено низку інших необхідних наразі робіт для інших дубів.

Згідно з фаховим висновком арбориста Володимира Ветроградського, надалі потрібно працювати  в чотирьох напрямках: стабілізація крони з метою унеможливлення її розвалювання;  пригнічення розвитку трутовика, який руйнує дерева зсередини; розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів; замокання та потрапляння сміття в дупла; зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.

Збереження дубів підтримується Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС) в рамках проєкту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» (менеджер проєкту Іван Тимофеєв), який реалізується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FOUNDATION.

Інформаційна служба ІЕРС

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ